TOP 5 kierunków wakacyjnych w krajach bałtyckich

-

Litwa, Łotwa i Estonia, wciąż nieodkryte przez polskich turystów, kuszą szerokimi piaszczystymi plażami, lasami pachnącymi żywicą, historyczną architekturą i ciekawostkami kulturowymi. Latem nadmorskie miejscowości bywają pełne turystów, ale wciąż można znaleźć tam ciche, bezludne zakątki. Oto pięć najpopularniejszych letnich kierunków w krajach bałtyckich.

Molo w Połądze. Zdj. Maciej Smarzewski

1. Dla plażowiczów: Połąga (Litwa)

W Połądze (lit. Palanga) jest wszystko to, czego szukają turyści pragnący klasycznego wypoczynku nad morzem: gwarny deptak, spokojne uliczki, kameralne smażalnie ryb i kawiarenki, kramy z bursztynem i pamiątkami, a przede wszystkim: długa, szeroka, piaszczysta plaża. Jedną z atrakcji jest drewniane molo wybudowane pod koniec XIX wieku z inicjatywy hrabiego Józefa Tyszkiewicza. Przy głównej alei wiodącej do plaży mieści się wiele restauracji, pubów i sklepików z pamiątkami. Brzmi swojsko? Goście pragnący odprężenia i luksusu znajdą go w jednym z licznych hoteli SPA lub sanatoriów. Oprócz tradycyjnych rozrywek, na odwiedzających czeka Muzeum Bursztynu (lit. Palangos gintaro muziejus), ulokowane w pięknym, rokokowym pałacu Tyszkiewiczów. Nawet ci, którzy za muzeami nie przepadają, powinni udać się do rozległego, zielonego Parku Biruty (lit. Birutės parkas) okalającego pałac. Urozmaiceniem będzie jednodniowa wycieczka do pobliskiej Kłajpedy i Nidy.

Wskazówki dojazdowe: Do Połągi można dolecieć samolotem: połączenia bezpośrednie z Warszawy oferuje LOT. Niewielkie lotnisko znajduje się około dziesięciu minut jazdy od centrum miasta, do którego kursuje miejski autobus nr 100 (są też prywatne busiki, ale o wiele droższe). Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie stops.lt/klaipeda/#bus/100/b-a/9996.

Nie każdy wie, że… W Parku Biruty znajduje się interaktywny Park Bajek, z kolorowymi rzeźbami i instalacjami, które spodobają się szczególnie dzieciom.

Nie wyjeżdżaj bez… Pamiątki z bursztynu: naszyjnika, kolczyków, breloka…

Zarezerwuj nocleg w Połądze

Więcej informacji: palangatic.lt/en

Przeczytaj także:  Połąga – kurort miłości i bursztynu

Przeczytaj także:  Gražina Banienė: Tyszkiewiczowie z Kretyngi byli innowacyjną rodziną

Przeczytaj także:  Bałtyckie rekomendacje na bezpieczne wakacje

Kłajpeda. Zdj. Mantas Volungevicius / Flickr / CC

2. Dla wędrowców: Kłajpeda i Nida (Litwa)

Niecałe pół godziny drogi autobusem z Połągi leży Kłajpeda (lit. Klaipėda) – trzecie co do wielkości miasto na Litwie, a jednocześnie prężna miejscowość wypoczynkowa, pamiętająca czasy średniowieczne. Warto zrobić sobie spacer brukowanymi uliczkami, wiodącymi do XIX-wiecznego gmachu teatru dramatycznego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków Kłajpedy. Albo przejść się brzegiem Dangi (lit. Danės upė), rzeki biegnącej do portu przez środek miasta. Miasto słynie także z Muzeum Zegarów (lit. Laikrodžių muziejus), prezentujące pokaźny zbiór eksponatów, które na przestrzeni wieków służyły do odmierzania czasu.

Zatrzymawszy się w Kłajpedzie, koniecznie trzeba wybrać się choćby na jeden dzień na Mierzeję Kurońską, do Neryngi (lit. Neringa). W skład miejscowości wchodzi kilka wiosek, dawnych osad rybackich, a wśród nich Nida, słynąca z okolicznych wydm (lit. kopos), jednych z największych w Europie. To miejsce idealne na dłuższe, piesze wędrówki. Ze spokojnej Nidy, zabudowanej barwnymi, drewnianymi domkami, dwa kroki dzielą turystę od szlaku wiodącego przez krajobraz przypominający pustynię. Wytyczone ścieżki i szlaki Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej (lit. Kuršių nerijos nacionalinis parkas) powinny zapewnić bezpieczną wędrówkę, jednak należy zachować ostrożoność. W okolicy znajduje się pole kempingowe.

Spragnieni ciekawostek mogą udać się na Górę Czarownic (lit. Raganų Kalnas) w Juodkrantė. Miejscowość obok Nidy (można dojechać autobusem) zaprasza na spacer po leśnym parku, pełnym wielkich, drewnianych rzeźb, inspirowanych ludowymi baśniami i mitologią.

Wskazówki dojazdowe: Z lotniska w Połądze autobus miejski dowozi do Kłajpedy w około pół godziny. Można także spróbować podróży pociągiem z Wilna. Wycieczkę do Neryngi należy zacząć od przeprawy promowej na drugą stronę miasta. Stamtąd kursują autobusy do każdej z miejscowości (Nida leży najdalej – na końcu trasy). Ważne! Prom to jedyny sposób, by w drodze powrotnej dostać się do centrum Kłajpedy. Należy sprawdzić, o której kursuje ostatni prom i mieć to na uwadze przy planowaniu wycieczki. Z Kłajpedy do Nidy kursują także statki wycieczkowe.

Nie każdy wie, że… W epoce międzywojennej Nida (leżąca wówczas w granicach Niemiec) przyciągała artystów i literatów. W Nidzie wakacje spędzał Tomasz Mann. Dom letniskowy autora „Czarodziejskiej Góry” można zwiedzać do dziś. Stoi na wzniesieniu pośród sosen.

Nie wyjeżdżaj bez… Zdjęcia Cudownej Myszy (lit. Stebuklingas peliukas), rzeźby sympatycznego gryzonia, zdobiącej jeden z zakątków Kłajpedy. Należy szukać uważnie – pomniczek jest niewielkich rozmiarów. Warto poszukać także innych pomników: kota, kominiarza czy syrenki. Wszystkie znajdują się w obrębie starego miasta, nieopodal brzegu rzeki.

Zarezerwuj nocleg w Kłajpedzie i Nidzie

Więcej informacji: visitneringa.com/en, klaipedatravel.lt/en

Przeczytaj także:  Kłajpeda à la russe

Przeczytaj także:  Kłajpedzki Bauhaus. Co zostało z architektury dwudziestolecia?

Plaża w dzielnicy Karosta w Lipawie. Zdj. magro_kr / Flickr / CC BY-NC-ND 2.0.

3. Dla poszukiwaczy wrażeń: Lipawa (Łotwa)

Lipawa (łot. Liepāja) to trzecie co do wielkości miasto na Łotwie, portowe, rozległe i zielone. Oprócz szerokiej plaży o miękkim, drobnym, jasnym piasku, znajdziemy w Lipawie ciekawe zabytki architektury, takie jak XIX-wieczna hala targowa (Pētertirgus) czy kościół św. Anny z XVI wieku, z którego wieży można podziwiać panoramę miasta. Lipawa znana jest jako miasto muzyki. W latach 1964–2006 odbywał się tu festiwal muzyki popularnej Liepājas Dzintars (pol. Bursztyn Lipawy), a miasto szczyci się przepiękną halą koncertową Lielais dzintars (pol. Wielki Bursztyn). Deptaki i ulice ozdabiają „rozśpiewane” pomniki, przedstawiające sceny z piosenki „Pilsētā, kurā piedzimst vējš”(pol. W mieście, w którym urodził się wiatr) – hymnu miasta, ze słowami autorstwa łotewskiego poety Mārisa Čaklaisa. Lipawa to raj dla spacerowiczów: przemierzanie pięknej plaży nigdy się nie znudzi, a zielony park wzdłuż wybrzeża oprócz zacisznych alejek oferuje także rozrywki, np. grę w minigolfa.

Wskazówki dojazdowe: Do Lipawy można dojechać autokarem z Połągi – podróż trwa około godziny. Autokarem można dojechać także z Rygi w 4–5 godzin. Loty wewnątrzkrajowe Ryga-Lipawa oferuje linia AirBaltic.

Czego koniecznie spróbować: Będąc na Łotwie trzeba skosztować deseru chlebowego (łot. rupjmaizes kārtojums). To deser w pucharku, przyrządzany z bitej śmietany, dżemu z czarnej porzeczki i ciemnego chleba. Dobry zarówno w ciepłe, jak i w chłodniejsze dni.

Nie każdy wie, że… W Lipawie w XIX wieku powstał rosyjski port wojskowy, a wraz z nim cała wojskowa infrastruktura: budynki mieszkalne, szkoła i więzienie. Później, w czasach sowieckich, tereny te zajęła zamknięta baza Floty Bałtyckiej ZSRR. Dziś znajduje się tam dzielnica mieszkalna Karosta, zabudowana szarymi blokami, z górującą nad nimi cerkwią św. Mikołaja o złotych kopułach. Dawne więzienie można zwiedzać, a nawet w nim przenocować – organizuje ono osobliwe wycieczki muzealne, na przykład interaktywny show „dzień w więzieniu”, który w ekstremalny sposób pokazuje, jak wyglądało dawne życie więźnia… (informację w języku angielskim można znaleźć na stronie muzeum: karostascietums.lv). Uwaga! W dzielnicy, ze względu na wciąż wysoką przestępczość, bywa niebezpiecznie – lepiej nie wędrować samotnie. Najlepiej zwiedzać z lokalnym przewodnikiem bądź miejscowym znajomym, szczególnie samochodem – dzielnica leży w znacznej odległości od centrum. Architektoniczna ciekawostka: Karostę ze śródmieściem Lipawy łączy most obrotowy wzniesiony w 1906 roku według projektu Gustawa Eiffla.

Nie wyjeżdżaj bez…: Poszukiwania bursztynu o świcie. Warto wstać wcześniej i udać się na plażę. O tej porze bywa prawie pusta. Brzeg przemierzają jedynie skupieni poszukiwacze „bałtyckiego złota”.

Zarezerwuj nocleg w Lipawie

Więcej informacji: liepaja.travel/en

Przeczytaj także:  Na bagnach Ķemeri i w dolinie Gauja. Geoturystyczne atrakcje Łotwy

Plaża w Jurmali. Zdj. Carola Brunnbauer / Flickr / CC BY-NC 2.0.

4. Dla aktywnych: Jurmała (Łotwa)

Długie, szerokie plaże, zarówno dla miłośników opalania, jak i tych, którzy kochają sporty wodne – to oferuje Jurmała (łot. Jurmala), skupisko nadmorskich miejscowości zaledwie pół godziny drogi z centrum stolicy Łotwy – Rygi. Spotkamy tam zarówno amatorów kitesurfingu jak i siatkówki plażowej. Najbardziej oblegany jest kurort o nazwie przywodzącej na myśl hiszpańską wyspę – Majori. Znaleźć w nim można nie tylko długi deptak, z licznymi restauracjami, lodziarniami i stoiskami z pamiątkami, ale również spory park, w którym można skryć się przed palącym słońcem, a także wypocząć aktywnie: znajduje się tam park linowy i wypożyczalnia sprzętu sportowego. Poszukiwaczom zacisznych miejsc, warto polecić na nocleg inne miejscowości, na przykład Bulduri, Dzintari lub Melluži. Wszystkie łączy jedna, ta sama linia kolejowa z Rygi. Niezapomnianym spacerem będzie kilkugodzinna wędrówka plażą od miejscowości do miejscowości. Jurmała cieszyła się sławą kurortu już pod koniec XIX wieku. Pamiętają to niektóre drewniane budynki stacji kolejowych oraz przepiękne – choć niestety nieczynne – dawne sanatorium Marienbad na plaży w Dubulti.

Wskazówki dojazdowe: Do Jurmały najwygodniej dostać się pociągiem odchodzącym z dworca głównego w Rydze. Kupując bilet należy podać konkretną nazwę miejscowości, do której chcemy się udać, np. bilet w dwie strony do Majori. Bliskość Rygi pozwala na wypady turystyczne do stolicy Łotwy przy zakwaterowaniu w Jurmale, bądź na odwrót: w trakcie pobytu w Rydze częste wyjazdy nad morze.

Nie każdy wie, że…: Z Jurmali niedaleko do Parku Narodowego Ķemeri (łot. Ķemeru nacionālais parks), w którym podziwiać można dzikie bagna i torfowiska. Wystarczy wysiąść kilka przystanków dalej – na stacji Ķemeri. Dalej turystów prowadzą wyznaczone szklaki. Wycieczka drewnianym pomostem pośród dzikich bagien to niezapomniana przygoda. Gratka szczególnie dla obserwatorów ptactwa. Więcej informacji: kemerunacionalaisparks.lv (w języku łotewskim).

Nie wyjeżdżaj bez…: Zdjęcia z ogromnym żółwiem – symbolem Jurmały. Pomnik Żółwia (łot. Bruņurupucis), autorstwa Jānisa Bārdy, ma symbolizować długie życie. Znajduje się przy wejściu na plażę w Majori.

Zarezerwuj nocleg w Jurmali

Więcej informacji: visitjurmala.lv/en

Przeczytaj także:  Bilet do przeszłości: podróż pierwszym pociągiem do Jurmały

Plaża w Parnawie. Zdj. Kazimierz Popławski

5. Dla odkrywców: Parnawa i Sarema (Estonia)

A może jeszcze dalej na Północ? Piękne plaże czekają na turystów w Parnawie (est. Pärnu). Woda w wielu miejscach jest płytka, co pozwala na bezpieczną kąpiel w Bałtyku. Kurort znany był już w XIX wieku, przede wszystkim z leczniczych kąpieli borowinowych, z których słynie do dziś. Miasteczko jest niewielkie, ale zachwyca drewnianą architekturą. Turyści otwarci na zwiedzanie i nowe odkrycia powinni rozważyć wycieczkę na pobliską wyspę Saremę (est. Saaremaa). W stolicy wyspy – Kuressaare – na zwiedzanie czeka stary, porządnie odrestaurowany zamek dawnych biskupów ozylskich, a w nim ciekawa ekspozycja poświęcona historii Estonii. Na wyspie znajduje się także krater Kaali, powstały wskutek upadku meteorytu najprawdopodobniej ponad 3000 lat temu (więcej informacji: kaali.kylastuskeskus.ee). Na uwagę zasługują także zabytkowe, drewniane wiatraki we wsi Angla, będące symbolem wyspy (anglatuulik.eu).

Wskazówki dojazdowe: Z Parnawą połączenia autokarowe dostępne są zarówno z Tallinna, jak i z Rygi. Na Saremę dojedziemy autobusem z Parnawy (około 3 godziny drogi). Jest także połączenie samolotowe z Tallinna.

Nie każdy wie, że…: W Parnawie warto zajrzeć do niezwykłej Villi Ammende – letniej willi z początku XX wieku, należącej niegdyś do rodziny Ammende. Dom, zbudowany według projektu petersburskiego biura architektonicznego Mieritz & Gerassimov, pełnił później funkcje pensjonatu. Dziś mieści się tam luksusowy hotel.

Nie wyjeżdżaj bez…: Wizyty w Parku Narodowym Soomaa (est. Soomaa rahvuspark). Jest to drugi co do wielkości park narodowy w Estonii. Z Parnawy można dojechać tam np. autobusem (mniej więcej godzina drogi). Niezwykły krajobraz – wydmy, bagna, łąki – można przemierzać pieszą bądź w kajaku. Kajak przydaje się szczególnie na początku wiosny, w czasie roztopów, gdy poziom wody podnosi się na tyle, że park niemal zamienia się w ogromne jezioro. Okres ten Estończycy nazywają „piątą porą roku”.

Zarezerwuj nocleg w Parnawie

Więcej informacji: visitparnu.com/en

Przeczytaj także:  Estonia na spokojnie i ludowo

Przeczytaj także:  Władysław Wawrzyniec Mierzejewski: polski lekarz w nadbałtyckim Kuressaare

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z miejsc wymienionych w artykule.

Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka przekładów poezji i prozy z języków łotewskiego i litewskiego. Interesuje się historią i poetyką reklamy oraz narracją w biznesie. Lubi podróże na Północ. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj