Erwin Sellering ustąpił z funkcji premiera Meklemburgii. Na czele landu po raz pierwszy kobieta

|

Landtag w Schwerinie wybrał dziś na stanowisko szefa rządu wcześniejszą minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży w rządzie Angeli Merkel Manuelę Schwesig. Socjaldemokratka otrzymała 40 z 70 głosów w sejmiku zdominowanym przez „wielką koalicję” CDU i SPD. Poprzedni premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Erwin Sellering, który minionej jesieni wywalczył trzecią kadencję, podał się do dymisji w związku ze zdiagnozowanym nowotworem, który wymaga natychmiastowego leczenia. Sellering zrezygnował nie tylko z funkcji premiera landu, ale także szefa regionalnej SPD.

Przeczytaj także:  Populiści triumfują w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Koszmarna niedziela CDU
Przeczytaj także:  Erwin Sellering ponownie premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego

„Tak mi dopomóż Bóg!” – w ten sposób zakończyła swoją przysięgę w tym świeckim landzie urodzona we Frankfurcie nad Odrą Manuela Schwesig. Zadeklarowała mediom, że nowa funkcja to dla niej zarówno „honor, jak i zobowiązanie”. Nowo wybrana premier ma już pokaźne doświadczenie polityczne związane z pracą na rzecz Meklemburgii-Pomorza Przedniego. W latach 2008-2013 była ministrem spraw społecznych w rządzie Selleringa. Początkowo zamierzała kandydować we wrześniu do Bundestagu jako czołowa kandydatka w regionie, jednak teraz będzie się musiała zatroszczyć o sprawne funkcjonowanie landu.

Nowa szefowa rządu w Schwerinie zapowiedziała, że będzie kontynuować kurs Selleringa. Chodzi o wspieranie tworzenia dobrze płatnych miejsc pracy, pomoc rodzinom, zabezpieczenie społeczne i utrzymanie finansów krajowych w ryzach. Zmiana na stanowisku premiera jest na razie jedyną zmianą w rządzie Meklemburgii – dotychczasowi ministrowie zachowali swoje stanowiska i zostali dziś zaprzysiężeni. Według umowy koalicyjnej SPD przypada pięć resortów, CDU – trzy.

Jako ciekawostkę media niemieckie podają, że Schwesig jest pierwszą w historii powstałego w 1990 roku landu kobietą, która sprawuje tak odpowiedzialną funkcję. To kolejny krok na drodze do równouprawnienia kobiet w Niemczech Wschodnich. Schwesig jest jednocześnie najmłodszą szefową rządu w krajach federalnych.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!