Niemiecki Kościół Północny ma nową biskupkę

|

Zielone Świątki w Meklemburgii nie ograniczyły się jedynie do komentarzy na temat upalnej pogody albo ubiegłotygodniowej wizyty Manueli Schwesig w Petersburgu. W poniedziałek podczas uroczystości w schwerińskiej katedrze na urząd została wprowadzona nowa biskupka niemieckiego „Nordkirche”, obejmującego Meklemburgię-Pomorze Przednie, Hamburg oraz Szlezwik-Holsztyn, Kristina Kühnbaum-Schmidt. – Kto pomyślałby trzydzieści lat temu: wieczerza pańska i wielki stół z kawą urządzony przez Kościół Północny pod gołym niebem na rynku w Schwerinie? – skomentowała na Twitterze premierka Meklemburgii Manuela Schwesig, sama należąca do kościoła ewangelickiego.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się od uroczystego nabożeństwa w schwerińskiej katedrze (Schweriner Dom) transmitowanego przez niemiecką telewizję NDR. Ławy świątyni wypełnione były po brzegi. Udział w nabożeństwie wzięli duchowni reprezentujący różne regiony Niemiec, w tym biskup krajowy Ralf Meister z Hanoweru, urzędujący biskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech, który przekazał biskupce krzyż, a także określił ją jako osobę „wrażliwą, mądrą i odważną”. W kościele obecni byli politycy: premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig (SPD), a także przewodniczący Landtagu w Szlezwiku-Holsztynie Klaus Schlie (SPD) oraz radca miasta Hamburga Jan Pörksen (SPD). Schwesig życzyła biskupce, pierwszej w historii kobiecie, która obejmuje ten urząd, by udało jej się „zawojować serca ludzi”, z uznaniem wyraziła się także o jej próbach zwiększenia partycypacji mieszkańców Meklemburgii-Pomorza Przedniego w kościele. Chodzi o angażowanie osób, które niekoniecznie są członkami wspólnoty, ale ludźmi dobrej woli i chciałyby się zaangażować choćby w sprawy budowy i odnowy kościołów w północno-wschodnich Niemczech.

Przeczytaj także:  Rostock-Wismar: Reformacja w krainie Joachima Slütera i Henricha Nevera

Dodajmy, że w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, której Schwerin jest stolicą, jedynie co piąta osoba identyfikuje się z wiarą ewangelicką, zaś większość mieszkańców nie przynależy do żadnej konfesji. Sama Schwesig jest ewangeliczką, często jako premier bywa gościem protestanckich nabożeństw, gdy w 2017 r. składała przysięgę, obejmując urząd premiera, zakończyła ją słowami „Tak mi dopomóż Bóg!”. Jako nowa szefowa rządu uzyskała błogosławieństwo zarówno od regionalnych biskupów ewangelickich, jak i duchownych katolickich. Jeszcze jako minister spraw społecznych w Meklemburgii Schwesig działała na rzecz dialogu i współpracy między władzą samorządową a lokalnymi wspólnotami religijnymi.

Przeczytaj także:  Erwin Sellering ustąpił z funkcji premiera Meklemburgii. Na czele landu po raz pierwszy kobieta

Po zakończeniu nabożeństwa w Schweriner Dom, odbyła się specjalna procesja po starówce, z katedry na stary rynek, gdzie zorganizowano dla mieszkańców stoły, przy których można się było napić kawy i coś zjeść. Zebrało się ponad tysiąc ludzi. – Poruszające, wzruszające, otwarte. Kto pomyślałby trzydzieści lat temu: wieczerza pańska i wielki stół z kawą urządzony przez Kościół Północny pod gołym niebem na rynku w Scherwinie?  Serdeczne życzenia dla nowej biskupki – skomentowała na Twitterze Manuela Schwesig.

Biskupka Kühnbaum-Schmidt urodziła się w 1964 r. w Braunschweigu, gdzie spędziła także młodość. Studiowała teologię ewangelicką na Uniwersytecie w Göttingen i w Wyższej Szkole Kościelnej w Berlinie. Na początku lat dziewięćdziesiątych pracowała w Berlinie jako asystentka ds. współczesnej historii kościoła, współpracowniczka profesora Gerharda Besiera. W 1995 r. została ordynowana na pastorkę w Krajowym Kościele Ewangelicko-Luterańskim w Braunschweigu, pracowała jako duchowna w parafii Lehndorf/Kanzlerfeld. Podjęła także zatrudnienie jako doradczyni pastoralno-psychologiczna. 27 września 2018 r. na synodzie w katedrze lubeckiej Kühnbaum-Schmidt została wybrana na biskupkę Kościoła Północnego („Nordkirche”), uzyskując w pierwszej turze większość 90 ze 150 głosów. Zastąpiła biskupa krajowego Gerharda Ulricha, który przeszedł na emeryturę. Swój urząd objęła już 1 kwietnia 2019 r., jednak uroczyste nabożeństwo odbyło się dopiero w poniedziałek. Kristina Kühnbaum-Schmidt ma męża pastora, a także dorosłą córkę.

Przeczytaj także:  Andis Lenšs: w czasach sowieckich w katedrze w Dyneburgu przelewała się krew bokserów, nie Chrystusa

W swoim poniedziałkowym kazaniu podkreśliła, że należy szukać pojednania i pokoju wśród wszystkich wyznań, religii, światopoglądów i narodowości. „Nawet wtedy jeśli tony nacjonalistów i populistów w naszym kraju lub gdziekolwiek na tym świecie staną się głośne i przenikliwe” – powiedziała Kühnbaum-Schmidt. Według nowej biskup, która chce obecnie wyruszyć w wielką podróż po Kościele Północnym, stoi on przed wielkimi wyzwaniami. – „Szczere podejście do ludzi  otworzy jej drzwi w Meklemburgii-Pomorzu Przednim” – jest przekonany pastor Volker Mischok, który podzieli się posługą w katedrze w Schwerinie z nową biskupką. Kühnbaum-Schmidt zapoznaje się tymczasem na razie ze Schwerinem. Już polubiła to miasto, spacerując wokół jego jezior. Planuje się także wybrać z mężem do schwerińskiego teatru. W przyszłości będzie także głosiła  kazania w Lubece. Biskupka docenia fakt, że Nordkirche „łączy wschodnie i zachodnie Niemcy, różne tradycje”.

Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec („Evangelisch-Lutherische Kirche in Norddeutschland”, skrótowo „Nordkirche”) jest jednym z dwudziestu kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Kilonii. Działa w landach Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn i Hamburg, grupując 995 zborów w 13 okręgach kościelnych. W 2015 r. liczył nieco ponad dwa miliony wiernych. Posiada prawie dwa tysiące kościołów i kaplic.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!