Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert Kirke Karja Quartet

15 listopada 2019 godz. 20:00-22:00 CET

22. Festiwal Jazz Jantar jest okazją, by zajrzeć na estońską scenę jazzową. Na czele Kirke Karja Quartet, który otworzy piątkowy wieczór 15 listopada stoi zdobywczyni przyznawanej przez Estonian Jazz Union i festiwal Jazzkaar prestiżowej nagrody Estonian Young Jazz Talent z 2014 roku. Rozległe inspiracje grupy wykraczają poza tradycyjnie rozumiany idiom jazzowy, zawierając elementy zaczerpnięte ze źródeł, wśród których znaleźć można np. muzykę awangardową i współczesną – w repertuarze kwartetu obok oryginalnych kompozycji pianistki znajdują się utwory twórców takich jak Bill Frisell, Edward Oja czy Karlheinz Stockhausen. Mając za sobą studia w zakresie zarówno fortepianu klasycznego, jazzowego (artystka uczyła się w klasie Kristjana Randalu, który wystąpi podczas Festiwalu Jazz Jantar w grupie Peedu Kass Momentum) jak i wolnej improwizacji Kirke Karja w swoich złożonych utworach eksperymentuje z kompleksową rytmiką, politonalnością czy prostotą formy, starając się odnaleźć ścieżkę eksploracji nowych muzycznych obszarów.
Mający na koncie debiutancki album „Turbulence” (2017) kwartet już spotyka się z bardzo przychylnymi opiniami jazzowych mediów: Joern Peeck, recenzujący koncert grupy z festiwalu Jazzkaar o muzyce „energetycznej i introspektywnej zarazem, rozbudzającej w słuchaczach wewnętrzny płomień (…)” portal Salt Peanuts liderkę określa mianem „młodej i szalenie obiecującej pianistki, którą mamy nadzieję podziwiać jeszcze wielokrotnie w przyszłości” a Tyran Grillo w recenzji na All About Jazz przyznał płycie „Turbulence” najwyższą notę – pięć gwiazdek określając ją „współczesnym arcydziełem, godnym każdego ucha, do którego dotrze”.
Występ Kirke Karja Quartet podczas Festiwalu Jazz Jantar 2019 będzie jednocześnie pierwszym jej występem w Polsce jak i premierą nowego materiału grupy.

Program: 15.11.2019 / G.20.00
KIRKE KARJA QUARTET / Estonia.NOW / pierwszy raz w Polsce
Kirke Karja – piano / Kalle Pilli – guitar / Raimond Mägi – double bass / Karl-Juhan Laanesaar – drums
JAIMIE BRANCH / Fly or Die/ Avant Days

Bilety są już w sprzedaży (pierwsza pula tańszych biletów za 70 zł jest dostępna do 30 września w sklepie internetowym Klubu Żak https://tickets.klubzak.com.pl/ i w kasie Żaka [ulgowe i zniżkowe: od 30 zł do 60 zł]

Szczegóły

Data:
15 listopada 2019
Czas:
20:00-22:00 CET
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Klub Żak
Grunwaldzka 195/197
Gdańsk, Pomorskie 80-266
+ Google Map