Wilno w Gdańsku po raz osiemnasty

|

W dniach od 3 do 5 września odbędzie się w Gdańsku 18. edycja interdyscyplinarnego festiwalu Wilno w Gdańsku. Na Dziedzińcu Forum Gdańsk, w samym centrum miasta, zaprezentowany zostanie bogaty program artystyczny, przede wszystkim z udziałem gości z Wilna. Wystąpią zespoły muzyczne, odbędą się projekcje filmowe oraz spotkania autorskie, a także jarmark wileński oraz warsztaty litewskiej sztuki ludowej.

Festiwal Wilno w Gdańsku jest organizowany w ramach partnerskiej współpracy miast Wilna i Gdańska. To ważne kulturalne wydarzenie stanowi element szerokiej i żywej współpracy miasta znad Wilii i grodu nad Motławą. Gdańszczanie corocznie czekają na ten festiwal, który na trwałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń, ale też z roku na rok zaobserwować można coraz szersze zainteresowanie imprezą w samym Wilnie. Co więcej, coraz częściej Wilno w Gdańsku przyciąga ludzi niezwiązanych ze stolicą Litwy poprzez pochodzenie, stając się po prostu świetnym narzędziem promocji Wilna i Gdańska.

Nadać uniwersalny charakter

– Jestem niezwykle szczęśliwy, że udało nam zaprosić tak wielu twórców z Wilna, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii. Na naszej festiwalowej scenie wystąpią znane litewskie i jednocześnie wileńskie zespoły muzyczne, w tym Fajerlech, Will’N’Ska, Rokas ir Eglė Kašėtos czy Planeta Polar. Zaprezentujemy, we współpracy z Ambasadą Republiki Litwy w RP, dwie wystawy plenerowe poświęcone litewskim Tatarom. Z kolei w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku zaprezentowana zostanie wystawa fotografii poświęcona Czesławowi Miłoszowi pt. Powroty Czesława Miłosza na Litwę. W ramach festiwalu i wokół niego odbędzie się kilkanaście spotkań autorskich. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach z wicia palm wileńskich oraz wyplatania litewskich pająków (lit. sodai). Ufam, że każdy znajdzie coś dla siebie, także osoby, które niekoniecznie są związane z Wilnem. Chcemy otwierać się zarówno na młode pokolenia, jak i poszerzać swoją aktywność o nowe formy i zagadnienia. Chodzi o to, by nadać naszym działaniom wymiar uniwersalny – opowiada o festiwalu dr Tomasz Snarski, jego dyrektor artystyczny, a prywatnie gdańszczanin o wileńskich korzeniach, prawnik, publicysta i poeta. I dodaje: Wstęp na wszystkie nasze wydarzenia jest wolny, dlatego bardzo zapraszamy w pierwszy weekend września do Gdańska.

Promowanie określonych wartości

Festiwal Wilno w Gdańsku to nie tylko spotkania, zabawa, jarmark wileński czy warsztaty, ale to także promowanie określonych wartości. W ubiegłym roku festiwalowi towarzyszyło hasło „Miłosierdzie to Wilno, solidarność to Gdańsk”. Szukaliśmy tego, co łączy pojęcia solidarności i miłosierdzia, tak ważne dla naszych miast. Ważnym motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie wielokulturowość i różnorodność. Z jednej strony na scenie zagra żydowski wileński zespół Fajerlech, z drugiej prezentowane wystawy plenerowe opowiedzą o litewskich Tatarach. W ramach spotkań autorskich rozmawiać będziemy także o polskich i litewskich publikacjach poruszających trudną tematykę holocaustu na Litwie. – Chcemy pokazać wielokulturowe oblicze stolicy Litwy, a ponadto kontynuujemy rozpoczętą od kilku lat podczas festiwalu refleksję nad obliczami gdańskiej i wileńskiej tożsamości. Kim jesteśmy? Czego uczą nas historie Wilna i Gdańska? Jak możemy tworzyć międzykulturową przestrzeń między Polską i Litwą, między Litwinami i Polakami? Nasz festiwal to tak naprawdę swoisty areopag polsko-litewskiego dialogu o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a tego nigdy za wiele – wyjaśnia Snarski.

Gdańsk jest najbardziej wileńskim miastem na świecie?

Festiwal „Wilno w Gdańsku” narodził się z tęsknoty gdańszczan o wileńskich korzeniach za ukochanym miastem nad Wilią. Snarski przekonuje zresztą, że Gdańsk jest najbardziej wileńskim miastem na świecie, zaraz po ukochanym Wilnie. I chyba rzeczywiście te symboliczne słowa w pierwszy weekend września można odbierać dosłownie. Warto też dodać, że przez osiemnaście lat formuła Dni Wilna w Gdańsku ulegała zmianom, jednak pewne tradycje pozostają niezmienne. W ramach festiwalu zawsze odbywa się jarmark wileński i obecni są liczni goście (kupcy, rzemieślnicy, artyści) z Wilna. Stałym partnerem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Oddział Pomorski. – Ogromnie cieszy mnie fakt naprawdę szerokiej współpracy ze środowiskami wileńskimi. Będzie z nami środowisko kwartalnika Znad Wilii, a także magazynowe wydanie Kuriera Wileńskiego. Wyemitujemy też jeden ze spektakli Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie – Teatru „Studio”. Wśród naszych gości literackich z Wilna porozmawiamy m.in. z Birutė Jonuškaitė, Romualdem Mieczkowskim, Józefem Szostakowskim. Nie zabraknie też autorów z Polski, wśród naszych gości będą: Barbara Szczepuła, Aleksander Jurewicz, Tomasz Grzywaczewski czy Maria Duszka – wylicza jednym tchem Snarski.

Społeczny wymiar kultury

Gościem specjalnym festiwalu będzie także siostra Michaela Rak, która zaprezentuje działalność wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki oraz opowie o „miłosierdziu w praktyce”. Festiwal zresztą to idealna okazja do integracji społeczników i twórców, a także do zwyczajnych spotkań i rozmowy. Obok głównego programu podczas tegorocznej edycji odbędzie się Festiwal Filmów Emigracyjnych Emigra. W gdańskiej Kawiarni Filmowej W Starym Kadrze będzie można obejrzeć filmy emigracyjne oraz spotkać się w kameralnym gronie z ich bohaterami czy twórcami. – Społeczny wymiar naszego festiwalu jest dla mnie osobiście ważny. Jestem wolontariuszem i współpracownikiem wileńskiego hospicjum i sądzę, że zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii musimy uczynić wszystko, co w naszej mocy, żeby wesprzeć chorych. Bądźmy razem, jak głosi hospicyjne hasło, a przezwyciężymy wszelkie, także pandemiczne trudności – tłumaczy Snarski. Na koniec rozmowy dodaje: – Raz jeszcze zapraszam na Wilno w Gdańsku. Te trzy dni to prawdziwy cud, gdyż będąc w jednym miejscu, można „odwiedzić” jednocześnie dwa najukochańsze miasta świata: Wilno i Gdańsk. Kto nie wierzy, niech przekona się sam!

Festiwal „Wilno w Gdańsku”
3–5 września 2021
Dziedziniec Forum Gdańsk, Gdańsk
Wstęp wolny

Program Festiwalu „Wilno w Gdańsku”
Afisz Festiwalu „Wilno w Gdańsku”

Urodzony w 1975 roku w Gdyni, polski artysta nowych mediów, muzyk, performer.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!