Delegacja Meklemburgii w Federacji Rosyjskiej na „Wirtschaftsforum”

|

Gospodarka oraz ochrona środowiska były tematami trzydniowego spotkania delegacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego z rosyjskimi politykami w Petersburgu. Podczas obrad „International Economic Forum” w dawnej stolicy Rosji premier Manuela Schwesig, która w Rosji bawiła tu już po raz trzeci, potwierdziła, że „Nord Stream II” zostanie zbudowany. W Petersburgu podpisano także umowę o współpracy portów w Rostocku oraz Primorsku. Przyczyną wizyty szefowej rządu najbardziej związanego z Rosją landu Niemiec była chęć ożywienia stosunków niemiecko-rosyjskich wbrew sankcjom nałożonym w 2014 r. na Federację Rosyjską.

„Nord Stream II”, wspólny projekt Rosji i Niemiec, który kończy się na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, powinien zostać uruchomiony pod koniec 2019 r. Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier (CDU) zwrócił jednak niedawno uwagę na potencjalne problemy: wciąż nie ma zgody Danii na to, by rurociąg przebiegał przez jej terytorium. Podczas obrad w Petersburgu Manuela Schwesig (SPD) podkreśliła jednak, że Meklemburgia-Pomorze Przednie trzyma się wciąż tego projektu, wbrew ostatniej krytyce ze strony kandydata Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera (CSU) na szefa Komisji Europejskiej.

Przeczytaj także:  Czołowy kandydat CSU atakuje, Meklemburgia broni Nord Stream II

Oficjalnym celem „Wirtschaftsforum” w Rosji jest kontynuowanie dialogu w dziedzinie gospodarki i ochrony środowiska, a także wsparcie dla niemieckich przedsiębiorstw, które mimo sankcji, chcą działać na terenie Federacji Rosyjskiej. W trakcie trzech dni wizyty w Petersburgu znaleziono także czas na spotkanie członków grupy współpracy z Rosją w Bundesracie z członkami Rady Federacji. W tym formacie niemieccy i rosyjscy politycy nie spotykali się całe lata, dopiero w lipcu 2018 r. doszło do przełomu w trakcie obrad w Schwerinie, stolicy Meklemburgii. Głównym tematem rozmów w Petersburgu była ochrona środowiska i klimatu. Manuela Schwesig podkreśliła, że na przyszłość życzy sobie większej współpracy niemiecko-rosyjskiej właśnie w tej dziedzinie.

Konkretnym elementem spotkania w Rosji było podpisanie umowy o współpracy portu w Rostocku, największym mieście Meklemburgii-Pomorza Przedniego, z portem w Primorsku. Rosyjski port jest właśnie rozbudowywany. – Powinniśmy również pracować nad ożywieniem transportu morskiego między naszymi krajami. Odpowiednie są zwłaszcza trasy Sassnitz-Mukran-Bałtijsk-Ust Ługa i Rostock-Primorsk – powiedziała premier Meklemburgii podczas wizyty w Rosji.

W Petersburgu oprócz Manueli Schwesig i delegacji z Meklemburgii-Pomorza Przedniego był obecny m.in. premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU), który niedawno po raz kolejny podkreślił konieczność zniesienia sankcji wobec Rosji. Meklemburczykom towarzyszył także federalny minister gospodarki Peter Altmaier. Wraz ze swoim rosyjskim kolegą Maksimem Oreszkinem podpisał list intencyjny w sprawie partnerstwa na rzecz efektywności, chodzi o wspomaganie Federacji Rosyjskiej w dziedzinie nowych technologii.

Meklemburgia-Pomorze Przednie od lat handluje z Rosją, zaś sankcje z 2014 r. mocno uderzyły przedsiębiorców tego regionu po kieszeni. Dlatego od wielu lat władz regionalne próbują, trochę na przekór rządowi federalnemu, naprawić stosunki z państwem Władimira Putina. Zyskuje to poparcie wśród mieszkańców. W jednej z ostatnich ankiet 80% mieszkańców Meklemburgii-Pomorza Przedniego opowiedziało się za intensyfikacją stosunków z Rosją.

Przeczytaj także:  Prezent dla „Gorbiego”. Premier Meklemburgii jedzie do Moskwy
Przeczytaj także:  Meklemburgia spogląda coraz bardziej na Wschód? Rosyjska feta w Rostocku
Przeczytaj także:  Claudia Müller: zróbmy w Meklemburgii „dzień Polski” zamiast „dnia Rosji”

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!