Polska a Ugrofinowie – sympozjum w Katedrze Hungarystyki UW

|

Zostań prenumeratorem, wspieraj i czytaj Przegląd Bałtycki bez reklam!

W dniach 27–28 maja 2025 roku Katedra Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego organizuje sympozjum pt. „Polska a Ugrofinowie”, poświęcone relacjom Polski z narodami ugrofińskimi – Węgrami, Estończykami oraz Finami w kontekście językowym, literackim i kulturowym.

„Polska jest obecnie jakby łącznikiem, choćby z przyczyn geograficznych, pomiędzy Węgrami z jednej, a Estonią i Finlandią z drugiej. W Polsce też spotykają się zazwyczaj polityczni, naukowi i kulturalni przedstawiciele Węgier, Finlandii i Estonii, tworząc przy przyjacielskim współudziale Polaków swego rodzaju ośrodek polsko-ugrofiński” – jak przypominają organizatorzy, tak w 1938 roku pisał ówczesny lektor języka estońskiego na UW Villem Ernits w swojej książce pt. Polska a Ugrofinnowie.

„Poprzez planowany cykl sympozjów chcemy powrócić do Ernitsowej idei Polski jako łącznika kultur i języków ugrofińskich” – deklarują organizatorzy. Wśród wygłaszających wystąpienia znajdą się badacze z Polski, Węgier i Finlandii. Tematyka obejmuje m.in. przekłady literackie, zagadnienia językowe, relacje historyczno-polityczne oraz motywy tożsamości kulturowej.

W programie wydarzenia przewidziano wystąpienia m.in.:

  • Csaba G. Kiss (Węgry) – „Obraz Krakowa w dziełach Móra Jókaia”
  • Santeri Junttila (Finladnia/Estonia) – „Polskie ślady w krajobrazie językowym południowej Estonii”
  • Péter Pátrovics (Węgry) – „Typologia aspektu. Miejsce języka polskiego i języków ugrofińskich w obrębie podziału ze szczególnym uwzględnieniem języka węgierskiego”
  • Łukasz Sommer (Polska) – „Finns and Slavs in Adam Mickiewicz’s Parisian Lectures
  • Zoltán Németh (Węgry/Słowacja/Polska), Magdalena Roguska-Németh (Polska) – „Perspektywy i wyzwania polskiej hungarologii”

Sympozjum skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką ugrofińską, translatoryką, kontaktami kulturowymi oraz historią relacji Polski z narodami ugrofińskimi.

Sympozjum odbędzie się 27–28 maja 2025 roku w budynkach Wydziału Neofilologii UW (ul. Dobra 55) oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66). Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: fenhun.wn.uw.edu.pl.

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!