Spotkania z litewską poezją: warszawska Wiosna Poezji 2024

|

Wiosna Poezji (Poezijos pavasaris) to litewski międzynarodowy festiwal poetycki, organizowany przez Litewski Związek Pisarzy na terenie całej Litwy i w różnych zakątkach Europy. Od kilku lat festiwal ma również swoją polską odsłonę. W tym roku Wiosna Poezji w Warszawie odbędzie się w dniach 20–21 maja.

Wiosna Poezji Wiosna 2024

Festiwal Wiosna Poezji w Warszawie organizuje Zakład Bałtystyki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Koło Naukowe Bałtystów. Jak co roku wezmą w nim udział poetki i poeci z Litwy, a posłuchać ich wierszy mają szansę nie tylko studentki i studenci.

W poniedziałek 20 maja 2024 r. o godzinie 18:00 odbędzie się tradycyjne wspólne czytanie wierszy: spotkanie „Poezja pod kasztanami” (Wydział Polonistyki UW, sala 17). Swoje utwory zaprezentują Antanas A. Jonynas, Gytis Norvilas oraz Indrė Valantinaitė. Wydarzenie z tłumaczeniem na język polski.

We wtorek 21 maja o godzinie 11:00 w kawiarni Wrzenie Świata (ul. K. I. Gałczyńskiego 7, Warszawa) planowane jest spotkanie w języku litewskim pod tytułem „Wrzenie wierszy”. W swobodnej atmosferze przy kawie będzie można porozmawiać z goszczącymi w Polsce poetami i poetką.

Oba spotkania poprowadzi literaturoznawczyni i krytyczka literacka dr Jūratė Čerškutė.

Tłumaczenie: Agnieszka Rembiałkowska

Wstęp wolny

 

O gościach:

Antanas A. Jonynas (ur. 1953) – poeta, tłumacz. Autor kilkunastu tomików poezji. Tłumaczy poezję, prozę i sztuki teatralne z języków białoruskiego, chorwackiego, łotewskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego. W 2023 roku, nakładem Wydawnictwa KEW, ukazał się jego tomik wierszy i sonetów w przekładzie na język polski pióra Adama Pomorskiego i Rasy Rimickaitė pod tytułem Inna się nocą zdaje delta dłoni.

Gytis Norvilas (ur. 1976) – poeta, eseista, tłumacz. Z wykształcenia historyk. Wieloletni redaktor magazynu literackiego „Literatūra ir menas”. Autor kilku tomików poezji oraz przekładów z języków niemieckiego i rosyjskiego. Debiutancki tomik wydał w 2002 roku. Jego twórczość wiązana bywa z surrealizmem i poetycką awangardą.

Indrė Valantinaitė (ur. 1984) – poetka, dziennikarka. Debiutowała w 2006 roku, publikując pierwszy tomik poetycki jako zwyciężczyni konkursu Związku Pisarzy Litwy „Pierwsza książka” (tomik Žuvim ir lelijom). Autorka kilku zbiorów poezji. Pracuje jako dziennikarka kulturalna, m.in. w latach 2011–2016 jako prowadząca programu kulturalnego Kultūra, Užkulisiai w internetowej telewizji Penki TV. Występowała również w musicalach (Saulės žemė, Ugnies medžioklė su varovais).

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!