IX Festiwal Kultur Europy: Litwa

|

IX Festiwal Kultur Europy w Poznaniu przybliży w tym roku Litwę. W programie wystawy, pokazy filmów, koncerty i spotkania autorskie.

Program

14.X. (sobota)

16.00 Muzeum Etnograficzne

Otwarcie wystawy „Smūtkeliai. Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa”

Prezentacja unikatowych drewnianych rzeźb ludowych datowanych na XIX oraz początek XX wieku, pochodzących z prywatnego zbioru cenionego na Litwie kolekcjonera Gediminasa Petraitisa. W czasie otwarcia wystawy na gęślach zagra Žemyna Trinkūnaitė

Kuratorki: Aneta Skibińska, dr Joanna Minksztym

 

15.X. (niedziela)

g. 17.00 Dom Bretanii

Rozmowa Litwina z Polakiem, czyli dialog dwóch autorów średniego pokolenia – Herkusa Kunčiusa i Piotra Kępińskiego

Prowadzenie: prof. dr hab. Piotr Śliwiński (Instytut Filologii Polskiej UAM)
Punktem wyjścia do dyskusji o Litwie współczesnej, o historii, a także o wzajemnych konfliktach, nieporozumieniach i zrozumieniu będzie książka Kunčiusa i Kępińskiego „Rozmowa Litwina z Polakiem” a także zbiór esejów Kępińskiego o literaturze litewskiej „Litewski spleen” (wydawca Kolegium Europy Wschodniej).

Adam Michnik w przedmowie do „Rozmowy Litwina z Polakiem” napisał: „Ta książka jest pochwałą rozmowy, nie tylko między przedstawicielami tej samej generacji, ale także między krajami, ponieważ ich ustami wypowiedziane zostają doświadczenia państw, w których więcej jest podobieństw niż stereotypowych różnic.”

„Piotr Kępiński i Herkus Kunčius zasiadają do polsko-litewskiej rozmowy bez uprzedzeń, kompleksów i fobii, a przy tym nie unikają tematów trudnych i kontrowersyjnych. Czynią to lekko, bez rozdrapywania ran, za to z dużą dozą humoru i dystansem do rzeczywistości.” (Dominik Wilczewski, „Rozmowa ludzi wolnych – recenzja książki Rozmowa Litwina z Polakiem” – Przegląd Bałtycki, 22.03.2016)

Herkus Kunčius – litewski pisarz, dramaturg, eseista i krytyk teatralny. Były prezes litewskiego PEN Clubu. W Polsce ukazała się m.in. jego powieść „Litwin w Wilnie” (Kolegium Europy Wschodniej 2014).

Piotr Kępiński – poeta, krytyk literacki, publicysta. Był zastępcą redaktora naczelnego „Czasu Kultury” oraz szefem działów kulturalnych w takich czasopismach jak „Dziennik” czy Newsweek”. W latach 2007-2016 był jurorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

  

16.X. (poniedziałek)

g. 18.00 Dom Bretanii

Projekcja litewskich filmów krótkometrażowych

 „Powrót” (Namo) reż. Gabrielė Urbonaitė 19’ 2016

Początkująca aktorka wraca z Hollywood do swego rodzinnego Wilna. Uświadamia sobie, jak bardzo zmienili się ludzie i samo miasto.

„Pies” (Sobaka) reż. Domas Petronis 10’ 2014

Para postanawia uśpić swojego psa, co prowadzi do kłótni. W jakich okolicznościach stajemy się panami czyjegoś życia? Które metody zabijania są dopuszczalne? Kiedy życie staje się przedmiotem? Paradoks zabijania w sposób humanitarny.

„Pieskie życie” (Šuns dienos) reż. Ieva Veiverytė 24’  2013

Dla 50-letniej Diane pomysł wypuszczenia psa na wolność kończy się tragicznie – czworonoga przejeżdża samochód. Pochówek staje się dla kobiety prawdziwym wyzwaniem, gdyż do tej pory, podejmując decyzje, była podporządkowana matce.

„Wiele hałasu o nic” (Triukšmadarys), reż. Karolis Kaupinis, 20’, 2014

W oczekiwaniu na przyjazd delegacji z ministerstwa, dyrektor prowincjonalnej szkoły robi wszystko, by zamaskować niedobór uczniów i nie doprowadzić do zamknięcia placówki.

Wybór filmów, współpraca: Festiwal Filmów Krótkometrażowych „ŻubrOFFka”

Wstęp wolny

 

17.X. (wtorek)

g. 18.00 Dom Bretanii

Otwarcie wystawy ilustracji Kęstutisa Kasparavičiusa oraz spotkanie z Autorem dla dzieci (od 6 lat) i rodziców na temat „Jak powstają książki dla dzieci?”

Prowadzenie: Krystyna Adamczak (Księgarnia „Z Bajki”) 

Ceniony litewski ilustrator i pisarz Kęstutis Kasparavičius jest autorem ciepłych, pogodnych książek, które pokochały dzieci na całym świecie. Jego książki przetłumaczono na 22 języki. Jego delikatne akwarelowe ilustracje przedstawiają w sposób dowcipny i poetycki zwierzęta, postaci fantastyczne, owoce, budynki… We wrześniu 2017 w wydawnictwie Ezop ukazała się jego książka pt. „Zaginiony obraz” – na spotkaniu będzie można zakupić tę książkę.

Kęstutis Kasparavičius opowie o swoich książkach i ilustracjach pokazywanych na wystawie i wytłumaczy dzieciom jak powstają ilustracje do książek, jak wygląda proces tworzenia postaci i odpowie na wszelkie pytania maluchów i dorosłych na temat jego pracy jako pisarza i ilustratora.

 

18.X. (środa)

g. 18.00 Dom Bretanii
Tajemnice wielokulturowego Wilna. Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė

Prowadzenie: Michał Nogaś

Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii sztuki, uznanie zdobyła jako autorka bestsellerowej sagi pt. „Silva Rerum”, która opowiada o losach kilku pokoleń szlacheckiej rodziny Narwojszów. W Polsce ukazał się jej pierwszy tom (drugi w przygotowaniu w Wydawnictwie Literackim), którego akcja toczy się w XVII-wiecznym Wilnie. Autorka z pasją i pieczołowitością odmalowała realia tych czasów. Popularność sagi sprawiła, że Litwini zaczęli inaczej postrzegać rolę polsko-litewskiej arystokracji w swej historii, a w Wilnie powstały trasy turystyczne śladami bohaterów „Silva Rerum”.

Gospodarz spotkania Michał Nogaś był w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia, gdzie współtworzył programy kulturalne, zajmując się m.in. promocją nowości książkowych. Obecnie prowadzi audycje o literaturze w serwisie internetowym Gazety Wyborczej.

 

19.X. (czwartek)

Kino Muza

Tani czwartek z kinem litewskim

Bilety 8 zł 

g. 17.00 „Powrócić w twe ramiona” (Kai apkabinsiu tave), Litwa-Polska-Niemcy, 90’, 2010, reż. Kristijonas Vildžiūnas

Młoda Litwinka Rūta przebywająca na emigracji w USA, przyjeżdża w 1961 roku do Berlina, by po 14 latach rozłąki spotkać się ze swoim ojcem, znanym pisarzem mieszkającym w ZSRR. Bohaterowie nie wiedzą, że Berlin podzieli wkrótce Mur, a ich spotkanie, na skutek działań agentów KGB, nie będzie takie, jak sobie wymarzyli. Film inspirowany autentyczną historią, prezentuje liczne zdjęcia archiwalne, świetnie oddając atmosferę napięcia pomiędzy Wschodem i Zachodem w szczytowym okresie Zimnej Wojny.

BILETY

g. 18.45 „Szron” (Šerkšnas), Litwa-Francja-Ukraina-Polska, 132’, 2017, reż. Šarūnas Bartas

Film Šarūnasa Bartasa, ulubieńca międzynarodowej krytyki filmowej,  jest opowieścią o dwójce młodych Litwinów, którzy wyruszają jako wolontariusze z pomocą humanitarną na wschód Ukrainy, do Donbasu. Wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by na własnej skórze poczuć wojnę. Minimalistyczny film drogi o mocnej uniwersalnej wymowie. Wśród aktorów drugiego planu występują Vannessa Paradis, Andrzej Chyra i Weronika Rosati. Film jest litewskim kandydatem do Oskara.

BILETY

g. 21.00 „Lato Sangaile” (Sangailės vasara), Litwa-Francja-Holandia, 88’, 2015, reż. Alantė Kavaïtė

Siedemnastoletnia Sangailė spędza z rodzicami wakacje nad jeziorem. Fascynują ją samoloty, jednak nigdy nie latała, ze względu na paniczny lęk wysokości. W czasie pokazu lotniczego poznaje przebojową Austė. To spotkanie i namiętność, która rozwinie się między dziewczynami, pozwoli Sangailė pokonać własne ograniczenia. Film otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na festiwalu w Sundance. Był prezentowany na wielu festiwalach filmowych (Berlinale Panorama, Camerimage, Litewski Festiwal Filmowy, festiwale w Sztokholmie, Warszawie, Atenach).

BILETY

Informacje i bilety TUTAJ

20.X. (piątek

g. 19.00 Scena na Piętrze
Bilety 10 zł
Sprzedaż: Dom Bretanii, bilety24.pl

Monodram Birutė Mar pt. „Anioły Dostojewskiego”

Birutė Mar jest aktorką Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują monodramy, które przyniosły jej międzynarodowy rozgłos. Uważana jest za jedną z najciekawszych artystek teatru jednego aktora w Europie, jest laureatką wielu nagród na międzynarodowych festiwalach. W monodramie „Anioły Dostojewskiego” wciela się w piękne, dobre postaci z powieści Dostojewskiego, dzięki którym żyje prawda i mądrość, sumienie i swoboda wyboru, miłość i wiara. Przemówią do nas Nastieńka z „Białych Nocy”, książę Myszkin z „Idioty”, Mikołaj Stawrogin z „Biesów”…

Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Birutė Mar

Przekład z rosyjskiego: Adam Pomorski

Spektakl w języku rosyjskim z polskimi napisami

 

21.X. (sobota)

g. 10.00-13.00 Akademia Kulinarna SPOT. to EAT (ul. Dolna Wilda 87)

Warsztaty kulinarne „Tradycyjna kuchnia litewskich Żydów”.

Prowadzenie: Nida Degutienė – pisarka, blogerka kulinarna www.nidosreceptai.lt, animatorka cotygodniowego programu What’s for dinner, chef? w litewskim radiu i TV. Wychowana na Litwie w turystycznej miejscowości Druskienniki, gdzie dzięki mamie i gościom poznała sekrety żydowskich potraw. Autorka dwóch książek kulinarnych „A passion for Israel”  oraz „Smaki Izraela” uznaną za najlepszą książkę w kategorii Kuchni Żydowskiej w największym na świecie konkursie literatury kulinarnej Gourmand World Cookbook Awards w 2015 roku.  

W menu warsztatów znajdą się m.in. knysze ziemniaczane, przekąska z siekanego śledzia oraz kurczak w sosie cytrusowo-anyżowym.

Cena 170 zł, zapisy akademia@spot.poznan.pl

Więcej o warsztatach: http://spot.poznan.pl/pl/node/3966

g.16.00 Muzeum Etnograficzne

„Święci na drodze” – spotkanie na wystawie Smūtkeliai. Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa z opowieścią o ludowej rzeźbie i litewskich krzyżach przydrożnych.

Prowadzenie: kuratorka Aneta Skibińska

21.X. (sobota) – WYDARZENIE!

g. 19.00 Blue Note
Bilety 20 zł (przedsprzedaż)/30 zł (w dniu koncertu)

Sprzedaż : bilety24.pl, CIM, biuro klubu Blue Note, Dom Bretanii

Koncert Tree Stones Quartet

Kęstutis Vaiginis – saksofony (Litwa)
Dmitrij Golovanov – fortepian (Litwa)
Peedu Kass – kontrabas (Estonia)
Kaspars Kurdeko – perkusja (Łotwa)
.

Kwartet Tree Stones skupia najlepszych improwizatorów młodej sceny jazzowej krajów bałtyckich. Znani w Europie wirtuozi są absolwentami renomowanych uczelni muzycznych w swoich krajach i za granicą, mają na swoim koncie wiele sukcesów w międzynarodowych konkursach jazzowych. Ich kompozycje łączą jazz tradycyjny z nowoczesnym oraz z takimi stylami jak free jazz, classic/jazz crossover czy z muzyką eksperymentalną i elektroniczną. Tree Stones Quartet inspiruje się również hard bopem oraz latin jazzem.

 

22.X. (niedziela)

g. 18.00 Dom Bretanii

„Pieśni wielokulturowego Wilna” – recital Marii Krupowies (śpiew, gitara)

Artystka jest wykonawczynią pieśni narodów Europy Środkowo-Wschodniej oraz folklorystką. Wzrastając w atmosferze wielokulturowego Wilna i słysząc w rodzinie stare ballady szlacheckie oraz pieśni ludowe polskie i białoruskie, litewskie i żydowskie, zaczęła w latach 90-tych zbierać pieśni polskie na Litwie oraz wykonywać je przy akompaniamencie gitary. Z czasem jej repertuar urósł do pieśni w 20 językach: polskim, białoruskim, litewskim, rosyjskim, jidysz, hebrajskim, tatarskim, karaimskim, romskim i innych. Maria Krupowies obroniła pracę doktorską na temat polskiej pieśni na Litwie w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Uczyła jidysz oraz historii muzyki żydowskiej  na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 90-tych była częstym gościem Polskiej Telewizji i Radia, szczególnie Centrum Sztuki Ludowej Radiowej Dwójki. Koncertowała w wielu krajach Europy, USA, Kanadzie, Izraelu i Japonii. Nagrała 7 albumów, w tym we współpracy z Polskim Radiem oraz muzykami z Polski.

Wejściówki 5 zł (dostępne w sekretariacie Domu Bretanii od 16.X.)

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!