„Korzystajcie z naszych portów”. Wizyta ministra spraw zagranicznych Białorusi na Łotwie

|

W czwartek odbyła się robocza wizyta ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimiera Makieja w Rydze, który spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkēvičsem, premierem Mārisem Kučinskisem, a także wiceprzewodniczącym Sejmu Gundarsem Daudze. W czasie wizyty omówiono dwustronną współpracę między dwoma krajami w dziedzinie gospodarki, transportu i tranzytu, kooperacji transgranicznej, oświaty i nauki, a także w innych obszarach. Ministrowie skoncentrowali się także na relacjach dwustronnych między Białorusią a Unią Europejską. Minister spraw zagranicznych Łotwy wyraził pogląd, że wprowadzenie moratorium na karę śmierci na Białorusi „byłoby dobrym sygnałem dla Unii Europejskiej”.

Podczas wizyty Uładzimiera Makieja Łotysze zachęcali Białorusinów, by dalej korzystali z portów bałtyckich w Rydze, Lipawie i Windawie, zwiększając przeładunek przez łotewskie terytorium, a także by traktowali ich kraj jako dobre miejsce do prowadzenia biznesu w Unii Europejskiej. „By zwiększyć efektywność korytarza tranzytowego, Łotwa zaczęła już wprowadzanie w życie projektu elektryfikacji sieci kolejowej w korytarzu Wschód-Zachód. Wzywam stronę białoruską, by rozważyła elektryfikację kolei także po swojej stronie” – powiedział minister spraw zagranicznych Łotwy.

Przeczytaj także:  Andis Kudors: Białoruś nie uderza swoją polityką w Łotwę

Edgars Rinkēvičs wyraził także zadowolenie z dobrych stosunków sąsiedzkich i aktywnej współpracy w wielu dziedzinach. Wypowiedział się za dalszym dialogiem politycznym z Mińskiem. Obaj ministrowie wyrazili radość z powodu planowanego na 6 września posiedzenia łotewsko-białoruskiej komisji międzyrządowej. „Białoruś jest ważnym krajem sąsiedzkim, dlatego jesteśmy zainteresowani, by utrzymać tę dynamikę stosunków. Białoruś jest także bardzo ważna jako kraj partnerski w dziedzinie współpracy gospodarczej oraz największy partner Łotwy w dziedzinie handlu spośród państw Partnerstwa Wschodniego. Cieszy wizyta premiera Łotwy w Mińsku w lutym tego roku, podczas której uzgodniono wspólny plan działania rządów Łotwy i Białorusi. Międzyrządowa komisja już na jesieni będzie mogła ocenić, to co osiągnięto” – powiedział łotewskim mediom Edgars Rinkēvičs.

Łotysze uważają, że współpraca z krajami Partnerstwa Wschodniego jest jednym z priorytetów ich polityki zagranicznej, opowiadają się za utrzymaniem w polityce Unii Europejskiej tego formatu. Obie strony omówiły także kwestię zeszłorocznych manewrów „Zapad”, a także kwestię bezpieczeństwa w regionie. Ryga uznała postawę Mińska w sprawie manewrów za „konstruktywną”, z kolei minister Makiej, mimo białoruskiego sceptycyzmu w tej dziedzinie, wyraził zrozumienie dla dodatkowej obecności wojsk NATO w regionie bałtyckim. „Jesteśmy zainteresowani dialogiem z Sojuszem Północnoatlantyckim” – podkreślił minister.

Przeczytaj także:  "Dziękujemy, że nie protestowaliście przeciwko Ostrowcowi". Łotewska delegacja odwiedziła Białoruś

Podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Białorusi omówiono także możliwą wizytę prezydenta Alaksandra Łukaszenki w Rydze. Obie strony podkreśliły, że toczą się w tej sprawie rozmowy, ale „wymaga to czasu”. W 2015 r. spekulowano, że Łukaszenka może pojawić się na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze, jednak ostatecznie nie doszło to do skutku.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!