Poprzemysłowe Tampere i spacer po lesie Pyynikki

|

Tampere bywa nazywane „Manchesterem Finlandii” ze względów na swoją industrialną przeszłość, która odcisnęła silne piętno na współczesnym wyglądzie miasta. Miasto można porównać do polskiej Łodzi. Jednak nie tylko dawne fabryki i zakłady produkcyjne przyciągają odwiedzających. Tampere ma wyjątkowe położenie geograficzne, które odwiedzającym zapewnia tak uroki dużego miasta, jak i nieskazitelną przyrodę na wyciągnięcie ręki.

Tampere położone jest w środkowej Finlandii, na przesmyku pomiędzy jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi, które połączone są kaskadą Tammerkoski. Z Turku lub Helsinek dojedziemy tutaj samochodem lub autobusem w dwie godziny. Tampere jest trzecim co do wielkości ośrodkiem miejskim w kraju i największym wewnątrzlądowym (niepołożonym nad brzegiem morza) miastem w państwach nordyckich. Zostało założone dość późno, bo dopiero w 1779 roku, przez króla szwedzkiego Gustawa III. Od tamtego czasu intensywnie rozwijał się tutaj przemysł papierniczy, tekstylny i włókienniczy, a miasto stale się powiększało. Wiele fabryk i zakładów produkcyjnych sprawiło, że w Tampere prężnie działał ruch robotniczy. To właśnie tutaj doszło do pierwszego spotkania Józefa Stalina z Włodzimierzem Leninem podczas konferencji Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji w 1905 roku. Po II wojnie światowej rozwinął się także nowoczesny przemysł, a w sąsiedniej miejscowości Nokia powstała znana na całym świecie firma o identycznej nazwie.

Obecnie w centrum miasta można podziwiać monumentalne budynki po dawnych fabrykach, które zagospodarowano jako galerie handlowe, restauracje i muzea. Swoją architekturą wyróżnia się katedra luterańska w stylu secesyjnym – ogromny obiekt zbudowany jest z kamienia i przykryty czerwoną dachówką. W pobliżu uniwersytetu znajduje się Muzeum Muminków, które przybliża postacie popularnej bajki autorstwa Tove Jansson. Po zachodniej stronie Tammerkoski, przy placu Keskustori, miłośnicy architektury drewnianej powinni odwiedzić Stary Kościół (Tampereen vanha kirkko) z początku XIX wieku. Naprzeciwko świątyni znajduje się neorenesansowy ratusz z końca XIX wieku. Dalej od centrum dominuje architektura drewniana, szczególnie ciekawa jest dzielnica Pispala, gdzie przy krętych uliczkach wytyczonych na stromych zboczach wzgórza stoją dawne domy robotnicze, ale także pisarzy, poetów i piosenkarzy. Z wyżej położonych domów rozciąga się widok na jezioro Näsijärvi.

Las Pyynikki

Tampere słynie także z ogromnej ilości parków i terenów zielonych. Jednym z większych kompleksów zielonych jest las Pyynikki. Las położony jest zaledwie kilometr na zachód od centrum miasta, na zboczach wzgórza od strony jeziora Pyhäjärvi. To wzniesienie jest ozem (inaczej eskerem), czyli podłużnym wzgórzem morenowym zbudowanym z materiału naniesionego tysiące lat temu przez lądolód. Oz, na którym znajduje się las Pyynikki, wznosi się 85 metrów ponad taflę wody jeziora, co czyni go najwyższym ozem na świecie. Podobne tego typu podłużne wzgórza można podziwiać w północnej Skandynawii i Kanadzie. Na terenie lasu możemy wybrać się na kilkugodzinny trekking jedną z kilku ścieżek spacerowych. Zimą, oprócz spacerów, należy także spróbować jazdy na nartach biegowych, które w Finlandii są popularną formą spędzania wolnego czasu. Na szczycie wzgórza znajduje się wieża obserwacyjna, z której w pogodne dni rozpościera się panorama na całe Tampere, okoliczne jeziora i lasy. U podnóża wzgórza, znajduje się niewielka piaszczysta i trawiasta plaża. W sezonie letnim, w pobliskim amfiteatrze odbywają się liczne koncerty. Pyynikki warte jest odwiedzenia i latem, i zimą. W okresie zimowym to miejsce spokojne i ciche, choć położone zaledwie 15 minut spacerem od centrum miasta. Latem przyciąga zapachem sosnowego lasu i wypoczynkiem nad jeziorem.

Mroźna i śnieżna Finlandia to niecodzienny kierunek na ferie, który ma jednak wiele uroku i pewną przewagę nad zatłoczonymi zimowymi kurortami w Alpach czy Tatrach. Poza obleganym Rovaniemi, fińskie miasta odwiedza stosunkowo niewielu turystów. Przy odrobinie szczęścia, po zwiedzeniu poprzemysłowego centrum Tampere, aktywnym popołudniu na nartach biegowych w lesie Pyynikki lub łyżwach na którymś z pobliskich jezior, nocne niebo rozświetli zorza polarna pozostawiając niezwykłe wspomnienia.

Autorem wszystkich zdjęć jest Jakub Zygmunt.

 

Nocleg w Tampere możesz zarezerwować na tej stronie »

Z pochodzenia Sądeczanin, z wykształcenia geolog, z pasji miłośnik państw bałtyckich (zwłaszcza Estonii) i górski wędrowiec, zawodowo "człowiek-orkiestra", w Internecie prowadzi bloga "Sądecki Włóczykij".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!