Uruchomiono światłowód Baltic Highway

|

Baltic Highway to dotychczas najszybszy światłowód łączący Europę Środkową z Niemcami. Przewód połączył stolice pięciu państw regionu – Tallinn, Rygę, Wilno, Warszawę i Berlin z Frankfurtem.

Światłowód ma ogromne znaczenie dla dostawców Internetu, banków oraz dużych firm informatycznych mających w regionie centra danych, jak choćby Microsoft i Google w Finlandii.

Infostrada rozciąga się na długości 3000 kilometrów. Jej przepustowość wynosi 9,6 Tbit/s, ma 35 milisekundowy czas dostępu i przepustowość 100G na kanał. Baltic Highway jest światłowodem wbudowanym w infrastrukturę energetyczną, tj. linie wysokiego napięcia i gazociągi. Inwestycja realizowana była pięć lat i kosztowała ponad 1,5 mln EUR. Projekt zrealizowany został przez litewską firmę Data Logistics Center (Lietuvos energija), łotewską Latvenergo i estońską Televõrgu AS należącą do Tele2 (wcześniej do Eesti Energia).

Trwają rozmowy nad poszerzeniem projektu o połączenie 100G z Petersburgiem w Rosji i o połączenie 10G z Białorusią. Infostrada ma być również wydłużona na północ – do Helsinek – oraz na zachód do Düsseldorfu, Amsterdamu, Brukseli i Paryża. Po rozbudowie będzie miała 4500 km.

 

Światłowód Baltic Highway łączący Tallinn, Rygę, Wilno, Warszawę, Berlin i Frankfurt
Światłowód Baltic Highway łączący Tallinn, Rygę, Wilno, Warszawę, Berlin i Frankfurt

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!