Cztery dni z kulturą Bałtów: Festiwal Menuo Juodaragis

|

Wakacje to nie tylko czas urlopów i wycieczek, ale także czas festiwali. Rokrocznie przybywa tych wydarzeń, co niekiedy stawia fanów muzyki przed niełatwym wyborem. W tym roku bogatym line-upem przyciąga festiwal Menuo Juodaragis przybliżający kulturę Bałtów i muzykę alternatywną.

Menuo Juodaragis (pol. Czarnorogi Księżyc) to festiwal kultury Bałtów i muzyki alternatywnej, który odbędzie się od 24 do 28 sierpnia. Festiwal łączy tradycje pogańskie (Litwini nazywani są ostatnimi poganami Europy – przyp. red.), muzykę neofolkową oraz awangardę sztuki postmodernistycznej. W ostatni weekend sierpnia na czterech scenach na wyspie Dūburio, w północno-wschodniej części Litwy, zagra ponad 60 wykonawców z 11 państw, a headlinerem została światowej sławy norweska grupa Wardruna, która jesienią koncertować będzie również w Polsce.

Menuo Juodaragis to nie tylko koncerty, ale również pokazy filmowe, wykłady, wędrówki piesze, sztuka, sport oraz rzemiosło. Każda edycja festiwalu ma motyw przewodni, wokół którego obraca się całe wydarzenie – w tym roku jest to gromowładny bóg sprawiedliwości z bałtyckiego panteonu, Perkūnas, odpowiednik skandynawskiego Thora, czy słowiańskiego Peruna. Poprzez wszystkie części programu uczestnikom będzie przybliżane znaczenie Perkūnasa w kulturze, tradycjach i mitologii. Organizatorzy zdecydowali się na silny motyw, by jeszcze bardziej podkreślić istotność tradycji pogańskiej i doprowadzić do spotkania kultur bałtyckiej i skandynawskiej. Program muzyczny jest również głośniejszy i cięższy, ale wystąpi także więcej zespołów muzyki elektronicznej.

Z każdą kolejną edycją rośnie liczba gości festiwal. Według organizatorów muzyka to nie jedyny powód, dla którego ludzie wracają: „Dla naszej publiczności jest to coś więcej niż tylko festiwal. Jest to spotkanie rodziny i przyjaciół, nasz festiwal ma duszę!”.

Podczas festiwalu wystąpią również polscy muzycy: Karolina Cicha i Bart Pałyga. Duet multiinstrumentalistów czerpiących z dziedzictwa Podlasia wystąpi w piątek wieczorem na scenie Dūburio. Wśród innych wykonawców są również: łotewska bębniarsko-dudziarska formacja Auļi prezentująca płytę powstałą we współpracy z grupą Tautumeitas, litewski Spanxti, ukraińska formacja Drymba Da Dzyga, Baltic Balkan, Donis, Aistė Smilgevičiūtė & SKYLĖ oraz wiele wiele innych.

Bilety na festiwal dostępne są na stronie internetowej www.mjr.lt/en/tickets.

Bałtolog z wykształcenia i pasji, podróżniczka, tłumacz, działaczka społeczna. Studiowała bałtologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Najlepiej czuje się na Łotwie, a w duszy gra kokles. Początkująca blogerka, pisząca pod pseudonimem Vegan Wanderess.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!