Lublin będzie obchodzić 450-lecie Unii Polski i Litwy

|

Ważne osoby z krajów bałtyckich przyjadą w niedzielę do Lublina, by wziąć udział w weekendowych obchodach 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, która połączyła Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w jeden organizm państwowy. W Lublinie odbędzie się  spotkanie przedstawicieli Sejmu Polski i Litwy, które zaplanowano jako główny punkt uroczystości.  Oprócz tego planowane są wystawy, koncerty, spektakle i happeningi nawiązujące do obrad sejmu lubelskiego z 1569 r. Z krajów bałtyckich Lublin odwiedzą przewodniczący Sejmów Litwy i Łotwy – Viktoras Pranckietis oraz Ināra Mūrniece, a także przewodniczący parlamentarnej grupy estońsko-polskiej Aadu Must. Zaplanowano także przybycie gości z Węgier i Czech.

Nagranie z zaproszeniem na uroczystości opublikowała Kancelaria Sejmu RP w serwisie YouTube. „450 lat temu nasi przodkowie zdecydowali o zjednoczeniu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego tworząc jedną, wspólną Rzeczpospolitą Obojga Narodów” – powiedział marszałek Marek Kuchciński. „Zawarte w Unii Lubelskiej rozwiązania oparte na multikulturalnej i wielonarodowej tradycji monarchii jagiellońskiej były nowatorskie i zbudowały jedno z najpotężniejszych państw na całym kontynencie. 450. rocznica Unii Lubelskiej jako prekursora traktatów Unii Europejskiej stanowi doskonałą okazję świadectwa jedności” – stwierdził z kolei przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis.

Przeczytaj także:  Kaplica Trójcy Świętej i Plac Litewski w Lublinie. Śladami unii lubelskiej

Obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej zaczną się od mszy św. w archikatedrze lubelskiej, następnie goście złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Polsko-Litewskiej na Placu Litewskim. W Centrum Spotkania Kultur przy pl. Teatralnym nastąpi uroczyste spotkanie Zgromadzeń Parlamentarnych Polska-Litwa oraz Polska-Ukraina, a także debata poświęcona znaczeniu dziedzictwa Unii Lubelskiej oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów dla współczesnych państw europejskich. Zaplanowano wystąpienie marszałka Kuchcińskiego oraz wystąpienia przewodniczących delegacji. Goście odwiedzą Zamek Lubelski wraz z przewodnikiem oraz kaplicę św. Trójcy. Odbędzie się także wspólny wywiad marszałków Marka Kuchcińskiego oraz Viktorasa Pranckietisa dla telewizji. Nastąpi również oficjalna prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej.

Niedzielne uroczystości zakończy koncert w Centrum Spotkania Kultur przy pl. Teatralnym,  podczas którego zaprezentowany zostanie nowy utwór Mikołaja Góreckiego „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. W koncercie wystąpią zespoły z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi: Orkiestra Symfoniczna i Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej, Chór Filharmonii Lwowskiej „Gloria”, Chór „Capella Sonorus” z Mińska, Chór Mieszany Szkoły Katedralnej w Rydze oraz Chór Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Partia solowa należeć będzie do Vytautasa Juozapaitisa.

Podczas obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej stronę polską reprezentować będą marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, zaś ze strony litewskiej i łotewskiej przyjadą przewodniczący Sejmów Viktoras Pranckietis (Związek Chłopów i Zielonych) oraz Ināra Mūrniece (Sojusz Narodowy). Estonię będzie reprezentować poseł do Riigikogu, członek Partii Centrum i przewodniczący parlamentarnej grupy estońsko-polskiej Aadu Must.

Znaczenie Unii Lubelskiej jest od wielu dziesięcioleci podkreślane w Polsce, jednak na Litwie początkowo ta rocznica nie budziła entuzjazmu. Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Jak informuje portal zw.lt Sejm Litwy przyjął we wtorek rezolucję dotyczącą 450. rocznicy Unii Lubelskiej. W rezolucji podkreślono, że ,,utworzenie Unii Lubelskiej było nie tylko potwierdzeniem praktycznej idei renesansu, ale również novum w sensie prawnym, co świadczyło o dojrzałości elit politycznych obu krajów”. ,,W Lubelskim Sejmie stworzono wielonarodową i wieloreligijną wspólnotę, opartą na idei wartości republikańskich, tolerancji, negocjacji politycznych i wzajemnego szacunku” – napisali posłowie w dokumencie (rezolucję przyjęli jednogłośnie). Podkreślono również, że „Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się pomostem między Wschodem a Zachodem”.  Z propozycją przyjęcia rezolucji wyszedł przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!