Uroczysty „Koncert Niepodległości” na Łotwie

|

We wtorek, w osiemdziesiątą rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę, odbędzie się specjalna II edycja Koncertu Niepodległości na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy będzie to już dwudziesta ósma edycja Koncertu Niepodległości. Wydarzenie, organizowane cyklicznie od dziesięciu lat w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie, a także na Westerplatte, przeniesie się w tym roku również na Łotwę: do Rygi, Lipawy oraz do wielonarodowej bazy NATO w Adaži, gdzie zaprezentowana zostanie anglojęzyczna edycja „Polish Independence Concert”. Występy na Łotwie symbolicznie zbiegają nie tylko z osiemdziesiątą rocznicą rozpoczęcia się II wojny światowej, ale także z rocznicą zapomnianego dziś Powstania Kurlandzkiego, które jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło w Lipawie w czerwcu 1794 roku.

Punktem wyjścia narracji koncertu będą w tym roku wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej i skoordynowany atak Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę. Jak piszą organizatorzy te tragiczne dni spowodowały hekatombę narodu, której krwawymi symbolami są polegli podczas walk po 17 września 1939 roku na wschodzie żołnierze Wojska Polskiego i Korpusu Obrony Pogranicza, a także oficerowie, funkcjonariusze Policji Państwowej, leśnicy i przedstawiciele polskiej inteligencji wymordowani w ramach Zbrodni Katyńskiej. Symbolem takim są też niezliczone tysiące ofiar bezimiennych mordów, których tożsamości nigdy już nie poznamy. Symbolem tym są wreszcie setki tysięcy Polaków deportowanych w głąb Rosji. Znakiem szczególnym tamtej tragedii, nazywanej IV rozbiorem Polski, jest nie tylko Pakt Ribbentrop-Mołotow sankcjonujący agresję sąsiadów na nasz kraj, ale też współpraca NKWD i Gestapo, której celem była zagłada polskich elit. Wszystko to spowodowało kolejny exodus wypędzonego z Ojczyzny żołnierza, który podobnie jak po rozbiorach oraz po XIX-wiecznych powstaniach narodowych, ewakuował się z Ojczyzny, by na świecie walczyć o wolność innych narodów z nadzieją, że przyczyni się to także do oswobodzenia Polski.

Na repertuar koncertu złożą się w tym roku współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym: „Lwowskie Puchacze” (1943), „Gaude Mater Polonia” (1253), „Idzie Żołnierz Borem Lasem” (XIV w.), „Wąwóz Somosierry” (1905), „Piechota” (1917), „Karpacka Brygada” (1941), „Od Kłajpedy do Szczecina” (1941), „Czerwone maki” (1944) oraz Jacka Kaczmarskiego: „Nasza klasa” (1983), „Źródło” (1978) i „Katyń” (1984). Pieśniom historycznym towarzyszyć będą kompozycje instrumentalne „Tęsknota” (2010), „Nadir” (2014) i „Enigma” (2014). Wspólnie odśpiewany zostanie też „Mazurek Dąbrowskiego” (1797).

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Wokalistom towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Mikołaj Kostka (II skrzypce), Malwina Kęsicka (altówka) i Kinga Chudzikowska (wiolonczela).

Organizator: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Koncerty Niepodległości w Rydze i w Lipawie sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Partnerzy: Dowództwo Garnizonu Warszawa, Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Współorganizatorzy i Partnerzy Koncertu Niepodległości na Łotwie: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze, Stowarzyszenie Polaków w Lipawie „Wanda”, Oddział Związku Polaków na Łotwie w Daugavpils „Promień”, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

Wsparcie:  PKS POLONUS,  eBilet Polska Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polskie Radio S.A., Polska Agencja Prasowa

Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie www.koncertniepodleglosci.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!