Bank Estonii wyemitował monetę okolicznościową 2 euro z motywem ukraińskim

|

W czerwcu Bank Estonii wyemitował monetę okolicznościową o nominale 2 euro z motywem ukraińskim. Moneta została zaprojektowana przez studiującą w Estonii ukraińską projektantkę Darię Titową. Zysk ze sprzedaży monety w wersji kolekcjonerskiej przeznaczony zostanie na wsparcie Ukrainy.

Nowa estońska moneta o nominale 2 euro na rewersie przedstawia motyw ukraiński i została zaprojektowana przez Darię Titową, pochodzącą z Charkowa studentkę Estońskiej Akademii Sztuki. Poświęcony wolności Ukrainy motyw przedstawia kobietę chroniącą w dłoniach ptaka, kłosy zboża i zawołanie „Slava Ukraini”.

Titowa pytana o projekt monety powiedziała, że udział w konkursie pozwolił jej poradzić sobie z poczuciem bezradności. “Czułam się źle i miałam poczucie winy, że budzę się w promieniach słońca, podczas gdy wielu Ukraińców budzi się na dźwięk rakiet i bomb. By wyrazić to uczucie, narysowałam dziewczynę chroniącą ptaka w swojej dłoni” – powiedziała Titowa.

Moneta okolicznościowa z motywem ukraińskim. Zdj. Bank Estonii.

Moneta dostępna jest obecnie w wersji kolekcjonerskiej – w niebiesko-żółtej kopercie numizmatycznej z motywami ukraińskimi oraz informacjami dotyczącymi projektu monety. Kopertę zaprojektował Vladimir Taiger, który doradzał również autorce projektu monety. Taiger jest autorem banknotów korony estońskiej. Wersja kolekcjonerska sprzedawana jest w cenie 18 euro. Nakład to 40 tysięcy egzemplarzy. Zysk ze sprzedaży wersji kolekcjonerskiej przekazany zostanie Narodowemu Bankowi Ukrainy na wsparcie Ukrainy.

Moneta trafi także do obiegu powszechnego, co nastąpi pod koniec bieżącego roku. Do obiegu trafi dwa miliony monet.

Bank Estonii przygotowania do emisji monety rozpoczął już w kwietniu. Jak podaje bank, cały proces od rozpoczęcia projektu do emisji monety okolicznościowej zajmuje zwykle 18 miesięcy, jednak ze względu na nadzwyczajne okoliczności, moneta poświęcona wolności Ukrainy powstała w ciągu zaledwie 4 miesięcy. Konkurs na wzór został rozstrzygnięty i zatwierdzony przez Bank Estonii w maju i następnie przez Komisję Europejską i państwa członkowskie strefy euro. Równolegle Bank Estonii zorganizował produkcję kopert i monet. Monety zostały wybite na Słowacji przez Mennicę Kremnica a koperty wydrukowane w Polsce przez spółkę Germania Mint.

Monetę w wersji kolekcjonerskiej można nabyć w sklepie internetowym Omniva oraz w sklepie muzealnym Banku Estonii.

***

W Estonii od początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę prowadzone są liczne działania, mające na celu pomoc przybywającym z Ukrainy uchodźcom, jak też udzielenie pomocy humanitarnej w Ukrainie, jak też wysiłkom obronnym Ukrainy.

Dotychczas, według Estońskiego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych, Estonia przyjęła ponad 50 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii, do połowy lipca, państwo i jego obywatele przekazali Ukrainie pomoc humanitarną o wartości ponad 20 milionów euro. Ponadto, Estonia przekazała dotychczas i przygotowuje pomoc militarną o łącznej wartości około 250 milionów euro.

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!