Literatura na Jasnej – Kristina Sabaliauskaitė

-

Wieczór literacki w czwartek, 19 października 2017 r. o godz. 18.00 w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie. Prowadzenie Michał Nogaś. W spotkaniu udział weźmie Kristina Sabaliauskaitė oraz autorka tłumaczenia, Izabela Korybut-Daszkiewicz. Fragmenty książki przeczyta Dorota Landowska. Partnerem wydarzenia jest Litewski Instytut Kultury.

- Reklama -

Silva rerum, czyli rodzinna kronika burzliwych losów szlacheckiej rodziny, a w tle siedemnastowieczne, wielokulturowe Wilno i nasza wspólna, polsko-litewska historia. Wartka opowieść i zaplątane ludzkie losy nie pozwalają oderwać się od lektury, pozostawiając wiele niewiadomych, gdyż to zaledwie pierwsza część tetralogii.

Olga Tokarczuk: „Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią”.

KRISTINA SABALIAUSKAITĖ (ur. w 1974 r. w Wilnie) – litewska pisarka i historyk sztuki. Zadebiutowała w 2008 r. powieścią historyczną Silva rerum, która natychmiast stała się bestsellerem i została ogłoszona „wydarzeniem literackim” na Litwie. Pisarka otrzymała za nią nagrodę literacką im. Jurgi Ivanauskaitė. W następnych latach ukazały się kolejne tomy: Silva rerum II, Silva rerum III i ostatnia część Silva rerum IV w 2016 r., nagrodzona medalem orderu „Za zasługi dla Litwy”. W polskim przekładzie Silva rerum wydana została w 2015 r. i była nominowana do finału Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. W przyszłym roku ukaże się w polskim przekładzie Silva rerum II.

- Reklama -

„Literatura na Jasnej” to cykl spotkań mających przybliżyć Polakom twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej.

Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie udziału http://bit.ly/SilvaRerum

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj

Pomóż nam rozwijać Przegląd Bałtycki!

Dotychczas opublikowaliśmy ponad 1000 artykułów. Każdy z nich to wiele godzin pracy autorów i redaktorów.

Wspieraj nas, abyśmy mogli publikować dla Ciebie kolejne ciekawe artykuły:

Jednorazową wpłatą lub subskrypcją w Patronite »

Szybkim przelewem Blik na nr tel. +48 793000969

Więcej informacji »

Subskrybuj newsletter "Aktualności i sport", aby otrzymywać artykuły na ten temat na swoją skrzynkę e-mail. Zaznacz "Nowe artykuły", jeśli chcesz otrzymywać newsletter z wszystkimi nowymi artykułami w Przeglądzie Bałtyckim.