Turystyczne tournée po bałtyckich stolicach

|

Przełom stycznia i lutego w Wilnie, Rydze i Tallinnie jest czasem wielkich turystycznych targów, podczas których mieszkańcy krajów bałtyckich poznają nowe i polecane na nadchodzący sezon kierunki wakacyjne. Targi są również okazją dla wystawców, by nawiązać kontakty z tamtejszymi biurami podróży, centrami informacji oraz placówkami dyplomatycznymi.

Branżowe tournée rozpoczyna się targami „Adventur” w Wilnie w centrum wystawienniczym LITEXPO. Impreza odbyła się w dniach 26-28 stycznia. Jest to najmłodsza ze wszystkich wystaw, ponieważ w tym roku odbyła się dopiero po raz szósty. Subiektywnie patrząc, wydarzenie w litewskiej stolicy było zdecydowanie najlepiej zorganizowane, ponieważ liczba uczestników, program oraz atrakcje towarzyszące były adekwatne dla osób w każdym wieku i o najróżniejszych zainteresowaniach podróżniczych.

W zeszłym roku motywem przewodnim targów były kulinaria – „Spróbuj Litwy. Spróbuj świata”, zaś tym razem podczas „Adventur” zwrócono uwagę na alternatywne sposoby podróżowania. Imprezę w Wilnie odwiedziło ponad 33 600 osób; według statystyk organizatorów jest to wzrost aż o 13,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Lepsze wyniki odnotowano również wśród wystawiających się, ponieważ wzięło w nich udział aż 350 podmiotów z 20 krajów – jest to wynik lepszy o szesnaście procent. Podczas targów „Adventur” Litwini poznawali oferty m.in. Łotwy, Gruzji, Republiki Czeskiej czy Indonezji, mogli również spróbować pysznych potraw (m.in. płow, herbata) społeczności tatarskiej z Niemieży oraz zarezerwować wycieczkę u jednego z litewskich touroperatorów.

Bardzo pozytywne wrażenie robiła również hala z miastami oraz regionami Republiki Litewskiej, gdzie można było odwiedzić m.in. wystawców z Kowna, Połągi, ale także Szyłokarczmy czy Koszedar.

Tydzień później, a więc w pierwszy weekend lutego, miały miejsce targi turystyczne „Balttour” w międzynarodowych halach wystawowych Ķīpsalā na wyspie o tej samej nazwie w łotewskiej stolicy. Tegoroczne wydarzenie było jubileuszowym, ponieważ odbyło się już po raz dwudziesty piąty i zgromadziło blisko 30 000 odwiedzających.

Na czas ryskiej wystawy 880 organizacji turystycznych z 39 krajów wybudowało aż 475 stoisk. Tutaj również była możliwość zapoznania się z ofertą np. państw Grupy Wyszehradzkiej, Irlandii, Gruzji, Seszeli, a także miast i regionów Łotwy (m.in. Lipawa, Dobele, Bauska). Ponownie ogromnym zainteresowaniem cieszyła się oferta miejscowych biur podróży oraz liczne konkursy i poczęstunki.

Po kilku dniach całe zainteresowanie turystyką w krajach bałtyckich przeniosło się do Tallinna, gdzie w trzech halach estońskiego centrum wystawienniczego odbyły się targi „Tourest” – najstarsze ze wszystkich podróżniczych wydarzeń w stolicach krajów bałtyckich. Warto dodać, że wspomniane miejsce jest położone nad Zatoką Fińską, a więc na uczestników oraz odwiedzających o każdej porze dnia i nocy czekał przepiękny widok na Morze Bałtyckie.

Już dwudziesta siódma edycja wystawy zgromadziła ponad 30 100 odwiedzających, którzy mieli do wyboru następujące sale tematyczne: „Spróbuj Estonii!” , „Główna hala. Globalna wioska” oraz „Odwiedź Estonię!”. W targach wzięło udział 584 wystawców, a wśród byli goście m.in. z Cypru, Tanzanii, Kuby, Maroka czy Białorusi.

Wszystkie trzy imprezy to ważne wydarzenia branżowe w krajach bałtyckich, więc tylko dziwi niewielka liczba wystawców z Polski. Pozostaje mieć nadzieję, że z każdym rokiem zainteresowanie polskich podmiotów turystycznych klientami z Litwy, Łotwy i Estonii będzie sukcesywnie rosło.

Avatar photo

Absolwent bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień mieszka i pracuje na Łotwie. Tłumacz przysięgły języka litewskiego. Interesuje się kulturą i historią krajów bałtyckich, sportem, podróżami, językami obcymi oraz swoim ukochanym miastem – Warszawą. Prywatnie wraz z żoną prowadzi bloga – Pocztówka z Łotwy.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!