Literatura norweska w Krakowie: Targi Książki i Festiwal Conrada 2024

|

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada, odbywający się pod hasłem „Autentyczność”, rozpocznie się  21 października i potrwa do 27 października 2024. Równolegle, od 24 października do 27 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9) trwać będą 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

W tym roku wśród gości zagranicznych wyróżnia się silna literacka reprezentacja Norwegii: oba wydarzenia odwiedzą pisarze Lars Saabye Christensen i Karl Ove Knausgård, a na Targach Książki pojawi się Maja Lunde. Warto wspomnieć o warsztatach z niemieckimi autorkami książek dla dzieci oraz spotkaniu z rosyjskim historykiem ze Stanów Zjednoczonych.

Lars Saabye Christensen (ur. 1953) jest norweskim prozaikiem, poetą i dramaturgiem, autorem wielu powieści, takich jak m.in. Beatlesi. Powieść, Półbrat, Odpływ czy Magnes. Za powieść Półbrat otrzymał Nagrodę literacką Rady Nordyckiej. W 2006 roku został odznaczony przez króla Norwegii Haralda V komandorią Orderu św. Olafa za wybitne zasługi dla literatury norweskiej. Jego Beatlesi. Powieść została okrzyknięta przez dziennik „Dagbladet” najważniejszą książką 25-lecia. W Krakowie pisarz prezentować będzie swoją powieść Modelka, wydaną właśnie w Polsce przez Wydawnictwo Marginesy w przekładzie Iwony Zimnickiej. Spotkanie z autorem w ramach Festiwalu Conrada odbędzie się w czwartek 24 października o godzinie 20:00 w Scenie MOS Teatru Słowackiego (ul. Rajska 12). Prowadzenie: Michał Sowiński. Natomiast w trakcie Targów Książki pisarza spotkać będzie można w sobotę 26 października w godzinach 12:00-13:00 w Sali Wiedeń A. Po rozmowie planowana jest sesja autografów na stoisku Wydawnictwa Marginesy (A9).

Lekturę Beatlesów wspominał w swojej autobiograficznej książce inny norweski gość: Karl Ove Knausgård (ur. 1968), norweski prozaik, znany przede wszystkim z sześciotomowego cyklu autobiograficznych powieści pod tytułem Moja walka. Jest również autorem powieści fikcyjnych, takich jak Gwiazda poranna czy Wilki z lasu wieczności. Sesja autografów z autorem planowana jest na sobotę 26 października od godziny 14:00 na stoisku Wydawnictwa Literackiego w Hali Wisła (D11). Spotkanie z pisarzem pod tytułem „Jak zjeść jajko?” w ramach Festiwalu Conrada odbędzie się tego samego dnia o godzinie 18:30 w Scenie MOS Teatru Słowackiego. Prowadzenie: Olga Drenda.

Kraków odwiedzi również norweska pisarka Maja Lunde (ur. 1975). Prozaiczka i scenarzystka, autorka książek dla dzieci, zasłynęła szczególnie powieścią Historia pszczół podejmującą temat katastrofy ekologicznej. Książka otrzymała Nagrodę Norweskich Księgarzy i otworzyła planowaną „klimatyczną tetralogię”: jej drugi tom, pod tytułem Błękit również ukazał się w Polsce. Spotkanie z autorką pod tytułem „Świat po katastrofie. Czy ludzkość przetrwa? I czy rośliny uratują przyszłość naszej planety?” odbędzie się na Targach Książki w sobotę 26 października o godzinie 14:00 w sali Wiedeń B. Godzinę później na stoisku Norwegia D30 w Hali Wisła planowana jest sesja autografów.

Ciekawostka: w czwartek 24 października o godzinie 12:00 na stoisku Norwegia D30 w Hali Wisła odbędzie się „Błyskawiczny kurs języka norweskiego” zorganizowany przez Ambasadę Królestwa Norwegii.

Z regionu nadbałtyckiego Kraków odwiedzą również gościnie z Niemiec: Anke Kuhl i Katherina von der Gathen. Anke Kuhl (ur. 1970) jest autorką kilku książek dla dzieci, graficzką, laureatką najważniejszej niemieckiej nagrody w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży Jugendliteraturpreis. Katherina von der Gathen (ur. 1972) to edukatorka seksualna, redaktorka, autorka warsztatów dla dzieci, rodzin i nauczycieli. We współpracy obu twórczyń powstały książki dla dzieci, takie jak Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała i Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy wydane nakładem wydawnictwa Dwie Siostry w przekładzie Anny Magdziarz. Autorki w ramach Targów Książki poprowadzą warsztaty pod tytułem „Całe to ciało! Warsztaty ciałopozytywne dla kl. 3-5” w piątek 25 października o godzinie 13:00 w Sali Praga. Po spotkaniu planowana jest sesja autografów na stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry (A15) w Hali Dunaj, a o godzinie 16:00 na scenie w Hali Dunaj odbędzie się spotkanie z autorkami pod tytułem „Odpowiedz mi! Ale jak? Czyli co robić, gdy dzieci pytają o TE sprawy”. Prowadzenie: Anna Jurek, filozofka i edukatorka seksualna. Warsztaty z ciałopozytywności z autorkami planowane są również w ramach Festiwalu Conrada w sobotę 26 października o godzinie 12:00 w Pałacu Potockich.

Gościem Targów Książki będzie również Jurij Fielsztinski (ur. 1956), mieszkający w Stanach Zjednoczonych rosyjski historyk, autor książek takich jak Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę (z Michaiłem Stanczewem) i Wysadzić Rosję (z Aleksandrem Litwinienką), wydanych przez Dom Wydawniczy REBIS. Z autorem będzie można się spotkać w niedzielę 27 października o godzinie 14:00 na stoisku Domu Wydawniczego REBIS (D19) w Hali Wisła.

Na niektóre wydarzenia obowiązują vouchery lub rejestracja. Więcej szczegółów na stronach Organizatorów:

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie: ksiazka.krakow.pl

Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada: conradfestival.pl

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!