Prezydenci Litwy i Łotwy: może rozwiążemy wreszcie kwestię granicy?

|

Wczoraj prezydent Gitanas Nausėda odbył wizytę roboczą na Łotwie. Oprócz prezydenta Egilsa Levitsa spotkał się z przewodniczącą Sejmu Inārą Mūrniece, a także premierem Krišjānisem Kariņšem. Omawiano wiele spraw, wśród nich współpracę w sprawach bezpieczeństwa, gospodarki, handlu, kultury i transportu. Głowy państw dyskutowały również na temat porozumienia w kwestii granicy państwowej na Morzu Bałtyckim. „Problem granicy morskiej z Litwą będzie załatwiony w perspektywie średniej albo nawet szybciej” – zadeklarował prezydent Łotwy Egils Levits po spotkaniu ze swoim litewskim kolegą.

Przeczytaj także:  O Litwę jednej prędkości. Gitanas Nausėda prezydentem Litwy

Dla Łotyszy Litwa jest krajem naszych braci i sióstr. Jesteśmy związani językami, tradycjami, kulturą i wspólnym losem na brzegach Morza Bałtyckiego. Wyczuwamy szczególną odpowiedzialność za dbałość o dziedzictwo bałtyckie i jego ochronę, ponieważ jesteśmy jedynymi żyjącymi narodami bałtyckimi – powiedział na konferencji prasowej Egils Levits. – Współpraca bałtycka jest bliska, symboliczna i bezcenna. W tym roku mija 30 lat, odkąd stanęliśmy ramię w ramię na Drodze Bałtyckiej, aby odzyskać wolność naszych krajów. W tym roku Łotwa, jako lider współpracy bałtyckiej, pracuje nad wzmocnieniem bezpieczeństwa regionu bałtyckiego i rozwojem łączności regionalnej – dodał prezydent Łotwy.

Spotkanie Levitsa i Nausėdy rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Wolności, następnie prezydent Litwy wpisał się do księgi gości wyłożonej na Zamku Ryskim. Później obie głowy państwa odbyły wspólną konferencję, potem zaś prezydent  Nausėda udał się do Biblioteki Narodowej, której podarował książkę na temat historii Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.

Przeczytaj także:  Norweski książę koronny Haakon na Łotwie. Wizyta u sojusznika w cieniu książek

Prezydent Litwy spotkał się także z premierem Krišjānisem Kariņšem („Nowa Jedność”), który namawiał go, by oba kraje połączyły swe wysiłki na forum Rady Europejskiej, wzmacniając „bałtycki głos” w Europie, był także gościem Sejmu Łotwy, gdzie przyjęła go przewodnicząca Ināra Mūrniece („Sojusz Narodowy”). – Jako małe i podobnie myślące kraje łatwiej jest nam bronić naszych interesów, jeśli robimy to razem. Dlatego jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem konstruktywnego i pragmatycznego dialogu zarówno w Zgromadzeniu Bałtyckim, jak i w ścisłej współpracy z krajami nordyckimi i Polską – powiedziała łotewska polityk. Obie strony zgodziły się również co do tego, że w obliczu rosnących wyzwań związanych z bezpieczeństwem oba państwa bałtyckie powinny kontynuować wysiłki na rzecz ochrony swoich granic. Ważne jest także opracowanie dużych projektów infrastrukturalnych, takich jak Rail Baltica, a także współpraca w dziedzinie energetyki. Oprócz Ināry Mūrniece, która pokazała litewskiemu gościowi salę obrad Sejmu, Nausėda spotkał się z przewodniczącą Komisji ds. Europejskich Vitą Andą Tēraudą (liberałowie), przewodniczącą Komisji Sprawiedliwości oraz szefową parlamentarnej grupy łotewsko-litewskiej Jutą Strīķe (Nowa Partia Konserwatywna), jak również z przewodniczącym łotewskiej delegacji do Zgromadzenia Bałtyckiego Jānisem Vucānsem (Związek Zielonych i Rolników).

Przeczytaj także:  Łotysze świętują niepodległość Litwy

Podczas spotkań z marszałkiem Sejmu Inārą Mūrniece, a także premierem Krišjānisem Kariņšem, zauważyłem wyraźne życzenie ratyfikacji traktatu o granicy morskiej. Zgodziliśmy się wkrótce postawić ten problem w agendzie – napisał na Twitterze prezydent Litwy. – Problem granicy morskiej z Litwą będzie załatwiony w perspektywie średniej albo nawet szybciej – zadeklarował z kolei Egils Levits, który w odniesieniu do bezpieczeństwa regionalnego podkreślił, że Łotwa będzie nadal rozwijać współpracę obronną z Litwą w takich dziedzinach, jak rozwój wielonarodowego dowództwa dywizji „Północ”, wzmocnienie interoperacyjności sił zbrojnych czy wspólne działania w zakresie nadzoru lotniczego i morskiego.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!