Kandydatura Narwy do Europejskiej Stolicy Kultury z nowym dyrektorem i większym budżetem

|

Po tym jak rada Narwy odwołała w połowie marca mera Tarmo Tammiste, pod dużym znakiem zapytania stanęło dalsze kandydowanie miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2024 roku. Kilka dni temu rada miasta powołała nowego dyrektora artystycznego i podwoiła budżet kandydatury.

Tarmo Tammiste w połowie marca stracił stanowisko mera Narwy. Wieloletniej głowie miasta zarzucono między innymi niegospodarne dysponowanie pieniędzmi miejskimi – podano przykład wsparcia działalności teatru Vaba Lava (kwotą ok. 1000 euro) oraz wyasygnowanie przesadnie dużego budżetu na działania związane z kandydaturą miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2024 roku.

Chociaż faktycznie za odsunięciem Tammiste od władzy stała zmiana układu sił w mieście – po rozłamie w lokalnych strukturach Partii Centrum mer utracił większość – to uzasadnienie decyzji rady niegospodarnością w zakresie wydatków na kulturę, wzbudziło obawy, że miasto wycofa się lub zawiesi działania związane z kandydaturą do tytułu ESK.

Przeczytaj także:  Tarmo Tammiste: Narwa jest następna, ale nie będzie następnym Donieckiem

Na początku kwietnia na stanowisko mera powołano Alekseia Jevgrafova. Nowy mer szybko zadeklarował, że podwyższy wynagrodzenia w narwiańskim ratuszu oraz od razu przystąpi do formowania nowego zespołu prowadzącego miasto po tytuł ESK.

W tym tygodniu ogłoszono, że nowym dyrektorem artystycznym kandydatury będzie reżyser Ilmar Raag a architekt miejski Ivan Sergejev zostanie kierownikiem zespołu. W zespole znaleźli się także Piia Tamm (kierownik centrum koncertowego w Jõhvi), Ann Mirjam Vaikla (kierownik programu rezydentury artystycznej w Narwie), Jana Pavlenkova (dyrektor zarządzająca Prototron), Julia Savitskaja (kierownik Narwiańskich Dni Opery) oraz Anna Markova (kierownik programów kulturalnych Koledżu w Narwie).

Partnerem regionalnym pozostaje miasto Rakvere, również kontynuowana jest współpraca ze wszystkimi samorządami regionu Viru.

Podstawowe zadania nowego zespołu to opracowanie programu dla ESK w Narwie oraz sporządzenie finalnego wniosku o tytuł ESK. Powodzenie tych działań ma zapewnić podwojenie budżetu kandydatury – jak podano na stronie miasta, budżet na początku działalności nowego zespołu to 140 tys. euro. Wniosek ma być złożony do sierpnia a decyzja o przyznaniu tytułu zapadnie najprawdopodobniej jesienią. Narwa o tytuł ESK konkuruje z Tartu.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!