W Estonii już 100 000 osób korzysta z mobilnych dowodów

|

W ostatni poniedziałek, 29 sierpnia, estońskie Centrum Certyfikacyjne wydało stutysięczny mobilny dowód tożsamości (mobile-ID, m-ID). Mobile-ID wydawany jest w Estonii od 2007 roku.

Estończycy i rezydenci Estonii, oprócz klasycznej karty ze zdjęciem, podstawowymi danymi i chipem, mogą korzystać z kilku innych rodzajów kart pozwalających korzystać z dobrodziejstw e-administracji. Są to mobile-ID (m-ID), digi-ID i e-rezydencja. Każdy obywatel Estonii w wieku powyżej 15 lat zobowiązany jest do posiadania tradycyjnej karty. Mobile-ID i digi-ID są dla niej pewnego rodzaju uzupełnieniem ułatwiającym korzystanie z tożsamości i podpisu elektronicznego zapisanego na chipie. Estończycy mogą więc cyfrowo podpisywać dokumenty przy użyciu telefonu.

Centrum Certyfikacyjne poinformowało, że w poniedziałek (29 sierpnia) osiągnięto liczbę 100 000 wydanych mobile-ID. Ten rodzaj dowodu tożsamości jest coraz bardziej popularny wśród Estończyków: do 2013 roku z m-ID korzystało 40 tys. osób a w 2015 roku już 75 tys.

Według Kariny Egipt, rzeczniczki Zarządu Policji i Straży Granicznej, popularność mobile-ID wynika z łatwości użytkowania. Urząd wraz z Centrum Certyfikacyjnym i innymi partnerami stale pracuje nad kolejnymi ułatwieniami, więc można się spodziewać, że liczba użytkowników mobilnych dowodów tożsamości będzie nadal dynamicznie rosła.

Przeczytaj także:  Filozofia nowoczesnego państwa. Rozmowa z Siimem Sikkutem

Mobile-ID wydawany jest w Estonii od 2007 roku. Taki dowód jest właściwie specjalnym rodzajem karty SIM toteż można je otrzymać w placówkach działających w kraju firm telekomunikacyjnych. Karta SIM z zapisaną tożsamością i podpisem cyfrowym zainstalowana w telefonie nie wymaga dodatkowych urządzeń – terminala czy tokena – by móc z niej korzystać. Co ciekawe premier Estonii Taavi Rõivas deklaruje, że właściwie wszystkie podpisy – urzędowe i osobiste – składa przy użyciu swojego iPhona i m-ID.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!