Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946

|

Polska i fińska droga do wolności, zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji i hitlerowskich Niemiec oraz losy marszałka Gustafa Mannerheima – to główne zagadnienia konferencji naukowej z udziałem wybitnych historyków i międzynarodowych ekspertów.

Konferencja „Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946” odbędzie się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię oraz 150. rocznicy urodzin Gustafa Mannerheima, fińskiego dowódcy wojskowego, marszałka i prezydenta Finlandii. Spotkanie organizowane jest przy współpracy z Ambasada Finlandii Warszawie – Suomen suurlähetystö Varsova oraz Muzeum Mannerheima (Mannerheim Museum) w Helsinkach.

Do grona prelegentów zaproszeni zostali nie tylko wybitni polscy historycy, ale też eksperci z Finlandii, w tym prof. Henrik Meinander, jeden z czołowych fińskich badaczy zajmujących się historią XX w., autor wielu publikacji, wśród których znajduje się biografia Gustafa Mannerheima.

Eksperci omówią polską i fińską drogę do wolności w I połowie XX w., w tym odzyskanie przez oba kraje niepodległości po I wojnie światowej, zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji oraz hitlerowskich Niemiec. Opowiedzą również o losach marszałka Mannerheima, jednego z najwybitniejszych Finów, który przed I wojną światową wiele lat spędził na ziemiach polskich, dowodząc m.in. pułkiem stacjonującym na terenie Łazienek Królewskich.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, która przybliży biografię marszałka Mannerheima, jego relacje z Polską oraz zmagania o utrzymanie fińskiej suwerenności w czasie II wojny światowej.

Zapraszamy już 16 października 2017 r. do Pałacu na Wyspie. Wstęp jest wolny.

Program konferencji „Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946”

10.00-10.30, Uroczyste otwarcie konferencji. Powitanie gości i wprowadzenie – prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.

Przedstawienie wyników sierpniowej konferencji w Helsinkach „Mannerheim – od niezależnej dyplomacji po wielostronną współpracę 1917-2017” – dr Kristina Ranki, Fundacja Mannerheima w Helsinkach.

10.30-12.00, I panel: Polska i Finlandia – aspekty geopolityczne

„Mannerheim i europejska geopolityka 1890-1950” – prof. Henrik Meinander, Uniwersytet Helsiński (University of Helsinki)

„Finlandia i Polska jako obiekt agresji bolszewickiej Rosji 1918-1920” – prof. Grzegorz Nowik, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk,Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

„Projektowana pomoc Finlandii 1939-1940” – dr Andrzej Suchcitz, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego.

Moderator panelu: prof. Krzysztof Filipow, Uniwersytet w Białymstoku

13.00-14.30, II panel: Polska i Finlandia – aspekty militarne

„Od wolontariuszy do wojskowych elit. Fińscy jegrzy i polscy legioniści podczas i po I wojnie światowej” – dr Jussi Jalonen, Uniwersytet Tamperski.

„Legion polski w Finlandii” – prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, prof. Krzysztof Filipow, Uniwersytet w Białymstoku.

„Wokół stosunków polsko-fińskich: z dziejów Klubu Prometeusz w Helsinkach” – dr Paweł Libera, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN,Instytut Pamięci Narodowej

Moderatorzy panelu: dr Kristina Ranki, Fundacja Mannerheima w Helsinkach, prof. Grzegorz Nowik, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

15.00-16.30, III panel: Polska i Finlandia – aspekty polityczne i kulturalne

„Mannerheim i Piłsudski – dwie drogi na narodowy piedestał” – prof. Michał Kopczyński, Uniwersytet Warszawski

„Mannerheim i jego polscy przyjaciele” – Jukka Soisalon-Soininen, fiński dziennikarz, były korespondent w Warszawie.

„Prawa polityczne kobiet w Finlandii i w Polsce – próba porównania” – Dominika Sobolewska-Gola, Zamek Królewski w Warszawie.

Moderatorzy panelu: Hanna Lehtinen, Ambasador Finlandii, Jan Lubomirski-Lanckoroński, Prezes Fundacja Książąt Lubomirskich

***

Konferencja odbędzie się w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na oba języki. Konferencja i wystawa organizowane są w ramach partnerstwa z Fundacją PZU.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!