Łotysze świętują niepodległość Litwy

|

Słowami poezji Rainisa prezydent Łotwy Raimonds Vējonis pozdrowił dziś mieszkańców Litwy z okazji stulecia jej niepodległości. Gospodarz Zamku Ryskiego, na którym wywieszono litewską flagę, udał się dziś na uroczyste obchody jubileuszu południowego sąsiada. W Pałacu Władców został przyjęty przez Dalię Grybauskaitė, wziął także udział w mszy św. w katedrze św. Stanisława i Władysława. To nie jedyny łotewski akcent w litewskiej imprezie niepodległościowej. Dziś świętowała w Rydze litewska szkoła średnia, zaś w Dyneburgu na kolory flagi Litwy pomalowano tulipany przy moście Jedności (Vienības tilts).

W piątek na placu Dowkonta (Daukanto aikštė) przy wileńskiej prezydenturze dokonano uroczystego podniesienia flag trzech państw bałtyckich. Prezydent Vējonis wraz z innymi głowami państw wziął także udział w uroczystej mszy św. w katedrze św. św. Stanisława i Władysława, później zaś udał się na odświętny obiad w Pałacu Władców wydawany przez Dalię Grybauskaitė. Pod koniec dnia Vējonis uczestniczył w koncercie „Gloria Lietuvai” w Litewskiej Operze Narodowej.

W specjalnym posłaniu do mieszkańców Litwy, zamieszczonym na stronie kancelarii prezydenckiej w dwóch językach, Vējonis podkreślił, że oba państwa bałtyckie łączy nie tylko wspólna przeszłość, ale i wizja przyszłości. Przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda za badanie litewsko-łotewskich związków językowych, literackich i historycznych. Prezydent powołał się na wiersz łotewskiego wieszcza Rainisa, który miał związki z Litwą – do dziś znajdują się w Wilnie dwie tablice pamiątkowe jemu poświęcone.

„We mnie płynie łotewska krew
Zmieszania z litewską
Czyniąc mnie jednoczycielem
Dając nowy obowiązek” (pol.)

“Manī plūst latvju asins,
Maisītas ar lietaviešu,
Darot mani vienotāju,
Dodot jaunu pienākumu.” (łot.)

“Manyje teka latvių kraujas,
Maišytas su lietuvių,
Daro mane vienytoju,
Naujai įpareigoja.” (lit.)

W piątek niepodległość Litwy świętowano także na Łotwie. W Bibliotece Narodowej ryżanie mieli okazję wysłuchać litewskiej muzyki, sprawdzić swoją wiedzę o swym południowym sąsiedzie, posłuchać litewskich opowiadań i pieśni, wspólnie odśpiewać hymn autorstwa Vincasa Kudirki. Szczególnym gościem wydarzenia był znany muzyk Valdis Muktupāvels oraz mieszany chór „Vivere”. Świętowała także litewska szkoła średnia w Rydze. W obchody włączyły się inne miasta, w tym Dyneburg, Lipawa i Bauska. Mieszkańcy Rygi, którzy interesują się Litwą mieli dziś łatwiejszą drogę do Wilna. Firma Ecolines uruchomiła bezpłatny autokar na trasie Ryga-Wilno, który obsłużył kilkudziesięciu pasażerów zaciekawionych tym, jak sąsiedzi obchodzą niepodległość. Trzeba było się poświęcić i zarwać noc, bo bus wyruszył już po godzinie czwartej.

Litwini nie pozostają dłużni i też włączyli się w obchody stulecia Łotwy, które oficjalnie przypadną dopiero w listopadzie. Specjalne wydarzenia z tej okazji odbywają się już jednak teraz. W wileńskiej galerii „Vartai” otwarto wystawę „Svētki” autorstwa znanego w świecie łotewskiego artysty Jānisa Avotiņša, z kolei w kowieńskiej galerii „Meno Parkas” odbyło się parę dni temu otwarcie ekspozycji „Un atkal „ziedošu jaunavu pavēnī””, która prezentuje dzieła artysty Kristapsa Zariņša.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!