Rosja wprowadza bezpłatne wizy turystyczne do obwodu kaliningradzkiego

-

Regionalne centrum turystyczne obwodu kaliningradzkiego ogłosiło zasady przyznawania bezpłatnych wiz elektronicznych, także dla obywateli Polski i Litwy. Bezpłatne pozwolenia na wjazd będą przyznawane od 1 lipca.

Dla przybywających przygotowano wizę jedynie w formie elektronicznej. Aby ją pozyskać, zainteresowana osoba będzie musiała wypełnić wniosek na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej. Formularz będzie dostępny od pierwszego dnia lipca. Obecnie podobne przepisy obowiązują w przypadku obywateli osiemnastu państw (m.in. Algierii, Kataru czy Japonii), którzy chcieliby wjechać do dalekowschodnich regionów Rosji, m.in. Władywostoku.

Po weryfikacji wniosku wizowego, dane zostaną przesłane do punktów kontroli granicznej. Wnioskujący otrzyma informację o przyznaniu pozwolenia nie później niż w ciągu czterech dni od daty złożenia formularza. Informacja pojawi się na portalu internetowym. Proszący o wizę obcokrajowcy otrzymają numer identyfikacyjny, który trzeba będzie pokazać razem z dokumentem potwierdzającym tożsamość podczas przekraczania granicy.

W przepisach można znaleźć przypomnienie, iż osoby wjeżdżające do obwodu kaliningradzkiego powinny posiadać ubezpieczenie oraz bilety podróży powrotnej z Rosji. Dopuszczalne jest również potwierdzenie ich nabycia. Ten ostatni warunek jest konieczny przy podróżowaniu transportem morskim lub lotniczym. Przybywający autem, rowerem lub pieszo oczywiście nie są zobligowani do posiadania biletów.

Podkreśla się, iż osoba otrzymująca wizę do obwodu kaliningradzkiego również z tego terytorium musi opuścić Federację Rosyjską. Wiza obowiązywać będzie przez okres 30 dni, zaś w obwodzie kaliningradzkim będzie można pozostać przez 8 dni. Pozwolenie jest bezpłatne i nie wymaga opłat konsularnych.

Nowe przepisy będą obowiązywać dla obywateli pięćdziesięciu państw, w tym Polski i Litwy (zgodnie z zapowiedzią gubernatora obwodu kaliningradzkiego ‎Antona Alichanowa – przyp. red., dn. 25.06.2019 r.).

Aktualizacja 27.06.2019 r.: Oficjalna lista 53 krajów, obejmująca Polskę i Litwę, dostępna jest na stronie: electronic-visa.kdmid.ru/klgd_country.html.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Mateusz Jakubiak
Mateusz Jakubiak
Absolwent bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień pracuje w jednej z zagranicznych centrali ruchu turystycznego, gdzie odpowiada za Litwę i Łotwę. Interesuje się kulturą i historią krajów bałtyckich, sportem, podróżami, językami obcymi oraz swoim ukochanym miastem – Warszawą. Prywatnie pisze dla Cavs.pl – stronie o drużynie NBA Cleveland Cavaliers.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here