Pod znakiem Pogoni. Polacy za niepodległą… Litwą!

-

W stulecie proklamowania niepodległości Litwy przez Tarybę (Litewską Radę Państwową) Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na 128. prezentację z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasza Kuby Kozłowskiego poświęconą udziałowi Polaków w tworzeniu niepodległego państwa litewskiego w 1918 roku. Wielowątkowa historia tzw. „krajowców”, postawy litewskich Polaków, sylwetki wybitnych postaci takich jak Stanisław Narutowicz, Michał Pius Römer, Witold Abramowicz, Tadeusz Wróblewski, Hipolit Korwin Milewski czy Kazimierz Janczewski oraz skomplikowane polsko-litewskie relacje będą osią tej opowieści. Zapraszamy do udziału w spotkaniu i zachęcamy do udostępnienia informacji! 

- Reklama -

21 lutego 2018, środa, godz. 12.00. i 18.00
Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20

Na plakacie (zaprojektowanym przez p. Tomasza Kubaczyka) grafika z litewskiej pocztówki patriotycznej z 1918 roku z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego. Napis „Lietuva, Tėvyne mūsų” (Litwo, ojczyzno nasza…) to pierwszy wers pieśni Vincasa Kudirki, która w 1919 roku stała się hymnem Litwy. W otwartej księdze z Aktem Niepodległości Litwy widnieje data 23 marca 1918 roku, to jest dzień uznania Aktu Niepodległości Litwy przez Niemcy.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

- Reklama -
- Reklama -

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj

Pomóż nam rozwijać Przegląd Bałtycki!

Dotychczas opublikowaliśmy ponad 1000 artykułów. Każdy z nich to wiele godzin pracy autorów i redaktorów.

Wspieraj nas, abyśmy mogli publikować dla Ciebie kolejne ciekawe artykuły:

Jednorazową wpłatą lub subskrypcją w Patronite »

Szybkim przelewem Blik na nr tel. +48 793000969

Więcej informacji »

Subskrybuj newsletter "Aktualności i sport", aby otrzymywać artykuły na ten temat na swoją skrzynkę e-mail. Zaznacz "Nowe artykuły", jeśli chcesz otrzymywać newsletter z wszystkimi nowymi artykułami w Przeglądzie Bałtyckim.