Król Niderlandów odwiedził Meklemburgię Pomorze-Przednie

|

Królewska para z Holandii Wilhelm Aleksander oraz jego żona Maksima złożyli w poniedziałek i wtorek dwudniową wizytę w północno-wschodnich Niemczech. Wśród elementów programu wizyty w Meklemburgii-Pomorzu Przednim znalazło się spotkanie z premier landu Manuelą Schwesig w Schwerinie, wizyta w stoczni w Warnemünde, a także gminie Bollewick w powiecie Pojezierze Meklemburskie. Okazało się, że król Wilhelm Aleksander, który dobrze mówi po niemiecku, ma swoje rodzinne korzenie w Schwerinie. Tym razem „Schwerpunktem” podróży były gospodarka, ochrona wybrzeży, a także rozwój regionów wiejskich. Po wspaniałym przyjęciu w Meklemburgii para udała się we wtorek do położonej bardziej na południe Brandenburgii.

Wizyta rozpoczęła się w poniedziałek od stołecznego Schwerinu, gdzie premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig (SPD) wraz ze swoim mężem Stefanem, zaprosiła parę królewską na uroczysty obiad w oranżerii zamkowej (zamek jest dawną siedzibą dynastii książęcej Mecklenburg-Schwerin). Goście mieli okazję rozsmakować się w lokalnych specjałach: tatarze z łososia bałtyckiego, jagnięcinie znad jeziora Schaalsee, położonego na granicy Szlezwiku i Meklemburgii, torciku z musem rabarbarowym, a także truskawkach z Lewitz. Wcześniej Wilhelma Aleksandra i jego żonę Maksimę przyjęło w stolicy landu około trzystu fanów, para wpisała się także do rządowej księgi gości. Podczas wizyty okazało się, że niderlandzka rodzina królewska ma swoje korzenie w Meklemburgii. W zamkowym muzeum w Schwerinie mogła ona zapoznać się z portretami pradziadka Wilhelma Aleksandra Henryka Meklemburskiego (1876-1934). Ten najmłodszy syn wielkiego księcia Fryderyka Franciszka (1823-1883) poślubił w 1901 r. holenderską królową Wilhelminę, prababkę Wilhelma Aleksandra.

Przeczytaj także:  Wizyta króla Niderlandów w krajach bałtyckich

Po południu Wilhelm Aleksander i Maksima udali się do Rostocku, czyli największego miasta Meklemburgii-Pomorza Przedniego, gdzie odwiedzili Instytut Badania Bałtyku (niem. Institut für Ostseeforschung) w dzielnicy Warnemünde. Odbyło się tam kolokwium holendersko-niemieckie „Nordsee trifft Ostsee” („Morze Północne spotyka Bałtyk”) z udziałem pięćdziesięciu naukowców. Podpisano również list intencyjny w sprawie ochrony wybrzeża Bałtyku, miały miejsce także warsztaty z udziałem przedstawicieli uniwersytetów z Utrechtu i Deltares. Tego samego dnia na plaży w Warnemünde uczniowe z Hamburga i Rostocku zaprezentowali królowi i pani premier wyniki akcji „Plastic School”, polegającej na zebraniu około tysiąca śmieci, z których część się nigdy nie rozłoży. Poniedziałek zakończył się biznesową kolacją w kurhausie w  Warnemünde, po czym goście udali się na spoczynek do położonego w pobliżu hotelu „Neptun”.

Przeczytaj także:  Zakończyła się wizyta prezydenta Łotwy w Niemczech

We wtorek Wilhelm Aleksander i królowa Maksima zwiedzili stocznię w dzielnicy Rostocku Warnemünde, gdzie zostali otoczeni szpalerem pięciuset stoczniowców. Obecnie w Warnemünde trwa budowa jednego z największych statków rejsowych świata. Para królewska z Holandii chciała jej się przyjrzeć. Na zakończenie dnia przewidziano wizytę w gminie Bollewick na Pojezierzu Meklemburskim. W tym rejonie prowincji Holendrzy zapoznali się z programami pomocowymi dla słabszych regionów Meklemburgii, zaprezentowano także „telemedycynę”, a także „autobus na telefon” dla osób niepełnosprawnych (niem. Rufbus). Ostatnią miejscowością, którą odwiedziła para królewska były dobra Solzow koło Röbel. Stamtąd para odjechała do Brandenburgii.

Przeczytaj także:  Meklemburgia spogląda coraz bardziej na Wschód? Rosyjska feta w Rostocku

Podczas wizyty parze królewskiej towarzyszyła delegacja, w skład której weszła m.in. minister infrastruktury w rządzie Marka Ruttego Cora van Nieuwenhuizen. Królestwo Niderlandów jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Meklemburgii-Pomorza Przedniego (po Polsce). Wolumen wymiany handlowej wyniósł w 2018 r. miliard euro.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!