Czy Polacy na Litwie są zakładnikami historii? Dyskusja wokół książki “Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie”

-

Na początku lat 90. XX w. Litwa znalazła się na skraju wojny domowej u podłoża której legły dawne animozje narodowe i niezałatwione kwestie z przeszłości. W przededniu rozpadu ZSRR mniejszość polska – obok większości litewskiej – podjęła walkę o swoje prawa narodowe. Brak porozumienia pomiędzy najaktywniejszymi – w wybijającej się na niepodległość republice – ruchami narodowymi implikował bezprecedensową próbę powołania polskiej autonomii na terenach współczesnej Wileńszczyzny. Podważanie praw do języka,  tożsamości, ale też do samostanowienia naznaczyło lokalne stosunki polsko-litewskie w XX w. i niosło ze sobą szereg poważnych reperkusji. Były to m.in. wyroki sądowe dla miejscowych działaczy polskich czy komplikacje w relacjach bilateralnych na linii Wilno-Warszawa. Sformułowane w końcu lat 80. ubiegłego wieku postulaty językowe mniejszości polskiej, jak bumerang powracają na agendę sejmową Litwy do dziś.

- Reklama -

O nacjonalizacji historii i języka na fali “jawności” Gorbaczowoskiej przebudowy, a także o tym, jakie zagrożenie ze sobą niesie ostracyzm prowincji rozmawiać będą: autorka książki “Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie” (Łódź 2019) dr Barbara Jundo-Kaliszewska z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Alfredas Bumblauskas z Uniwersytetu Wileńskiego. Rozmowę poprowadzi dr Barbara Stankevič z Uniwersytetu im. Michała Romera w Wilnie.

Kiedy: 15 marca 2019 r., godz. 18.00

Gdzie: Dom Kultury Polskiej w Wilnie, s. 305

- Reklama -

 

Patronat medialny: ZW.LT, Przegląd Bałtycki, Obserwator Międzynarodowy

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj

Pomóż nam rozwijać Przegląd Bałtycki!

Dotychczas opublikowaliśmy ponad 1000 artykułów. Każdy z nich to wiele godzin pracy autorów i redaktorów.

Wspieraj nas, abyśmy mogli publikować dla Ciebie kolejne ciekawe artykuły:

Jednorazową wpłatą lub subskrypcją w Patronite »

Szybkim przelewem Blik na nr tel. +48 793000969

Więcej informacji »

Subskrybuj newsletter "Aktualności i sport", aby otrzymywać artykuły na ten temat na swoją skrzynkę e-mail. Zaznacz "Nowe artykuły", jeśli chcesz otrzymywać newsletter z wszystkimi nowymi artykułami w Przeglądzie Bałtyckim.