Przestroga przed nienawiścią. Na Łotwie otwarto nową ekspozycję w obozie Salaspils

|

W środę minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs, minister kultury Dace Melbārde oraz mer Raimonds Čudars otworzyli nową ekspozycję w obozie koncentracyjnym w Salaspils. W uroczystości uczestniczyli także dyplomaci akredytowani w Rydze, a także byli więźniowie tego obozu założonego przez III Rzeszę. – Państwo łotewskie zawsze potępiało zbrodnie nazistowskich Niemiec. Łotwa pielęgnuje pamięć o ofiarach – zakomunikował łotewski MSZ. Według ministra spraw zagranicznych Edgarsa Rinkēvičsa otwarcie nowej ekspozycji jest świadectwem gotowości Łotwy, by obiektywnie ocenić swoją przeszłość i uwolnić się od mitów, które umocniły w Łotyszach totalitarne ideologie okupacyjnych władz.

Memoriał w Salaspils znajduje się w miejscu, gdzie w czasie okupacji niemieckiej Łotwy, od 1941 do 1944 roku, funkcjonował obóz, w którym przetrzymywano ofiary władzy nazistowskiej, wśród nich uczestników ruchu oporu oraz więźniów politycznych. Wielu z nich nie przeżyło warunków panujących w obozie. W obozie przebywali także żołnierze Legionu Łotewskiego, a także skazani członkowie bałtyckich batalionów policyjnych, obóz stał się także miejscem, gdzie przetrzymywano mieszkańców z Białorusi, Rosji i Łatgalii, w tym dużą liczbę dzieci. Według danych statystycznych łącznie przez obóz w Salaspils przewinęło się 23 tysiące ludzi. Liczbę ofiar śmiertelnych obozu oblicza się na około 3 tysiące, wśród nich Żydów z Niemiec, Austrii i Czechosłowacji, którzy budowali obóz zimą 1941 i 1942 roku.

Przeczytaj także:  8 i 9 maja na Łotwie: zwycięstwo nadal dzieli

Renowacja obozu była przeprowadzona w 2017 roku z inicjatywy rządu Łotwy oraz samorządu miasta Salaspils we współpracy z Muzeum Dźwińskim i Muzeum Okupacji Łotwy. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Dźwińskiego Zigmārs Gailis, zaś głównymi autorami wystawy historyk z Muzeum Okupacji Łotwy Uldis Neiburgs, artysta Ģirts Boronovskis, a także architekt Līga Gaile. Główna część wystawy poświęcona jest historii obozu w Salaspils, ekspozycja zawiera elementy multimedialne, można zapoznać się ze świadectwami więźniów nagranymi na wideo. Informacja dostępna jest po łotewsku, angielsku i rosyjsku.

Memoriał w Salaspils wzniesiono w 1967 roku jako obiekt o charakterze modernistycznym, którego autorami byli Gunārs Asaris, Olģerts Ostenbergs, Ivars Strautmanis, Oļegs Zakamennijs, a także rzeźbiarze Ļevs Bukovskis, Oļegs Skarainis i Jānis Zariņš. Obecnie jest to jeden z największych tego typu kompleksów w Europie. W czasach powojennych historia obozu w Salaspils była poddana ideologicznym korekturom, obecna ekspozycja stara się ukazać jego prawdziwą przeszłość.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!