Prezydent Ukrainy odwiedził Rygę

|

W minioną środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył jednodniową wizytę na Łotwie. Była to jego pierwsza po zaprzysiężeniu wizyta w krajach bałtyckich. Ukraińskiej głowie państwa udało się spotkać z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, premierem Krišjānisem Kariņšem, a także przewodniczącą Sejmu Inārą Mūrniece. Zełenski znalazł czas na odwiedzenie ukraińskiej szkoły działającej w Rydze, spotkanie z ukraińską diasporą, fotografię pod ryskim pomnikiem Szewczenki, a także odsłonięcie tablicy na budynku, który w 1920 roku był siedzibą poselstwa Ukraińskiej Republiki Ludowej w Rydze.

Po spotkaniu z Egilsem Levitsem Zełenski ogłosił, że jego wizyta na Łotwie „otwiera nową stronę w naszych przyjaznych stosunkach”. Z łotewską głową państwa omawiał m.in. kwestię dalszej koordynacji współpracy w organizacjach międzynarodowych (ONZ, Radzie Europy oraz OBWE). Według ukraińskiego polityka Łotwa jest jednym z najbliższych adwokatów Kijowa, gdy mowa o zachowaniu integralności terytorialnej, a także aspiracjach do członkostwa w organizacjach międzynarodowych. – Jestem wdzięczny za waszą solidarność i wytrwałe poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, a także za wsparcie wobec oporu przeciwko rosyjskiej agresji, a także w sprawie aneksji Krymu. Ukraina, podobnie jak wcześniej Łotwa i reszta krajów bałtyckich, ma doświadczenie w walce o wolność i niepodległość – powiedział w środę Zełenski. Prezydent Ukrainy dziękował Łotyszom za program rehabilitacji żołnierzy ukraińskich walczących w Donbasie oraz ukraińskich marynarzy, których niedawno uwolniła Federacja Rosyjska, a także organizację kolonii dla ukraińskich dzieci, które straciły rodzinę na wschodzie kraju.

Przeczytaj także:  Wizyta premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana w Rydze

Z kolei Levits jeszcze raz podkreślił, że Łotwa wspiera politykę sankcji wobec Rosji, dopóki nie wypełnione zostaną zobowiązania mińskie. Gospodarz Zamku Ryskiego  zaproponował Ukraińcom łotewskie wsparcie w reformie systemu prawnego. Mimo zrozumiałego skoncentrowania na kwestiach bezpieczeństwa i zachowania integralności terytorialnej Ukrainy, obie strony znalazły czas na rozmowę na tematy gospodarcze. Ukrainie zależy na przyciąganiu inwestorów z Łotwy, jednak wciąż występują problemy prawne, a otoczenie dla zachodniego biznesu nie jest na Ukrainie najkorzystniejsze. Kolejnym tematem była sprawa dwudziestu dziewięciu milionów euro, które należały do ludzi Wiktora Janukowycza i zostały skonfiskowane przez państwo łotewskie jako „nielegalnie zdobyte”. Obecnie Kijów chce, by Ryga zwróciła Ukrainie te pieniądze. – Ukraina jest zainteresowana zwrotem aktywów byłych urzędników ukraińskich nielegalnie wywiezionych na Łotwę – opublikowano na oficjalnym profilu ukraińskiej głowy państwa na Facebooku. Prezydent Levits wyraził przekonanie, że ten problem w stosunkach łotewsko-ukraińskich da się rozwiązać.

W środę prezydent Zełenski odbył także wizytę w Sejmie Łotwy. Jego przewodnicząca Ināra Mūrniece wsparła euroatlantyckie aspiracje Ukrainy, mówiąc zaś o sytuacji praw człowieka na Krymie, podkreśliła, że parlament łotewski uznał deportacje Tatarów krymskich za ludobójstwo. – Łotwa nie jest dużym krajem pod względem terytorium, ale wielkim z natury, ponieważ ma wielkie serce – odwdzięczył się Zełenski, dziękując jednocześnie za twardą postawę w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, gdzie łotewscy delegaci głosowali przeciwko przywróceniu prawa głosu Federacji Rosyjskiej. Zełenski i Mūrniece omówili także kwestię wsparcia dla Ukrainy jako kraju Partnerstwa Wschodniego, zgadzając się, że jednym z elementów przyszłej współpracy byłoby zniesienie taryf roamingu mobilnego dla Ukrainy.

Podczas oficjalnej wizyty Wołodymyr Zełenski i pierwsza dama Ołena Zełenska odwiedzili ukraińską szkołę średnią, a także spotkali się z przedstawicielami diaspory ukraińskiej na Łotwie. Wraz z merem Rygi Olegiem Burowem złożyli kwiaty pod pomnikiem Tarasa Szewczenki, gdzie wystąpił także ukraiński zespół folklorystyczny. Pani prezydentowa odwiedziła również szkołę średnią nr 49 w Rydze i zapoznała się z systemem organizacji posiłków szkolnych i wychowania fizycznego dzieci na Łotwie. Pod koniec wizyty wysokich gości z Kijowa odsłonięto przy ulicy Antonijas 6 tablicę upamiętniającą pierwszą misję dyplomatyczną Ukraińskiej Republiki Ludowej w Rydze utworzoną w 1920 roku.

Przeczytaj także:  Generał Pēteris Radziņš. Przyjaciel Polski i Ukrainy, sympatyk Międzymorza

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!