O książce dla dzieci „Pate gra w piłkę” autorstwa Timo Parvela

-

Pate, kilkulatka z Finlandii, można było już poznać dzięki książce „Pate pisze bloga”. Tym razem, w książce „Pate gra w piłkę”, chłopiec kompletuje piłkarską drużynę. Oczywiście robi to we właściwy sobie pełen humoru i zadziwiający sposób.

Pate, pomimo swoich umiejętności, nie udaje się dostać miejsca w składzie „Niedźwiedzi Piłki” na „Turniej Magików Piłki”. Chłopiec, wiedząc, że stryj Stuś i Karolina mają przylecieć aż z Australii, by oklaskiwać jego występ, postanawia stworzyć własną „Drużynę Magików Piłki”.

Przeczytaj także:  Pate pisze bloga – o książce dla dzieci Timo Parvela

Budowanie drużyny to jednak niemałe wyzwanie – na listy wysłane w butelkach kanalizacją jakoś nie odpowiadają ani Messi, ani Ronaldo, ani Neymar. Jedyną gwiazdą, która szybką dołącza do drużyny jest Totti, ale nie ten znany z włoskich boisk, ale kundel o trzech nogach. Do tego opłata wpisowa to niemała kwota i stale brakuje chętnych do gry w drużynie, mama nie chce przygarnąć Tottiego… Same problemy. Pate jednak jak przystało na rezolutnego piłkarza i organizatora, w swój niepowtarzalny, nieco przypadkowy i szczęśliwy, a przy tym bardzo zabawny sposób udaje się przezwyciężyć wszystkie problemy.

„Pate gra w piłkę”, podobnie jak pierwsza książka Timo Parvela jest zabawna, nieco zwariowana i absurdalna, a przy tym pokazuje młodym czytelnikom bardzo otwarte podejście na otoczenie. Historia Pate na pewno spodoba się dzieciom w wieku 6-8 lat.

Książka jest ilustrowana rysunkami Pasi Pitkänena, które doskonale podkreślają zabawny charakter książki. Przygody Pate z języka fińskiego na polski przełożyła Iwona Kiuru.

„Pate gra w piłkę” to jedna z książek dla dzieci, które ukazały się w serii „Bliskie dalekie sąsiedztwo” Wydawnictwa Widnokrąg. W ramach serii wydawnictwo publikuje nagradzane książki dla dzieci autorów estońskich, fińskich i szwedzkich. Do tej pory w serii ukazały się „Ja, Jonasz i cała reszta” Antiego Saara, „Oskar i rzeczy” Andrusa Kivirähka oraz „Pate pisze bloga” Timo Parvela.

Przeczytaj także:  Ja, Jonasz i cała reszta – o książce Antiego Saara

Przeczytaj także:  O książce dla dzieci „Oskar i rzeczy” Andrusa Kivirähka

„Pate gra w piłkę” Timo Parvela, tłumaczenie Iwona Kiuru, ilustracje Pasi Pitkänen, Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2018.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj