Wystawa estońskiej ilustracji książkowej

|

Różne techniki, odmienne style, jeden baśniowy świat, który odkrywać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. W Dworku Białoprądnickim po raz kolejny będzie można zobaczyć niezwykłe ilustracje artystów z Estonii.

Prace, które będzie można zobaczyć w Krakowie, prezentowane były wcześniej na 6 Międzynarodowym Triennale Ilustracji „Power Of Pictures”, odbywającym się w Tallinnie w 2020 roku. Sztuka musi oddziaływać na odbiorców, opowiadać im pewną historię. W przypadku ilustracji książkowej, która będzie zaprezentowana na wystawie, mamy do czynienia z połączeniem historii – ilustratora i autora tekstu. Dobry artysta może podążać za tekstem, tworzyć ilustracje opisujące, ale jednocześnie – tworzyć coś całkowicie nowego.

Estonia jest krajem, który może poszczycić się bardzo dużą liczbą artystów z niezwykle oryginalnym stylem. Co więcej, w ostatnich latach ilustracje te są szczególnie doceniane – pojawiają nie tylko w książkach i magazynach dla dzieci, ale i wkraczają do wydawnictw dla dorosłych czytelników. Są także coraz lepiej rozpoznawane za granicami Estonii. Radość i tęsknota, strach i śmiech, ekscytacja i ból – zapraszamy do odkrywania emocji, które towarzyszyły artystom w trakcie tworzenia dzieł oraz zanurzenia się w ten wyjątkowy świat ilustracji książkowej.

W ramach wystawy zobaczymy ponad 60 prac wykonanych przez 22 znakomitych ilustratorów: Anu Kalm, Maarja Vannas, Kristina Tort, Urmas Viik, Anne Linnamägi, Jüri Mildeberg, Joonas Sildre, Ülle Meiste, Lucija Mrzljak, Maris Siimer, Elina Sildre, Kristi Kangilaski, Kertu Sillaste, Ulla Saar, Catherine Zarip, Piret Mildeberg, Anne Pikkov, Kadi Kurema, Katrin Ehrlich, Gerda Märtens, Regina Lukk-Toompere, Viive Noor.

W Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” wystawa prezentowana jest dzięki współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie. Do tej pory zorganizowano wspólnie m.in. ekspozycje „Opowieści z morskich głębin” (2014), „W krainie baśni i legend” (2015), „Od gór do morza” (2019), „Sekretne życie” (2020), „Lis – gość z Dalekiego Wschodu” (2022).

Wystawa towarzyszy Festiwalowi Małej Literatury, który odbędzie się w dniach 3–9 października 2022 r.

Galeria w Zajeździe Kościuszkowskim (ul. Białoprądnicka 3, Kraków). Wernisaż: 22 września 2022 o 18:00. Wystawa: 22 września–21 października 2022.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!