22. Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie

|

W dniach 13–17 lipca 2022 w Darłowie odbędzie się 22. Festiwal Filmów Skandynawskich. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną współczesne filmy fabularne, dokumentalne i animowane z Danii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Będzie to doskonała okazja, by zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami skandynawskiego kina, jak również nadrobić filmowe zaległości z lat ubiegłych. Oprócz seansów filmowych na gości czekają spotkania, koncerty, a nawet spektakl teatralny.

Festiwal Filmów Skandynawskich organizowany jest od 2001 roku. Początkowo odbywał się we współpracy z Romanem Gutkiem, a obecnie – przy wsparciu Duńskiego Instytutu Kultury i czołowych dystrybutorów kina skandynawskiego w Polsce. Seanse będą miały miejsce w kinie Bajka w Darłowie.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 15 lipca o godzinie 19:00 w kinie Bajka. Wezmą w nim udział goście honorowi: reżyserka Charlotte Sieling oraz Ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Toft. O 19:30 zostanie zaprezentowany dramat historyczny w reżyserii Charlotte Sieling pod tytułem: Margrete: Queen of the North. Film opowiada historię królowej Małgorzaty I oraz „Fałszywego Olafa”, mężczyzny podającego się za jej syna, króla Danii-Norwegii, który miał omyłkowo zostać uznany za zmarłego. Będzie to pierwszy i jedyny pokaz tej produkcji w Polsce.

Wśród kilkunastu dzieł kina skandynawskiego prezentowanych na tegorocznym festiwalu znalazła się m.in. nowa produkcja norweskiego reżysera Joachima Triera, twórcy głośnego Reprise. Od początku raz jeszcze (2006). Jego najnowszy film pod tytułem Najgorszy człowiek na świecie (2021) to słodko-gorzka komedia o pokoleniu współczesnych 20- i 30-latków. Nie zabraknie również twórczości Roya Anderssona: poetycka, surrealistyczna opowieść O nieskończoności (2019) to splot historii różnych bohaterów, połączonych niczym baśnie z Księgi tysiąca i jednej nocy. Film zdobył m.in. Europejską Nagrodę Filmową. Innym nagradzanym filmem, który zagości na festiwalu, będzie głośny animowany dokument Przeżyć (2021) Jonasa Pohera Rasmussena. Zobaczyć będzie można także duńsko-szwedzką produkcję science fiction pod tytułem Aniara (2018). Adaptację poematu z 1956 roku szwedzkiego poety Harry’ego Martinsona o statku kosmicznym w drodze na Marsa wyreżyserowali Pella Kågerman i Hugo Lilja. Pojawi się też dokument: film muzyczny Thomasa Robsahma A-ha – The Movie (2021), opowiadający o historii słynnego norweskiego zespołu, twórców hitu Take On Me.

Festiwal obrodzi także w propozycje dla najmłodszych widzów. 15 lipca w godzinach porannych odbędzie się pokaz przedpremierowy fińsko-polskiej koprodukcji Pamiętniki Tatusia Muminka (2021) w reżyserii Iry Carpelan i Jakuba Wrońskiego. Do świata spod pióra Tove Jansson zaprosi również animacja w reżyserii Marii Lindberg pod tytułem Lato Muminków (2008). Na starsze dzieci czeka norweski aktorski film przygodowy pod tytułem Kapitan Szablozęby i skarb Piratów (2014) w reżyserii Johna Andreasa Andersena oraz Lisy Marie Gamlem. Na uwagę zasługuje spektakl teatru lalkowego Teatr Barnaby z Gdańska pod tytułem Calineczka, na podstawie słynnej baśni Hansa Christiana Andersena.

Festiwal uświetnią wydarzenia towarzyszące. Na 14 lipca zaplanowane jest spotkanie z Agatą Mayer, autorką wystawy fotograficznej My Nordic Noir, inspirowanej scenerią skandynawskich kryminałów, natomiast na 16 lipca – spotkanie z Magnusem von Hornem, szwedzkim twórcą filmowym, znanym z produkcji takich jak Intruz, Bez śniegu czy Sweat. W dniu rozpoczęcia festiwalu zagra jazzowy zespół LAWAAI z oprawą wizualną Tomka Pyjora, natomiast w dzień zakończenia imprezy odbędzie się koncert A-HA COVERS w wykonaniu Marka Lubnera i Macieja Osady-Sobczyńskiego.

Pełny program i szczegółowe informacje na stronie Organizatora: ffsdarlowo.wordpress.com

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!