Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie z Niną Witoszek

21 lutego 2018 godz. 18:00-20:00 CET

Norwegia – kraj Ibsena, egalitarnego „prawa Jante”, surowej przyrody i zamożnych obywateli. Społeczeństwo harmonii, otwartości na reformy i troski o wspólne dobro, dbające o równouprawnienie, tolerancję i sprawiedliwość. Czy jednak na pewno Norwegia jest realizacją wolnościowej utopii?

„Najlepszy kraj na świecie” to analiza głębokiej sprzeczności tkwiącej w historii norweskiej kultury od XIX wieku po dziś – wtedy ujawniającej się w pojedynku między tak zwanymi patriotami a partią inteligencką, obecnie w tarciach wewnątrz norweskiego „reżimu dobroci”. To również pamflet, który rzuca światło na norweski talent godzenia sprzeczności: między radykalizmem a konserwatyzmem, religijnością a sekularyzmem, indywidualizmem a komunitaryzmem, utopijnymi ideami i zdrowym rozsądkiem.

Nina Witoszek, uznana polska historyczka kultury od lat mieszkająca w Norwegii, wkłada kij w mrowisko politycznej poprawności. Świeże spojrzenie, ostre pióro, odwaga polemiki, bezlitosna ironia i doskonała znajomość norweskiej kultury. Jej książka to moralna biografia Norwegii – kraju który zadziwia, prowokuje i inspiruje do przemyśleń na temat idealnej demokracji i społeczeństwa dobrobytu.

21.02.2018 g. 18 Scena Nowa. Wstęp wolny. Prowadzenie: Przemysław Czarnecki (Katedra Skandynawistyki UAM). Współpraca: Wydawnictwo Czarne. Patronat: Norden Centrum.

Szczegóły

Data:
21 lutego 2018
Czas:
18:00-20:00 CET
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://web.facebook.com/events/464857867249306/

Organizator

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Miejsce

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Św. Marcin 80/82
Poznań, Wielkopolskie 61-809 Polska
+ Google Map