Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”

|

Ukazał się album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy” będący wspólnym projektem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze, ORLEN Lietuva oraz Fundacji Bałtyckiej. Album wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości Polski i Łotwy.

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy” przygotowany został z okazji obchodzonego przez Polskę i Łotwę 100-lecia niepodległości. Polska 11 listopada 1918 r. odzyskała niepodległość, a Łotwa 18 listopada 1918 r. po raz pierwszy wywalczyła niepodległość. W XX w. losy Polski i Łotwy – bez względu na to czy oba kraje były niepodległe czy ich niezależność była ograniczona – przenikały się, co doskonale oddają życiorysy wybitnych Polaków zasłużonych dla Łotwy, które zostały przybliżone w albumie. W książce znalazły się biogramy działaczy polonijnych, dyplomatów, wojskowych, naukowców, historyków, inżynierów, pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, artystów, dziennikarzy, działaczy społecznych i politycznych oraz duchownych.

Na 260 stronach albumu znalazło się 100 biogramów, artykuł historyczny dotyczący relacji polsko-łotewskich oraz zdjęcia ilustrujące najważniejsze dla wzajemnych relacji wydarzenia i działalność instytucji – placówek dyplomatycznych i organizacji polonijnych. Album został przygotowany w trzech wersjach językowych (w ramach jednej publikacji): polskiej, łotewskiej i angielskiej.

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy” został wydany przez Fundację Bałtycką z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i przy wsparciu finansowym ORLEN Lietuva. Fundacja Bałtycka była odpowiedzialna zarówno za przygotowanie biogramów i artykułów, ich tłumaczenia na języki łotewski i angielski, wybór zdjęć, jak też przebieg całego procesu wydawniczego. Projekt składu i druk zrealizowało studio projektowe rzeczyobrazkowe.

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy” zostanie zaprezentowany w poniedziałek 5 listopada przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze oraz jesienią przez Fundację Bałtycką w Warszawie.

W związku z pytaniami o możliwość nabycia albumu informujemy, że ze względu na okolicznościowy charakter publikacji oraz jego ograniczony nakład, album nie trafi do sprzedaży. Album można natomiast zdobyć zostając darczyńcą i dołączając do Przyjaciół Fundacji Bałtyckiej, dla których zarezerwowaliśmy 20 egzemplarzy. Więcej informacji na stronie „Przyjaciele Fundacji Bałtyckiej”.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!