Polska prezydencja w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

-

Polska obejmuje prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Priorytetami rocznego przewodnictwa będą zrównoważony rozwój, kreatywność i bezpieczeństwo cywilne.

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego obejmą zrównoważony rozwój, kreatywność i bezpieczeństwo cywilne. Mają one wpisywać się w długofalowe priorytety rady ustalone w czerwcu ubiegłego roku, tj. zrównoważony region dobrobytu, tożsamość regionalna oraz bezpieczny region.

Przeczytaj także:  Współpraca bałtycka daje dobrobyt i pokój – rozmowa z Janem Lundinem

Pierwszy z priorytetów polskiej prezydencji uwzględni: stworzenie nowej agendy dla zrównoważonego rozwoju po 2015 roku, wykreowanie zintegrowanego podejścia do kwestii morskich (w tym systemu transportowego), współpracę w obszarze zróżnicowanych źródeł energii i efektywności energetycznej, umiędzynarodowienie nauki w obszarze Bałtyku, rozwój wspólnego sektora turystycznego.

Drugi priorytet, a więc kreatywność, obejmie takie zadania jak: promocję kultury regionu Morza Bałtyckiego, wzmacnianie sieci współpracy i wymianę informacji, zwiększanie świadomości o ekonomicznym potencjale działań kulturalnych. Opiekę nad tym priorytetem sprawować będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trzeci priorytet uwzględni m.in.: wzmocnienie regionalnego potencjału reagowania i interoperacyjności służb, efektywne wdrożenie mechanizmów obrony cywilnej, usprawnienie współpracy w zakresie zwalczania skutków katastrof, wzrost bezpieczeństwa nuklearnego i ochrony radiologicznej w regionie, wzmocnienie współpracy w obszarze bezpieczeństwa dzieci. Za te zagadnienia odpowiedzialne będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Przeczytaj także:  Cele polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

Ze względu na zawieszenie spotkań na wysokim szczeblu z udziałem Rosji z powodu konfliktu ukraińskiego, zarówno priorytety polskiej prezydencji w radzie, jak i ich realizacja obejmują aspekty bliższe i ważniejsze dla obywateli, realizowane będą projekty już rozpoczęte, zwłaszcza na poziomie lokalnym i sektorowym.

Polska będzie sprawowała przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego przez rok, od 1 lipca do 30 czerwca 2016 roku. Krajem, który pełnił przewodnictwo do końca czerwca była Estonia.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj