„Kalev” i „Sierra” estońskimi kandydatami do Oscara

|

Estoński Instytut Filmowy zgłosił film w reżyserii Ove Mustinga pt. „Kalev” do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny, a także film animowany Sandera Joona „Sierra” w kategorii najlepsza animacja krótkometrażowa.

„Kalev” to opowieść o zmaganiach legendarnej drużyny koszykarskiej Kalev w ostatnich mistrzostwach Związku Radzieckiego. Burzliwe wydarzenia polityczne przeplatają się tu z historią sportową – obrona wieży telewizyjnej w Wilnie i inwazja radziecka na Litwę czy debata nad procesem odzyskiwania niepodległości przez Estonię stanowią tło dla zmagań sportowych estońskiej drużyny na boiskach w całym Związku Radzieckim.

„Mimo że zakończenie filmu jest znane, film cały czas utrzymuje napięcie. Dzięki doskonałej współpracy reżysera i montażysty główne wątki fabuły zostały rozwiązane w fascynujący sposób, również dzięki urzekającym zdjęciom. Równie imponujący jest występ Maita Malmstena” – argumentowała komisja Estońskiego Instytutu Filmowego na poparcie swojej decyzji.

Zdaniem jury, reżyser filmu porusza tematy, które są istotne również dziś: prawo do narodowego samostanowienia, narodowej dumy, sprzeciwu wobec imperialistycznej polityki i wreszcie rolę sportu. „Siła filmu „Kalev” polega na tym, że jest to także film, który pokazuje tworzenie zespołu i roli jednostki w tym procesie”.

„Jest to opowieści o naszym małym estońskim narodzie – jego historii, tożsamości i (sportowych) legendach” – powiedziała Pille Rünk, jedna z producentek „Kaleva”.

Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce 14 października podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Estoński Instytut Filmowy zgłosił również animowany film Sandera Joona „Sierra”. Film opowiada o chłopcu, który podczas rajdu samochodowego zamienia się w oponę. Jednak pod warstwą absurdu kryje się osobista historia, inspirowana relacją autora z ojcem. Film pokazuje schemat, w którym rodzice chcą jak najlepiej dla swojego potomstwa, ale często robią to poprzez popychanie dzieci w kierunku spełniania ich własnych, niespełnionych w młodości marzeń, co zazwyczaj nie przynosi pożądanych rezultatów.

Obraz miał premierę w sierpniu 2022 roku podczas Festiwalu Filmów Miłosnych w Tartu Tartuff. Animacja „Sierra” zdobyła już nagrody na festiwalach filmowych ShortFest w San Francisco i w Palm Springs.

„Mam nadzieję, że wzbudzi on większe zainteresowanie estońską animacją w ogóle. To nie jest tylko film, który stworzyliśmy, chciałbym aby dzięki niemu została odkryta estońska kultura animacji ze swoim absurdem, surrealizmem i wrażliwością – to jest mój cel. To był wielki zaszczyt wygrać te festiwale. Nie wyobrażałem sobie, że miniatura przedstawiająca relację ojca z synem może podbić serca jurorów wielkiego festiwalu w Palm Springs. To był dla nas kompletna niespodzianka!” – skomentował w rozmowie z portalem ERR wcześniejsze sukcesy reżyser Sander Joon.

95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w marcu 2023 roku i uhonoruje filmy wydane w 2022 roku.

Absolwentka Prawa i Wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego. Fascynuje ją szeroko pojęta Północ: od Inuitów przez Bałtyk po Syberię, ale ma też wielką słabość do kultur Oceanii.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!