Czy Muzeum Archeologiczne w Rostocku powstanie?

|

To miał być jeden z najbardziej prestiżowych obiektów „nowego Rostocku”, miejsce „pielgrzymek” z całej niemieckiej Północy, jednak decyzja miasta o jego budowie „zapadnie najwcześniej w maju” – doniosła wczoraj meklemburska gazeta „Ostseezeitung”, informując o przesunięciu przez władze Rostocku (die Bürgerschaft) decyzji dotyczącej wydatkowania trzydziestu milionów euro, które miały pójść na ten cel z kasy miejskiej. W międzyczasie część komentatorów krytykuje postawę premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig (SPD). Szefowa rządu w Schwerinie nie może bowiem dojść do porozumienia z własnym ministrem finansów Mathiasem Bordkorbem (SPD) co do koncepcji muzeum oraz wydatkowania landowych pieniędzy. Władzom Rostocku chodzi zresztą nie tylko o budowę muzeum, ale także nowego teatru. Krytyka wobec wahania Schwesig nadchodzi solidarnie z CDU, Partii Zielonych, a także ruchów miejskich.

Krajowe Muzeum Archeologiczne (niem. Archäologisches Landesmuseum) to jeden z najważniejszych projektów hanzeatyckiego miasta Rostock, największego ośrodka Meklemburgii. Decyzja o jego budowie została podjęta w 2017 r., jeszcze za kadencji premiera Erwina Selleringa (SPD). „Powodem umiejscowienia muzeum w Rostocku jest obecność odpowiedniej kadry na lokalnej uczelni, z drugiej strony w Rostocku było do tej pory mało krajowych instytucji”, powiedział wtedy mediom Sellering. „Dobra i mądra decyzja”, potwierdził wicepremier Lorenz Caffier (CDU). „Szczęśliwy dzień dla archeologii”, dodał Hans-Jörg Karlsen, profesor na Uniwersytecie w Rostocku.

Przeczytaj także:  Erwin Sellering ponownie premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego

Pierwotnie Muzeum Archeologiczne miało powstać w siedzibie rostockiej „Societät” (d. „Schifffahrtsmuseum”, „Muzeum Żeglugi”) przy ulicy Augusta Bebela, jednak później zaproponowano bardziej prestiżową lokalizację przy miejskim porcie (am Stadthafen). Teoretycznie obiekt miał być gotowy do 2025 r., gdy odbędzie się Federalny Pokaz Ogrodów (die Bundesgartenschau). Krytycy obecnie w to wątpią, zaś w środę wieczorem administracja miejska nie była w stanie podjąć decyzji na temat zaproponowanej w marcu 2019 r. przez nadburmistrza Rostocku Rolanda Methlinga kwoty 30 milionów euro, które miasto miałoby wydać na ten projekt. Początkowo warunkiem zapłaty przez miasto tych pieniędzy, które stanowią 47% kosztów budowy muzeum, miało być przekazanie przez władze Meklemburgii 55 milionów euro na nowy teatr w Rostocku („rostocki deal”). Ostatecznie w środę sam burmistrz wycofał własną propozycję i chce dalej pertraktować z rządem krajowym w Schwerinie.

Przeczytaj także:  Erwin Sellering ustąpił z funkcji premiera Meklemburgii. Na czele landu po raz pierwszy kobieta

Powodem decyzji Methlinga jest niedawny ruch premier Manueli Schwesig (SPD), by wstrzymać się z budową muzeum z powodów finansowych. Początkowo, gdy muzeum miało znajdować się  w siedzibie rostockiej „Societät”, planowano bowiem wydanie 21 milionów euro. Te pieniądze obiecały Rostockowi władze w Schwerinie już w 2017 r. Obecnie jednak Ministerstwa Finansów i Oświaty akceptują projekt budowy muzeum przy porcie miejskim (am Stadhafen), na co zostało wydzielone już 80 milionów euro. Z tymi planami nie bardzo zgadza się premier Schwesig, doszło do napięcia między nią a jej ministrami.


Plany budowy muzeum archeologicznego przy porcie miejskim

„Rząd krajowy nie wie, czego chce, wykręca się. Ze strony rządu w Schwerin nie ma jasności ani co do budowy nowego teatru, ani co do muzeum”, narzeka Sybille Bachmann, szefowa frakcji miejskiego ruchu „Rostocker Bund”, a od lutego kandydatka na nadburmistrzynię Rostocku w wyborach, które odbędą się w maju 2019 r. Bachmann opowiedziała się za tym, by władze miejskie wydzieliły 30 milionów euro na budowę muzeum, żeby postawić rząd w Schwerinie przed faktem dokonanym. „Jeśli jednak land nam nie pomoże, powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce, a alternatywą jest budowa muzeum przez miasto”, powiedziała mediom Bachmann.

Z kolei nadburmistrz Roland Methling podkreślił, że land dokładał się do muzeów w większości ośrodków Meklemburgii-Pomorza Przedniego, wśród nich w Schwerinie, Greifswaldzie oraz Waren an der Müritz . Rostocka SPD, partia premier Schwesig, jest podzielona w sprawie „dealu” zaproponowanego przez nadburmistrza („30 milionów euro na muzeum w zamian za 55 milionów na teatr”). Inicjatywę Methlinga poparli z kolei kandydaci na nadbumistrzów Rostocku Uwe Flachsmeyer (Partia Zielonych) oraz Dieter Nesselmann (CDU). Przeciwko jest Partia Lewicy, która chce budowy obu obiektów, ale nie rozumie gry głowy miasta Rostocku.

Jak doniosła w zeszłym roku gazeta „Ostseezeitung” budowa muzeum miała się zacząć w 2021 r.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!