Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Ja, Jonasz i cała reszta – o książce Antiego Saara

Tobiasz to przedszkolak z estońskiego Tartu. Kilkulatek mieszka z młodszym bratem Jonaszem, mamą i tatą. Książka „Ja, Jonasz i cała reszta” Antiego Saara opowiada o jego codziennym życiu, o rodzinie, o zabawie i o kłótniach, o historiach zabawnych i strasznych.

Wszystkie treści w Przeglądzie Bałtyckim udostępniamy bezpłatnie. Wesprzyj nas - dzięki Twojej pomocy opublikujemy kolejne pogłębione artykuły dotyczące regionu Morza Bałtyckiego!

Pięcioletni Tobiasz z młodszym braciszkiem Jonaszem, mamą i tatą mieszka w estońskim Tartu. W kilkunastu opowiadaniach opisuje swoją małą rodzinę, jej codzienne życie: jak spędzają wolny czas, jak rysują, jak gotują, jak grają w piłkę, jak opowiadają historie, jak się kłócą, jak przychodzą do nich goście i krasnoludki. Tobiasz przedstawia w książce swoją rodzinę, dziadków, przyjaciół rodziców, sąsiadów oraz opisuje miejsce, w którym mieszka – dom i miasto Tartu.

Tobiasz przybliżając swój świat, właściwie sam go poznaje, zastanawia się nad znaczeniem słów, skąd biorą się rzeczy, jak tworzy i opowiada historie oraz nad zachowaniami rodziców i Jonasza. Taki sposób opowiadania na pewno spodoba się czytelnikom będącym jego rówieśnikami, ale także przybliży dorosłym dziecięcą perspektywę na codzienne sprawy rodzinne. Wśród wielu ciekawych rozdziałów znajduje się chociażby ten, w którym kilkulatek opowiada o rodzinnych kłótniach, wymienia powody kłótni w jego rodzinie oraz jak te kłótnie się rozwiązuje i sobie nawzajem wybacza. I tak członkowie rodziny Aruots kłócą się…

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

Na przykład dlatego, że Jonasz rzuca jedzeniem. Albo dlatego, że siadając na kanapie, ktoś ukłuje się mamy spinką do włosów. Albo że tato przeklina. Albo że ja tarzam się w kawiarni po podłodze. Albo że Jonasz liże śnieg na ulicy. Albo że sedes jest zasikany. Albo że w lodówce stoi zepsute mleko. Albo że dawno obluzowana półeczka w kuchni w końcu się zerwała i wszystkie przyprawy spadły za kuchenkę. Albo gdy ja nie chcę iść spać. Albo gdy Jonasz robi w spodnie chwilę po tym, gdy się go prosiło, żeby poszedł na nocnik. Albo gdy tato powie za to na niego „gówniarz”. Albo gdy ja w gościach nazwę tak małego synka gospodarzy…

Książka Antiego Saara przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5–6 lat. Estoński autor w kilkunastu rozdziałach przybliża mały świat widziany oczami dziecka. W treści książki znalazły się QR-kody, odsyłające do zdjęć i informacji, dzięki którym młody czytelnik może zobaczyć jak wygląda Wzgórze Katedralne lub Ogród Botaniczny, czy dowiedzieć się więcej o Muzeum Zabawek w Tartu, a także by lepiej poznać estońską kulturę i świat estońskich dzieci – na przykład dowiadując się więcej o białych nocach czy filmach rysunkowych pokazujących przygody suczki Lotte.

Każdy rozdział książki „Ja, Jonasz i cała reszta” zilustrowany został kilkoma rysunkami autorstwa Alvara Jaaksona. Ilustracje w ciekawy sposób wizualizują opowiadania Tobiasza. Niektóre z rysunków zostawiają przestrzeń młodemu czytelnikowi – na przykład, by rysując wrzucić do kosza powody domowych kłótni, inne by pokolorować kontury kształtów autorstwa książkowego Tobiasza.

Książka z języka estońskiego na język polski została przetłumaczona przez Annę Michalczuk.

Książka Antiego Saara nagrodzona została m.in. tytułem „Rodzynek Roku” w 2013 r. Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej przyznawanym najlepszym książkom dla dzieci.

„Ja, Jonasz i cała reszta”, Anti Saar, ilustracje Alvar Jaakson, tłumaczenie Anna Michalczuk, Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2018.

Polub nas na Facebooku!