Litwa: wybory lidera konserwatystów

|

Trzy dni potrwają wybory nowego przewodniczącego partii Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD). Faworytami w walce o stanowisko lidera są była przewodnicząca Sejmu Irena Degutienė oraz eurodeputowany Gabrielius Landsbergis.

Największe litewskie ugrupowanie opozycyjne, konserwatywna partia TS-LKD wybiera nowego przewodniczącego. Lider zostanie wybrany w powszechnym głosowaniu, w którym mogą brać udział wszyscy członkowie partii (jest ich 15 tys.). Głosowanie, odbywające się w oddziałach partii na terenie całej Litwy, potrwa do niedzieli. Jeśli zwycięzca nie zostanie wyłoniony w najbliższy weekend, wówczas przewidziana jest druga tura zaplanowana na kolejny weekend (24-26 kwietnia).

W wyborach weźmie udział sześcioro pretendentów: Mantas Adomėnas, Laima Andrikienė, Irena Degutienė, Gabrielius Landsbergis, Jurgis Razma i Emanuelis Zingeris. Największe szanse na zwycięstwo przypisuje się Irenie Degutienė oraz Gabrieliusowi Landsbergisowi. 65-letnia Degutienė jest obecnie I wiceprzewodniczącą partii, w przeszłości była p.o. premiera Litwy (1999) oraz przewodniczącą Sejmu (2009-2012). 33-letni Landsbergis to wnuk Vytautasa Landsbergisa, lidera niepodległościowego ruchu Sąjūdis i honorowego przewodniczącego TS-LKD, od 2014 zasiadający w Parlamencie Europejskim.

Dotychczasowy lider partii, Andrius Kubilius zrezygnował z ubiegania się o reelekcję po wyborach samorządowych, które odbyły się w marcu br. Związek Ojczyzny uzyskał w nich drugi wynik w skali kraju (po socjaldemokratach), jednak w żadnym z trzech największych miast Litwy (Wilno, Kowno i Kłajpeda) kandydatom konserwatystów nie udało się wygrać w bezpośrednich wyborach merów. Na początku kwietnia ogłoszono, że Kubilius ma być jednym z członków międzynarodowej grupy doradców prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!