Panorama meandrującego Niemna. Wieża widokowa w Birsztanach

|

Od lipca 2019 roku można odwiedzać najwyższą wieżę widokową na terenie Republiki Litewskiej. Wzniesiona została w pobliżu Birsztan (lit. Birštonas), położonych na południe od Kowna. Z wieży rozciąga się widok na meandrujący Niemen i jego malowniczą dolinę.

Z wieży widokowej w Birsztanach rozpościera się widok na malowniczą dolinę Niemna. Birsztany, jak i wieża, położone są u wejścia do ogromnego zakola rzeki, u jej brzegów znajdują się porośnięte lasami wzgórza a na południowych-zachód od obiektu rozciąga się Park Regionalny Zakola Niemna (lit. Nemuno kilpų regioninis parkas). Z platformy widać Niemen z dwóch stron, dlatego można odnieść wrażenie, że znajdujemy się pomiędzy dwiema rzekami.

Platforma widokowa znajduje się 45 metrów nad ziemią, a cała wieża mierzy 51 metrów. Wejście na wieżę zajmuje około siedmiu minut. W wejściu na górę na pewno pomoże woda (w pobliżu wieży nie ma sklepów) oraz odpowiednie obuwie, ale osoby, które chcą odpocząć w czasie „wspinaczki” mogą zatrzymać się na jednym z sześciu punktów, gdzie przygotowano także plansze z informacjami o przyrodzie doliny Niemna.

Metalowa konstrukcja wieży osłonięta płytami z modrzewia i trójkątnymi oknami, jak wyjaśniono na stronie lokalnego centrum informacji turystycznej, metalowa konstrukcja, ma „sprawiać wrażenie kaplicy słupowej, symbolizując jednocześnie gwiazdozbiory na sklepieniu niebieskim. Prostokątna wieża o gładkich ścianach, zwieńczona ażurowym daszkiem kontynuuje tradycje litewskiej architektury obronnej, swoim kształtem przypomina wieże dawnych zamków drewnianych oraz nawiązuje do późniejszej architektury dzwonnic kościelnych. Poza kapliczką słupową może być porównana do wizerunku Drzewa Świata. Ożywiające wieżę otwory – małe okienka, przez które wpada światło i które służą do oglądania krajobrazu, stanowią jakby wzory, zaczerpnięte z drzeworytnictwa”.

W znajdujących się u stóp wieży Birsztanach odwiedzić można Muzeum w Birsztanach (Vytauto g. 9) i Muzeum Sakralne (Birutės g. 10) oraz neogotycki kościół pw. św. Antoniego Padewskiego i zabytkowy dom zdrojowy (kurhaus). Birsztany znane są jednak przede wszystkim jako uzdrowisko ze ścieżkami przyrodniczymi – piękny widok na Niemen rozciąga się także ze Wzgórza Witolda – oraz licznymi ośrodkami wypoczynkowymi i SPA. W miasteczku jest 30 restauracji i kawiarni, w których można odzyskać energię po wizycie na wieży i w Parku Zakola Niemna.

Wieża w Birsztanach czeka na gości w godzinach od 7:00 do 22:00, a wkrótce przez całą dobę. Na wieży jednocześnie przebywać może 40 osób. Za wejście na punkt widokowy nic nie zapłacimy, jednak turyści mogą zakupić dobrowolny bilet wstępu i w ten sposób przekazać cegiełkę na obszar chroniony. Wejściówkę można nabyć w centrum obsługi turystów Parku Regionalnego Zakola Niemna, dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany na opiekę nad parkiem i poprawę jego infrastruktury.

Platforma widokowa znajduje się w granicach Parku Regionalnego Zakola Niemna. Ze względu na ochronę krajobrazu, na wieżę najlepiej wybrać się pieszo lub rowerem z pobliskich Birsztan. Podróżując własnym samochodem najlepiej pozostawić go na parkingu przy B. Sruogos g. 25. Spacer do wieży to zaledwie 20 minut. Osoby niepełnosprawne mogą podjechać pod samą platformę, gdzie znajduje się niewielki parking. Wieża nie posiada windy. Widok z wieży można podziwiać także bez wchodzenia na nią – po zeskanowaniu kodu QR panorama wyświetli się na ekranie urządzenia.

Adres wieży: Birštono apžvalgos bokštas, Prienų g. 12, Birštonas 59219.

 

Noclegi na Litwie możesz zarezerwować na tej stronie »

Absolwent bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień mieszka i pracuje na Łotwie. Tłumacz przysięgły języka litewskiego. Interesuje się kulturą i historią krajów bałtyckich, sportem, podróżami, językami obcymi oraz swoim ukochanym miastem – Warszawą. Prywatnie wraz z żoną prowadzi bloga – Pocztówka z Łotwy.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!