Młodzi socjaliści: premier Meklemburgii zbyt prorosyjska

|

Na półtora miesiąca przed Dniem Rosji w Rostocku Młodzi Socjaliści („Jusos”), afiliowani przy Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, domagają się od premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego zmiany kursu politycznego. Manuela Schwesig (SPD) uważana jest za jednego z najbardziej prorosyjskich polityków we Wschodnich Niemczech, zdążyła już opowiedzieć się za zniesieniem sankcji wobec Rosji, a także skrytykować politykę szefa MSZ Heiko Maasa (SPD) wobec tego kraju. Swoją pierwszą podróż, po tym jak została zaprzysiężona na stanowisku premiera landu, odbyła do Sankt Petersburga. Jeszcze bardziej prorosyjska jest działająca w Meklemburgii Alternatywa dla Niemiec, która w wyborach do sejmiku z jesieni 2016 r. uzyskała drugie miejsce.

– Rząd Meklemburgii nie może być ślepy na łamanie praw człowieka w Rosji – zadeklarował lider Młodych Socjalistów w Meklemburgii Yannick van de Sand w rozmowie z kanałem NDR 1 Radio MV.  Zamiast świętować braterstwo, należy mówić o trudnych sprawach – twierdzi młody polityk, który wylicza problemy Rosji rządzonej przez Władimira Putina: niszczenie opozycji, prześladowania homoseksualistów, a także nielegalną aneksję Krymu. Na Facebooku van de Sand napisał zaś: „dyskusja powinna raczej iść w tym kierunku, czy zaostrzyć sankcje, zamiast je znosić i organizować wesołe Dni Rosji i podróże do Rosji”. Szef Młodych Socjalistów podkreślił, że podobne słowa skierował już wcześniej do Manueli Schwesig w rozmowie prywatnej.

Przeczytaj także:  Erwin Sellering ustąpił z funkcji premiera Meklemburgii. Na czele landu po raz pierwszy kobieta

Z kolei wiceprzewodniczący landowej „Jusos” Christian Winter podkreśla, że z Rosją należy rozmawiać na poziomie społeczeństwa, a nie delegacji biznesowych. Ma jednocześnie świadomość, że Młodzi Socjaliści są ze swą antykremlowską postawą wyizolowani w świecie politycznym. Lokalna SPD o polityce wobec Rosji milczy. Jedynie działacz CDU Eckhardt Rehberg zarzucił Schwesig uprawianie „odrębnej polityki zagranicznej” od rządu, co uderza w Polskę i kraje bałtyckie. Podobnie krytyczni byli Zieloni, którzy jednak nie mają reprezentacji w sejmiku Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Z kolei sama premier Schwesig, chce by jej land był czymś w rodzaju miejsca, gdzie może się toczyć dialog między Moskwą a Berlinem („MV als Brückenbauer zu Russland”), zwłaszcza, że jej land od lat oficjalnie współpracuje z Sankt Petersburgiem i obwodem leningradzkim. W maju 2018 r. ogłosiła zresztą, że sankcje nie działają, a uderzają głównie w rolnictwo w Meklemburgii. Zaproponowała, by prowadzić z Rosją dialog, nawiązując do polityki odprężenia z lat siedemdziesiątych XX wieku, uprawianej przez Willy Brandta i Helmuta Schmidta. Skądinąd Schwesig nie jest w swoich poglądach osamotniona. To samo od dawna głosi Reiner Haseloff (CDU), premier Saksonii-Anhalt, także leżącej we Wschodnich Niemczech. W styczniu 2018 r. premierzy landów z tej części Niemiec spotkali się i oficjalnie ogłosili, że są za zniesieniem sankcji wobec Rosji, wskazując, że to właśnie Wschodnie Niemcy ponoszą większy ciężar polityki uprawianej wobec państwa Władimira Putina.

Dzień Rosji, który otworzy uroczyście Manuela Schwesig, odbędzie się 17 października w Rostocku, czyli największym mieście Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Będzie to już trzecia edycja organizowanej od 2016 r. imprezy, na którą zaproszono przedstawicieli z Federacji Rosyjskiej. Nacisk kładziony jest na poprawę relacji gospodarczych. Rosja jest bowiem zaraz po Polsce i Holandii największym partnerem handlowym Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Bilans handlowy jest jednak ujemny: land importuje z Federacji Rosyjskiej towary o łącznej wartości 800 milionów euro, co czterokrotnie przekracza landowy eksport do Rosji. Import z Rosji przechodzi głównie przez porty Meklemburgii-Pomorza Przedniego, które są żywotnie zainteresowane kooperacją z państwem Władimira Putina.

Przeczytaj także:  Porządek i szacunek. Dlaczego w Rostocku popierają skrajną prawicę?

Dzień Rosji w Rostocku przygotowują kancelaria państwowa w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wraz z regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową, a także Instytutem Wschodnim w Wismarze. Wśród sponsorów znalazła się spółka „Nordstream 2”, Gascade, „Kirowskij zawod”, port w Rostocku, a także firma „Solana”, zaś jako partnerzy tego wydarzenia są wymienieni Ambasada Federacji Rosyjskiej, szkoły wyższe w Stralsundzie i Wismarze, Uniwersytet w Rostocku, Deutsch-Russisches Forum e.V., a także izby handlowe Moskwy i Sankt Petersburga. Gośćmi honorowymi w Rostocku będą  minister przemysłu i handlu Rosji Denis Manturow, gubernator obwodu leningradzkiego Aleksandr Drozdenko, ambasador Rosji Siegiej Nieczajew, a także były premier Brandenburgii Matthias Platzeck, obecnie pełniący funkcję szefa zarządu Forum Niemiecko-Rosyjskiego. Patronat nad imprezą objęła Manuela Schwesig, która od lipca 2017 roku pozostaje premierem landu. Jej pierwsza podróż zagraniczna wraz z liczącą ponad sto osób delegacją odbyła się do Sankt Petersburga, gdzie odbyła polityczne rozmowy, odwiedziła targi stoczniowe „Newa”, a także spotkała się ze studentami  lokalnego uniwersytetu. Obecnie szefowa rządu zapowiada, że celem Dnia Rosji jest zachęcenie lokalnych przedsiębiorców do inwestycji w Federacji Rosyjskiej.

Program konferencji z okazji rostockiego Dnia Rosji: https://www.russlandtag-mv.de/de/Programm/ (niem.).

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!