Nad Morzem Bałtyckim prasa jest wolna

-

W najnowszym Rankingu Wolności Prasy przygotowywanym przez Reporterów bez Granic region Morza Bałtyckiego to biała plama – kraje regionu, z wyjątkami, cieszą się wolnością słowa.

Przeczytaj także:  Media mniejszościowe to kwestia bezpieczeństwa - rozmowa z Ainārsem Dimantsem

Najlepszy rezultat w tegorocznej edycji osiągnęła Finlandia. Kolejne miejsca zajęły Norwegia i Dania. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się jeszcze Szwecja (5.) i Estonia (10.). Pozostałe kraje regionu, gdzie sytuacja została uznana za dobrą to Niemcy (12.), Polska (18.) i Islandia (21.).

Gorzej sytuacja wygląda na Łotwie (28.) i Litwie (31.), które sklasyfikowane zostały w grupie krajów, gdzie sytuacja jest satysfakcjonująca. W Rosji (152.) i na Białorusi (157.) sytuacja prasy jest trudna.

Organizacja Reporterzy bez Granic układając Ranking Wolności Prasy biorą pod uwagę pluralizm, niezależność mediów, środowisko dziennikarskie i autocenzurę, regulacje prawne, przejrzystość, infrastrukturę wykorzystywaną do przygotowania informacji oraz naruszenia (agresja i prześladowania).

Pełny ranking i metodologia dostępne są na stronie http://index.rsf.org/.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Kazimierz Popławski
Kazimierz Popławski
Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here