Māris Čačka – „Sens uczucia”. Wystawa łotewskiego artysty w Warszawie

|

Māris Čačka, artysta, kurator i dyrektor Muzeum Rothko w Daugavpils, zaprezentuje swoją najnowszą twórczość na pierwszej indywidualnej wystawie w Polsce, która odbędzie się w Galerii Retroavangarda w Warszawie.

Dorobek wystawienniczy Čački obejmuje ponad 80 wystaw, w tym 19 indywidualnych na Łotwie i 12 za granicą. Jego nowa ekspozycja skupia się na abstrakcyjnych obrazach, których kwadratowe formaty symbolicznie definiują przestrzeń dialogu artysty z widzem.

Māris Čačka. Zdj. Materiały prasowe.

Oryginalna technika, jaką stosuje artysta, jest połączeniem grafiki i malarstwa. Ekspresyjne obrazy z wyrazistą, gęstą fakturą zaskakują niezwykłą paletą kolorów, budując przestrzeń, która angażuje widza i wywołuje emocje. Przenikające się warstwy koloru i światła są wykorzystywane przez Čačkę do budowania iluzji głębi. Poprzez te warstwy wchodzimy coraz głębiej w osobisty świat artysty, pełen nieoczywistych niuansów, nieuchwytnych dla słów. To, czego nie można określić słowami, można poczuć za pomocą zmysłów, a takie zdaje się być przesłanie tej wystawy zatytułowanej „Sense of a Feeling” (Sens uczucia).

Dr Anna Kłos, kuratorka wystawy

Sense of a Feeling (Sens uczucia) to najnowszy rozdział mojej autobiograficznej opowieści, która śledzi zmiany fizyczne i psychiczne, jakich doświadczam w miarę dojrzewania. Ta złożona osobista relacja jest wyrażona w języku sztuk wizualnych poprzez wyraźne wizualne słownictwo płynnych form i przesuwających się pól, które uważam za najodpowiedniejsze środki do samorealizacji. Moje artystyczne refleksje uchwyciły sens uczucia, które wydobywam z mojego żywego doświadczenia lub wizualizują ulotne, niewytłumaczalne przeczucia, których nie można ująć w słowa. Wrażenia i działania, które wywołują, są dwoma głównymi katalizatorami mojej twórczości artystycznej – wprawiają rzeczy w ruch, a także określają wynik pod względem techniki i ukrytego przesłania. Od dawna współpracuję z galeriami i kuratorami w różnych krajach. Najnowszy projekt w Galerii Retroavangarda to moja pierwsza indywidualna wystawa w Polsce. Jej sprawną kuratorką jest prowadząca galerię Anna Kłos.

Māris Čačka

Māris Čačka, JG / akryl na płótnie, 2023. Zdj. Materiały prasowe.

Artysta pracuje na pograniczu malarstwa i grafiki. Jego abstrakcyjne prace – oszałamiające wielowarstwowe pola mieniących się kalejdoskopowych kolorów – tworzą wizualną powódź nieograniczonej różnorodności odcieni. Wibrujące nieuchwytne światło i kolor, wypracowane w jego procesie artystycznym – nagromadzenie spontanicznych, reaktywnych gestów dodawania, przesuwania i odejmowania farby – tworzą wyraźną percepcję ruchu. Pomimo nienaturalnych palet, płaskich tafli koloru i oczywistych śladów narzędzi artysty – jak ślady i zadrapania na malarskiej powierzchni – nie da się uniknąć iluzji przestrzeni w jego pracach. Zmiana perspektywy powołuje do życia nowe obrazy. Często działają jak okna, przez które widzimy krajobraz na zewnątrz. Ale częściej można je odbierać jako “pejzaż wewnętrzny”, odzwierciedlający stan duszy.

Farida Zaletilo

Māris Čačka – „Sens uczucia”. Kuratorka wystawy: dr Anna Kłos

Galeria Retroavangarda (al. Jerozolimskie 146 D, Warszawa). Wstęp wolny.

Wernisaż: 22.01.2024 godz. 18.00. Wystawa 22.01.2024–31.03.2024.

Organizatorzy: Retroavangarda, Akademia WIT, Apollo Rida, Ambasada Republiki Łotewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!