Nowy kompleks sportowy w Wilnie

|

Jak donosi serwis delfi.lt na wzgórzu Szeszkinia niedaleko centrum handlowego “Akropolis” ma powstać duży, wielofunkcyjny kompleks sportowy. Jego powierzchnia będzie wynosić 22 hektary, zaś szacowany koszt inwestycji to 79,9 miliona euro. Głównym i najdroższym elementem ma być nowy stadion dla piłkarskiej reprezentacji Litwy, lecz obok niego znajdować się będzie szereg innych obiektów związanych nie tylko ze sportem.

Sam stadion ma kosztować 33,8 miliona euro. Obiekt ma mieć IV kategorię UEFA, co oznacza, że będzie spełniał najbardziej rygorystyczne wymogi europejskiej federacji dotyczące m.in. bezpieczeństwa, miejsc dla VIP-ów, dostępu i wyjść, przestrzeni pracy mediów i wielu innych rzeczy. Planowana pojemność obiektu to 15 tysięcy osób. Obok stadionu mają znajdować się 3 boiska spełniające wymogi UEFA. Będą to najnowocześniejsze i najlepsze obiekty tego typu na Litwie.

Przy wejściu na stadion znajdować się będzie Narodowe Muzeum Sportu. Na 1,5 tys. metrach kwadratowych powstanie 10 sal wystawowych. Nieco dalej, za trzema boiskami mieścić się będzie inny obiekt kulturalny – Centrum Kultury i Kształcenia oraz biblioteka. W budynku znajdować się będą także sale konferencyjne, które pomieszczą 1,5 tysiąca uczestników. Szacowany koszt tej inwestycji to 4,6 milionów euro, zaś Muzeum Sportu kosztować ma o 400 tysięcy euro mniej.

Kolejnymi elementami kompleksu są stadion lekkoatletyczny oraz obiekty kryte. Arena dla lekkoatletów ma spełniać wszystkie wymogi IAAF oraz mieścić będzie do 3 tysięcy kibiców. Z kolei pod dachem znajdować się będzie 6 boisk do koszykówki, sale do gimnastyki artystycznej i sportowej, sala bokserska i fitnessowa. W budynku znajdą się także pomieszczenia administracyjne.

Ostatnim obiektem jest przedszkole dla dzieci, mające 300 miejsc. Placówka ma znajdować się zaraz obok stadionu lekkoatletycznego. Dodatkowo wybudowana zostanie niezbędna w takich przypadkach infrastruktura wspólnego użytku, czyli drogi, chodniki etc. W kosztorys wliczono także środki przeznaczone na projekty, budownictwo czy badania. Ogłoszono już przetarg, do którego stanęły dwie firmy: “Axis Industries” oraz “Vilniaus nacionalinis stadionas” (Wileński stadion narodowy), jednak po raporcie komisji stwierdzono, że drugi podmiot nie złożył prawidłowo wstępnej propozycji. Na oddanie kompleksu do użytku trzeba będzie jednak jeszcze sporo poczekać. W 2019 roku planowane jest podpisanie umowy koncesyjnej oraz przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE.

Absolwent XLIX Liceum im. Johanna Wolfganga Goethego w Warszawie, obecnie student filologii bałtyckiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wielki fan piłki nożnej i sportów zimowych, lubi jeździć na nartach i na snowboardzie. Interesuje się krajami bałtyckimi oraz kulturą państw Oceanii. Członek redakcji serwisu www.cmrev.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!