Przewodniczący Sejmu Litwy z wizytą w Warszawie

|

Dziś z wizytą do Polski przyjeżdża marszałek Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis. Jednym z punktów programu jest przemówienie w polskim parlamencie, spotkanie z marszałkami Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, a także udział w uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wraz z Pranckietisem do Polski udają się posłowie na Sejm reprezentujący różne frakcje poselskie. Podczas wizyty zostanie poruszony katalog spraw polsko-litewskich.

W skład wileńskiej delegacji wchodzi Rita Tamašunienė – przewodnicząca frakcji AWPL-ZChR, konserwatyści Irena Degutienė i Emanuelis Zingeris, przedstawicielki Związku Rolników i Zielonych Asta Kubilienė i Aušrinė Norkienė, a także reprezentujący litewską lewicę społeczny konsultant Pranckietisa Česlovas Juršėnas. Dziś po południu odbędzie się spotkanie litewskich parlamentarzystów z marszałkiem Markiem Kuchcińskim, zaś wieczorem goście udadzą się do Filharmonii Narodowej, gdzie wysłuchają koncertu z okazji Stulecia Odrodzenia Państwa Litewskiego. Przy ulicy Jasnej wystąpią Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, dyrygent Mirga Gražinytė-Tyla, pianistka Onutė Gražinytė oraz alt Milan Radič. Zaprezentowane zostaną utwory Raminty Šerkšnytė – „De profundis na orkiestrę smyczkową”, Vakhtanga Kakhidze – „Bruderschaft na altówkę, fortepian i orkiestrę smyczkową”, Osvaldasa Balakauskasa – „Pięć pieśni do słów Vincasa Mykolaitis-Putinasa”, a także Igora Strawińskiego – „Święto wiosny”.

W czwartek Viktoras Pranckietis jako trzeci w historii marszałek litewskiego Sejmu wygłosi przemówienie w polskim parlamencie, spotka się także z przewodniczącym Senatu Stanisławem Karczewskim. – Podczas wizyty przewodniczącego Sejmu zostaną poruszone zagadnienia związane ze stuleciem niepodległości krajów bałtyckich i Polski, energetyką, bezpieczeństwem międzynarodowym, Rail Baltica, LitPolLink, a także Ukrainą i Partnerstwem Wschodnim – powiedziała Przeglądowi Bałtyckiemu szefowa sekretariatu marszałka Gintarė Žukaitė. Nie zabraknie także tematyki mniejszościowej. – Nie oczekuję żadnego przełomu, ale trzeba powiedzieć, że po zmianie władzy na Litwie jesienią 2016 roku stosunki polsko-litewskie udało się wyprowadzić na prostą, pozbawić je śladu konfliktu. Tak czy inaczej trzeba kontynuować intensywny dialog obu krajów, bo pod wieloma względami, choćby biorąc pod uwagę politykę społeczną, Polska jest dla nas wzorem. Nie podzielamy zresztą tak surowego poglądu Europejczyków na rządy PiS – powiedział Przeglądowi Bałtyckiemu poseł Związku Rolników i Zielonych Tomas Tomilinas.

Przeczytaj także:  Arvydas Nekrošius: stosunki polsko-litewskie należy zacząć od białej kartki

Wizyta Pranckietisa to kolejny pobyt w Polsce marszałka Sejmu Litwy. W 1993 r. przemawiał w polskim Sejmie Česlovas Juršėnas, w 1997 r. – Vytautas Landsbergis. W 2013 r. Warszawę odwiedził marszałek Vydas Gedvilas, zaś w 2016 r. w Wielkopolsce gościła Loreta Graužinienė.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!