Wybrano najpiękniejszą fontannę Litwy

|

Specjalizujący się w podróżach po Litwie portal pamatykLietuvoje.lt i Stowarzyszenie litewskich centrów informacji turystycznej (LTICA), zrzeszające czterdzieści pięć takich placówek, przez cały sierpień zachęcały do zwiedzania rozsianych po całym kraju fontann. Organizatorzy wybrali trzydzieści pięć najciekawszych, a z tej listy turyści wybrali najpiękniejszą fontannę Litwy. Oto wyniki tego plebiscytu.

Każdy uczestnik konkursu w ankiecie mógł wskazać trzy obiekty. W końcowej klasyfikacji różnice między fontannami nie były duże. Najwięcej (26,7%) głosów oddano na fontannę muzyczną znajdującą się w parku zdrojowym (lit. Gydyklų parkas) w Druskienikach. Instalacja ta działa od 2011 roku i jest jednym z najpopularniejszym miejsc w Druskienikach. Wodno-muzyczny spektakl można oglądać codziennie po zmierzchu kiedy fontanna „tańczy” do muzyki i mieni się kolorami. Chętni mogą zamówić swoją ulubioną melodię za pośrednictwem wiadomość SMS, wcześniej wybierając ją z długiej listy dostępnych utworów.

Również na drugim miejscu znalazła się fontanna muzyczna, jednak tym razem na jeziorze Dauniškio w Ucianie. Konstrukcja przypominająca fontanny „Bellagio” w Las Vegas zdobyła 25,5% wszystkich głosów.

W sezonie letnim woda w Ucianie mieni się kolorami kilka razy dziennie, zaś główne pokazy cieszące się największym zainteresowaniem turystów odbywają się w piątki i soboty oraz dni świąteczne. W czasie głównych pokazów przez 30-40 minut nieustannie gra muzyka, a strumienie komponują się z laserami na niebie i wodzie. Tutaj również istnieje możliwość zamówienia utworu za pośrednictwem wiadomości SMS. Uciańska fontanna powstała w 2011 roku z okazji 750. rocznicy założenia miasta.

Na najniższym stopniu podium znalazły się fontanny z Parku Poezji w Mariampolu. Park to jest lubianym przez mieszkańców miejscem wypoczynku czy spotkań, a dzieci uwielbiają bawić się pomiędzy strzelającymi do góry słupami wody. Ta gra świateł, wody i kolorów tworzy prawdziwy spektakl i sprawia, że w ciepłe dni gromadzą się przy niej spore grupy odwiedzających.

Wśród najczęściej wybieranych instalacji znalazła się również wirująca fontanna w Butrymańcach (lit. Butrimonys), ustawiona w tym roku na odrestaurowanym historycznym rynku miejskim. Jest to budowla unikatowa w skali kraju: ma kształcie kolby z ogromnym wirem wody w środku. Obiekt okazał się prawdziwą sensacją i w głosowaniu ostatecznie zajął czwarte miejsce z 14,8% głosów, tuż za fontannami z Mariampola.

Wśród dziesięciu najładniejszych takich miejsc na Litwie znalazły się także: muzyczna fontanna w Połądze, fontanna na Skwerze Staromiejskim w Olicie, muzyczna fontanna na jeziorze Ančia w Wiejsiejach, muzyczna fontanna w Kupiszkach, fontanna w Malatach oraz fontanna-carillon w Szakach. O włos od dostania się do pierwszej dziesiątki była interaktywna fontanna na Placu Łukiskim w Wilnie, a także fontanna na Skwerze Pokoju w Kiejdanach.

Wyjątkową uwagę przykuła wileńska fontanna „Šeimyninis dušas” (pol. Rodzinny prysznic), ponieważ podczas elektronicznego wyboru każdy mógł dopisać instalację, która nie znalazła się na liście nominowanych, i właśnie to miejsce otrzymało najwięcej „dodatkowych” głosów.

Avatar photo

Absolwent bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień mieszka i pracuje na Łotwie. Tłumacz przysięgły języka litewskiego. Interesuje się kulturą i historią krajów bałtyckich, sportem, podróżami, językami obcymi oraz swoim ukochanym miastem – Warszawą. Prywatnie wraz z żoną prowadzi bloga – Pocztówka z Łotwy.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!