Dania przenosi instytucje rządowe z 1800 miejscami pracy do mniejszych miast

|

Premier Danii Lars Løkke Rasmussen ogłosił w połowie stycznia kontynuację programu przenoszenia kolejnych agencji rządowych ze stołecznej Kopenhagi do mniejszych miast. W wyniku programu rządu rozpoczętego w 2015 roku do tej pory przeniesiono około 2500 miejsc pracy w instytucjach publicznych do pozostałych miast. Zgodnie z zapowiedzią Rasmussena teraz ma zostać przeniesionych kolejnych 1800 miejsc pracy.

Program przenoszenia instytucji publicznych i ich wydziałów z Kopenhagi do mniejszych miast premier Lars Løkke Rasmussen ogłosił w 2015 roku. Od tamtego czasu ze stolicy do mniejszych miast przeniesiono ponad 2500 miejsc pracy. W połowie stycznia premier ogłosił kontynuację programu i przeniesienie kolejnych agencji rządowych ze stolicy. Ten etap programu zakłada przeniesienie 1800 miejsc pracy.

Program przenoszenia agencji rządowych, według rządu, ma pobudzić rozwój mniejszych ośrodków miejskich. „Stawiamy kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonej Danii” – napisano w ogłoszeniu opublikowanym na stronie rządu. Razem ponad 4000 miejsc pracy w sektorze publicznym ma zostać wytransferowanych z Kopenhagi do 49 miast i miasteczek.

Taka zmiana pociąga za sobą także fluktuację kadr w przenoszonych agencjach. W czasie konferencji prasowej Sophie Løhde, minister innowacyjności, wyraziła nadzieję, że jak najwięcej z pracowników zdecyduje się zachować stanowiska i przenieść się do nowych siedzib swoich pracodawców. Minister dodała jednak, że „całkowicie rozumie jeśli niektórzy ludzie zdecydują się na poszukiwanie nowych możliwości ze względu na sprawy rodzinne”.

Największym beneficjentem drugiego etapu programu będzie Odense, trzecie największe miasto w kraju, położone na wyspie Fionii, gdzie przeniesie się Urząd Ochrony Środowiska wraz z 440 pracownikami. Częściowo Urząd Bezpieczeństwa Pacjentów oraz Fundusz Innowacji mają przenieść się do położonego na Półwyspie Jutlandzkim Aarhus, drugiego największego miasta kraju. Do Viborgu w środkowej części Półwyspu Jutlandzkiego ma się przenieść m.in. państwowe przedsiębiorstwo gazownicze.

Sekretariat Duńskiej Rady Ekonomicznej zostanie przeniesiony do Horsens (południowa Jutlandia), Rada Języka Duńskiego do liczącego zaledwie 3800 mieszkańców Bogense (na Fionii). Inne agencje zostaną ulokowane w Frederiksværk, Frederikshavn, Løgstør, Nyborgu czy nawet w Rønne na wyspie Bornholm.

Pełna lista relokacji dostępna jest na stronie duńskiego rządu (informacja tylko w języku duńskim).

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!