Estonia stworzy Muzeum Zbrodni Komunistycznych

|

Estoński Instytut Pamięci Historycznej ogłosił międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie Muzeum Zbrodni Komunistycznych. Muzeum ma zostać otworzone w Tallinnie, w Patarei – dawnych carskich koszarach i więzieniu sowieckim.

Zgłoszenia konkursowe muszą objąć projekt pomieszczeń Patarei, w których ulokowane zostanie muzeum zbrodni komunistycznych, dostęp do nich oraz przestrzeń zewnętrzną. Według organizatorów, wyzwaniem dla projektantów będzie zachowanie i wyeksponowanie historycznego kształtu obiektu (duża jego część jest chroniona) w połączeniu z pomysłem na wystawę. Wyeksponowane zostaną cele więzienia znajdujące się na drugim piętrze budynku, które są najlepiej zachowane i które najlepiej oddają ich wygląd z lat 40. Obiekt właściwie sam dostarcza eksponatów – znajduje się w nim wiele obiektów z różnych okresów: prycze, krzesła, biurka, inne meble, urządzenia, przyrządy.

Muzeum Zbrodni Komunistycznych ma pokazywać jak działał system komunistyczny i mechanizmy jego działania, propagandę, jego ideologię i zbrodnie. Ma się skupiać na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, ale swoimi badaniami i wystawami ma przybliżać także reżimy komunistyczne i ich zbrodnie w innych częściach świata. Muzeum ma pokazywać i przypominać o zbrodniach przeciwko ludzkości popełnionych przez różne reżimy komunistyczne.

Muzeum ma zostać stworzone przy wsparciu rządu estońskiego i we współpracy z czołowymi instytucjami pamięci w Litwie, Łotwie, Niemczech i Polsce. Współpraca organizacji ma wesprzeć działania w kierunku zachowania pamięci, edukację oraz obiektywne badania zbrodni komunistycznych.

Muzeum ma zostać ulokowane w Patarei – położonych na bałtyckim wybrzeżu w Tallinnie dawnych carskich koszarach, w którym w czasie wojny funkcjonowało więzienie niemieckie, a w czasie okupacji sowieckie i gdzie oba reżimy dokonywały egzekucji więźniów politycznych. Z 17 tys. metrów kwadratowych obiektu 5 tys. metrów kwadratowych przekazanych zostanie nowemu muzeum, choć być może będzie to większa powierzchnia. Nie wiadomo jeszcze jak zostanie zagospodarowana pozostała część kompleksu. Nie wiadomo jaki będzie ostateczny koszt renowacji budynku i otwarcia muzeum.

Konkurs na projekt muzeum potrwa do 24 marca. Przewidziano pierwszą nagrodę w wysokości 15 tys. euro, drugą 10 tys. euro i trzecią 5 tys. euro. W kwietniu zostaną ogłoszone kolejne kroki realizacji projektu. Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie redterrormuseum.com.

Obecnie obiekt jest otwarty dla zwiedzających w kształcie w jakim pozostał po jego opróżnieniu w latach 90.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!