Pokaz filmu Dziennik Poste Restante i dyskusja o represjach sowieckich na Łotwie i w Polsce

|

Stowarzyszenie Łagierników  Żołnierzy Armii Krajowej przy współpracy z Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Dziennik Poste Restante” oraz dyskusję o wspólnych doświadczeniach represji sowieckich Polaków i Łotyszy.

Film „Dziennik Poste Restante” (Łotwa/Rosja, 2015) w realizacji Grigorija Amnuela i Swietłany Bażenowej jest oparty na autentycznym dzienniku Łotysza Artūrsa Stradiņša (1907-1986), napisanym w 1942 roku w łagrze sowieckim w Wiatce. Stradiņš został jednym z 15 425 represjonowanych w okresie 14-21 czerwca 1941 r. obywateli łotewskich, którzy doznali cierpień totalitaryzmu na Syberii. Treść dziennika spisanego na bibułkach papierosowych w ocenie historyków stanowi cenne źródło archiwalne. Ekranizacja zawiera fragmenty spektaklu dokumentalnego „Wiatłag” Teatru.DOC z Moskwy, ilustracje więźnia Gułagu Yulo Sooster z Estonii, który spędził w obozie pracy siedem lat (1949-1956) oraz rysunki  Danziga Balaieva z Buriatii z okresu jego pobytu w sierocińcu dla „dzieci wrogów narodu” (1938-1940). Oprawa muzyczna – Krzysztof Penderecki. Film trwa 39 min.

Przeczytaj także:  Sowieckie deportacje w czerwcu 1941 roku
Przeczytaj także:  Deportacje z krajów bałtyckich w marcu 1949 roku

Masowe deportacje Łotyszy nie skończyły się wraz z II wojną światową. Kolejne, ponad 42 tysiące osób-„wrogów narodu” zostały zesłane w 1949 roku. Skala powojennych doznań Łotyszy oraz kwestie wspólnej pamięci historycznej narodów Europy Środkowo-Wschodniej o represjach sowieckich będą poruszane po pokazie filmu w dyskusji, w której wezmą udział:

Grigorij Amnuel –  reżyser-dokumentalista i producent, zasłużony działacz społeczny, popularyzator łotewskiej kultury w Rosji za co został odznaczony najwyższym łotewskim odznaczeniem państwowym – oficerskim Orderem Trzech Gwiazd

dr Sandra Užule-Fons – historyk, dziennikarka, popularyzator wiedzy o Łotwie w Polsce, autorka publikacji naukowych i popularno-naukowych oraz projektów medialnych, m.in. współtwórca filmu „Bałtycki Poker. W co gra Putin?” (2016)

Stanisława Kociełowicz – łagierniczka, rodem z Wilna, obecnie mieszkająca w Szczecinie. Więzień łagrów sowieckich za działalność w polskim podziemiu. Jej wspomnienia zostały opublikowane w tomie 2 książki Szymona Nowaka „Dziewczyny Wyklęte”

Moderacja:

Aneta Hoffmann – Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, doktorantka UKSW,  aktywna działaczka organizacji pozarządowych zajmujących się losami obywateli polskich w czasie II wojny światowej, w szczególności represjonowanych przez Sowietów i wysiłku zbrojnego Polaków w tym okresie

Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Ambasady Republiki Łotewskiej w Polsce i Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Polska Agencja Prasowa, TVP Polonia,  Przegląd Bałtycki, Kres Poliskola.

Pokaz odbędzie się 20 kwietnia 2017 r. (czwartek), o godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa).

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!